Довибори в Раду: новий фронт "Привату" та президента
Після візиту в Україну віце-президента США Джо Байдена чутки про проведенні дострокових парламентських виборів вщухли. Наприкінці минулого року президент Петро Порошенко чітко дав зрозуміти - він не має наміру проводити "перезапуск" Ради. Але зовсім без виборчих кампаній в 2016 році, швидше за все, не обійдеться.
Зараз в парламенті залишаються вакантними три крісла народних депутатів від мажоритарних округів №23 (Луцьк), 27 (Дніпропетровськ) і №206 (Чернігів). Перший звільнився в серпні минулого року після трагічної загибелі лідера депутатської групи "Воля народу" Ігоря Єремєєва.
Два інші - восени після проведення місцевих виборів. За їх результатами позафракційний депутат Борис Філатов і його колега від БПП Владислав Атрошенко були обрані мерами Дніпропетровська та Чернігова, відповідно.
Не виключено, що найближчим часом звільниться і 214-й округ у столиці. Народний депутат від БПП Віктор Чумак, який пройшов у Раду по цьому округу, вже написав заяву про складення депутатського мандата.
Причина - його обрали членом Нацагентства з питань запобігання корупції (НАЗК). Правда, Чумак уточнив, що складе депутатський мандат після завершення судового розгляду щодо законності призначення членів НАЗК.
Довибори як мінімум 2 з 3 вакантних округів фактично стануть ще одним етапом у протистоянні президента Петра Порошенка і групи "Приват" в особі партії УКРОП Геннадія Корбана та Бориса Філатова. У соратників Ігоря Коломойського є два сильних кандидати на вакантні посади - Ігор Палиця у Луцьку і Геннадій Корбан у Дніпропетровську.
Крім того, з часів довиборів по 205-му округу УКРОПовці мають непоганий рейтинг у Чернігові. Нагадаємо, там у липні минулого року все той же Корбан зайняв друге місце, програвши місцеві вибори представнику БПП Сергій Березенко.
У той же час у команди Порошенка ні в одному з трьох округів немає популярних і відомих кандидатів. У разі успіху на проміжних виборах, УКРОП може зробити крок до формування в парламенті однойменної депутатської групи. Створити її соратники Коломойського хочуть давно, але поки у них для цього недостатньо людей.
РБК-Україна спробувало розібратися, коли можуть відбутися довибори в трьох "порожніх" округах, і яким чином БПП має намір протистояти там УКРОПУ.
На гальмах
Поки влада не поспішаює призначати дату виборів у "вільних" округах.
За законодавством її визначає Центральна виборча комісія. "Для призначення дати виборів ЦВК повинна отримати документ, на підставі якого вона може це зробити: постанова Верховної Ради, свідоцтво про смерть і т. д. Поки що таких документів ЦВК не отримував", - повідомив заступник голови ЦВК Андрій Магера. За його словами, незважаючи на те, що Ігор Єремєєв помер майже п'ять місяців тому, Комісія досі не отримала свідоцтво про смерть народного депутата. При тому, що цей документ у ЦВК може подати будь-хто.
Політики з ключових парламентських партій, з якими поспілкувалося РБК-Україна, сходяться на думці, що проміжні вибори у трьох вакантних округах пройдуть не раніше ніж влітку нинішнього року. Нібито у Верховній Раді на порядку денному зараз більш пріоритетні питання - зміни до Конституції, поправки до держбюджету.
В УКРОПі впевнені в тому, що влада свідомо затягує з призначенням дати голосування. На думку члена політради УКРОПа Дмитра Сіманского, таким чином їх політичні суперники отримують час для розкрутки. Крім того, в літній час явка виборців на дільниці традиційно низька, що дає додаткові можливості для застосування адмінресурсу.
В БПП відповідають, що вибори реально провести навесні. "Думаю, вибори призначать на квітень - травень", - заявив РБК-Україна перший заступник фракції БПП Ігор Кононенко.
Час грає на команду президента, як мінімум, у 27-му окрузі (Дніпропетровськ). За словами Сіманского, в УКРОПі прийнято однозначне рішення - кандидатом від партії там буде Геннадій Корбан. Зараз він знаходиться в СІЗО.
Нагадаємо, потенційному кандидату в парламентарі висунуті звинувачення відразу за кількома статтями Кримінального кодексу. Серед них, зокрема, створення злочинного угруповання і викрадення людей. Якщо до моменту проведення виборів суд визнає Корбана винним, то він не зможе балотуватися. Це істотно знизить шанси Кропу завести в Раду свого депутата по округу в Дніпропетровську.
