В Україні завершився перший етап електронного декларування доходів і майна чиновників. Свої дані в базу даних Національного агентства запобігання корупції внесли понад 100 тисяч осіб. Тепер українці зможуть дізнатися основну інформацію про тих, хто живе за рахунок їхніх податків. Обсяги готівкових коштів, кількість квартир та земельних ділянок вражають. Тепер своє слово мають сказати правоохоронні органи, які повинні з'ясувати - чи законним шляхом отримано все це багатство.
О 00 годині 30 жовтня в Україні завершився перший етап декларування. Чиновники, депутати, члени уряду, мери і всі, хто підпадає під категорію А і Б державної служби подавали свої дані за підсумками 2015 року. Оскільки держава вперше вирішило зафіксувати їх майнове і фінансове становище, то в числі коштів, квартир, прав власності і т.д. виявилося все, що було зароблено або отримано іншим способом за всі роки незалежності.
На першому етапі електронного декларування держслужбовці подали 103046 щорічних декларацій, заявив заступник голови Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Руслан Радецький. "Ось і завершився перший етап електронного декларування. Було багато розмов, критики, суджень тощо. Хтось на критиці НАЗК намагався заробити собі політичні дивіденди, інші мовчки продовжували роботу. Підсумуємо результати першого електронного декларування. Він станом на 00:00 такий: в Реєстрі 118135 е-документів, з них щорічних декларацій - 103046 ", - написав Радецький на своїй сторінці в мережі Facebook.
При першому наближенні можна відзначити кілька тенденцій. По-перше, багато майна, коштів, рухомого майно декларанти записали на своїх близьких. Складається ситуація, коли «багатими» виявляються не чиновники, а їхні дружини (найчастіше), діти, батьки та співмешканці.
Друга відмінна риса - велика кількість готівки, яка зберігається вдома. Деякі декларанти реєстрували десятки і сотні мільйонів гривень «кеша». На зміну першому обуренню цим фактом прийшло допущення, що насправді чиновники, міністри і депутати можуть і не мати цих коштів на руках, а вказувати їх, що називається «на виріст», закладаючи в декларації потенційно можливе зростання своїх майбутніх нелегальних доходів.
По-третє, багато декларантів продемонстрували свою любов до колекціонування (предметів мистецтва, вин, марок) і статусних предметів, таких як годинники, коштовності, шуби і аксесуари відомих світових брендів.
Згідно ст.48 закону «Про запобігання корупції» обов'язок перевірки декларацій належить НАЗК. Зокрема, там діє Департамент фінансового контролю та моніторингу способу життя. Штат агентства поки недоукомлектован, а гранична чисельність повинна скласти 311 чоловік.
У свою чергу в НАБУ роз'яснили, що Бюро буде залучатися до перевірки декларацій «в окремих випадках». А саме: за зверненням НАЗК; у відповідь на публікації в ЗМІ, в яких будуть вказані факти незаконного збагачення декларантів або подачі ними завідомо недостовірних даних; в разі виявлення даних, які можуть свідчити про незаконне збагачення, в рамках справ, які розслідуються детективами НАБУ.
«Факти, виявлені в ході таких перевірок із боку НАБУ, що свідчитимуть про незаконне збагачення осіб, які не є підслідними Бюро, є підставою для порушення кримінального провадження з боку інших правоохоронних органів.», - пояснили в Бюро.
РБК-Україна проаналізувало подані декларації. Оскільки всі дані по всім особам приводити тут немає сенсу, а особливо в'їдливі дослідники можуть ознайомитися з ними безпосередньо на сайті Єдиного державного реєстру декларацій, ми зібрали основну інформацію про тих, кого прийнято називати «політичною верхівкою». Предметом вивчення стали президент і його адміністрація, склад Кабінету міністрів, керівництво Верховної Ради і лідери парламентських фракцій. Ми свідомо відійшли від оприлюднення пов'язаних доходів декларантів і надаємо вам дані про те, чим безпосередньо володіє кожен з декларантів.