Нинішня парламентська криза не є за природою своєю чимось унікальним в політичній історії України. Такі кризи траплялися і раніше, різними були тільки їхні причини. Якщо перевибори в Раду будуть призначені і тепер, то Леонід Кучма буде єдиним Президентом, за чиєї каденції не було дострокових парламентських виборів.
Нинішня парламентська криза не є за природою своєю чимось унікальним в політичній історії України. Такі кризи траплялися і раніше, різними були тільки їхні причини. Якщо перевибори в Раду будуть призначені і тепер, то Леонід Кучма буде єдиним Президентом, за чиєї каденції не було дострокових парламентських виборів.
Перша політична криза, що привела до перевиборів у Верховну Раду, сталася в 1993-1994 рр., коли на президентській посаді знаходився перший пострадянський Президент України Леонід Кравчук. На той момент діяв склад Ради, утворений з Верховної Ради УРСР останнього, 12-го скликання, яка у свою чергу була сформована на виборах 1990 р.
7 червня 1993 р. на Донбасі почався безстроковий страйк шахтарів, який міг спричинити важку економічну кризу. Однією з вимог страйкуючих шахтарів було переобрання Президента і парламенту, які, на їхню думку, не могли впоратися з поточними політичними і економічними проблемами молодої країни. Зважаючи на це, Верховна Рада 17 червня пішла страйкарям на зустріч і виконала їх вимогу - призначила на 26 вересня 1993 консультативний референдум про довіру або недовір'я Президентові і парламенту. Після переговорів з Президентом Леонідом Кравчуком Верховна Рада, проте, за два дні до референдуму скасувала його і ухвалила провести 27 березня 1994 дострокові парламентські і 26 червня того ж року дострокові президентські вибори (регулярні вибори повинні були б відбутися в березні 1995 і кінці 1996 відповідно). Конституція на той момент прийнята ще не була, і тодішні законодавчі норми передбачали право призначати дострокові вибори саме за парламентом.
Читайте також: Янукович не розпускатиме Раду, - Єфремов
У результаті в 1994 р. на виборах, що проводилися на мажоритарній основі, 168 мандатів отримали безпартійні, 85 - комуністи, 20 - представники Народного руху, 18 - Селянська партія, 14 - Соціалістична партія.
Наступна подібна криза трапилася в 2006-2007 рр. в період президентства Віктора Ющенка. Криза була викликана тим, тодішній прем'єр-міністр Віктор Янукович прагнув розширити свої владні повноваження і обмежити владу Президента Ющенка. У відповідь Ющенко 2 квітня 2007 р. розпустив парламент і призначив його перевибори. Формальне закінчення кризи відбулося в грудні 2007 р., коли після перевиборів парламенту було призначено уряд Юлії Тимошенко.
Читайте також: Переговори про розблокування Верховної Ради продовжаться завтра, - Єфремов (відео)
У лютому-березні 2007 року - правляча коаліція у Верховній Раді (основу якої складала Партія регіонів і яка була обрана в 2006 р.) почала активно розширюватися за рахунок перебіжчиків з фракції Ющенка "Наша Україна" і Блоку Юлії Тимошенко - Партія регіонів прагнула створити правлячу коаліцію з 300 депутатів у парламенті, що дозволяло долати вето Президента. Проте, за Конституцією, в правлячу коаліцію могли входити тільки фракції, вибрані у Верховну Раду. На цій підставі Ющенко розпустив Верховну Раду і призначив перевибори.
Вибори в 2007 р. проходили на пропорційній основі. 175 місць в парламенті отримали регіонали, 156 - Блок Юлії Тимошенко, 72 - "Наша Україна - Народна самооборона", 27 - КПУ, 20 - Блок Литвина.
Читайте також: Перевибори в Раду відбудуться і пройдуть на мажоритарній основі, - джерело
Нагадаємо, що нинішня парламентська криза, яка може призвести до перевиборів Ради, виникла навколо питання про персональне голосування. Як і у випадку з перевиборами 2007-го року, має місце загострене протистояння між правлячою владою і опозицією. Опозиція блокує роботу парламенту з 5 лютого, вимагаючи особистого голосування. Згідно з українським законодавством, як вважають експерти, якщо парламент не зможе запрацювати до 6 березня, то вже наступного дня Президент Віктор Янукович отримає право достроково припинити повноваження Ради. Наступний етап переговорів про розблокування Ради повинен відбутися завтра.