Огляд рядів
Якщо в Луцьку та Дніпропетровську питання з кандидатами від УКРОПу вирішене, то по 206-му округу соратники Корбана та Філатова поки що нікого не затвердили. Відразу кілька членів цієї партії повідомили РБК-Україна, що найбільш вірогідною кандидатурою вони вважають Дмитра Сіманского. Він цю інформацію не коментує.
Хто потенційні суперники УКРОПовцев?
Луцьк
у Луцьку в БПП поки немає серйозного противника для Ігоря Палиці. У 2014 році партія Порошенка не виставила в окрузі Єремєєва свого кандидата, тим самим підігравши лідеру "Волі народу ".
У майбутній передвиборчій кампанії БПП може вчинити так само. Адже "Воля народу" в парламенті регулярно голосує за принципові для президента законопроекти, а новий глава цієї групи Ярослав Москаленко систематично буває на Банковій.
Причому, члени "Волі народу" в неофіційних бесідах підкреслюють: Москаленко безпосередньо зустрічається з президентом, з яким у нього давні добрі відносини. В якості прикладу співрозмовники розповідають, що в минулому році Петро Порошенко запросив Москаленко на свій день народження, який святкував у "вузькому колі".
"Воля народу" офіційно зі своїм кандидатом в 23-му окрузі (Луцьк) ще не визначилася. Але найбільш вірогідним кандидатом соратники Москаленко називають Тетяну Єремєєву - екс-дружину покійного народного депутата. З нею РБК-Україна зв'язатися не вдалося.
В БПП поки що не вирішили, хто від них буде представляти партію на виборах в окрузі і чи буде взагалі. "Для нас це - складне питання. Поки про прізвища говорити передчасно. Багато залежить від того, кого виставить УКРОП. Тому що не факт, що Палиця піде в парламент з посади голови облради», - вважає Ігор Кононенко.
Дніпропетровськ
У 2014 році БПП не виставляла свого кандидата і у 27-му окрузі, де тоді переміг Борис Філатов. Його головним конкурентом була Світлана Єпіфанцева, яка брала участь у виборах як самовисуванка.
Хоча пізніше вона очолила міську парторганізацію "Опозиційного блоку". Його лідером в Дніпропетровської області Олександр Вілкул - головний оппонет Філатова на минулих місцевих виборах. Нагадаємо, Вилул - давній соратник власника корпорації СКМ Ріната Ахметова.
Після місцевих виборів команди Коломойського і Ахметова "зарили сокиру війни". Зокрема, після нового року Борис Філатов призначив Світлану Епифанцеву своїм заступником. Тим не менш, не мають наміру відмовлятися від спроб провести по 27-му округу свого кандидата.
Співрозмовник РБК-Україна в дніпропетровському штабі цієї партії розповів, що на проміжних виборах ОБ, швидше за все, зробить ставку на Анжеліку Пилипенко. У 2014 році вона також балотувалася в Раду по цьому округу, але посіла третє місце.
БПП так само планує виставити свого кандидата в окрузі. За інформацією РБК-Україна, партія президента запропонує це відомому волонтеру Тетяні Ричковій.
Чернігів
Поки що не відомо, хто від БПП буде балотуватися по 206-му округу (Чернігів). Адже округ - давня вотчина Владислава Атрошенка. Саме за нього нинішній мер Чернігова обирався в Раду під час двох останніх виборчих кампаній. Швидше за все, городський голова намагатиметься зберегти округ за собою і провести по ньому в парламент свою людину.
Але для цього Атрошенко потрібно домовитися з головою виборчого штабу БПП Ігорем Кононенко і його "молодшим партнером" Сергієм Березенко, який пройшов у Раду минулого літа по сусідньому 205-му округу. "Очевидно, що у БПП є сильний кандидат, інакше вони б не відпустили Атрошенко у мери. Але хто це ми достовірно не знаємо", - уточнив РБК-Україна Дмитро Сіманський. В БПП поки так само не називають свого потенційного висуванця.
Проміжні вибори в Раду - ще один з епізодів у глобальній війні Порошенко і групи "Приват".
Якщо УКРОП зможе провести в Раду ще трьох своїх представників - це не тільки зміцнить позиції партії Корбана та Філатова, але і продемонструє безпорадність влади. З іншого боку, у БПП вже є успішний досвід протистояння УКРОПу на аналогічних виборах в Чернігові.
Для партії Порошенко перемога на проміжних виборах їх кандидатів або лояльних до них політиків - питання не тільки принципу. Адже в такому випадку керівництво БПП зможе розраховувати в сесійній залі ще на три голоси "за". Це політсилі без сумніву не зашкодить, особливо, у світлі того, що при голосуваннях часто не вистачає якраз кількох голосів.