Дорогі дороги: чому в Івано-Франківській області зривають "Велике будівництво" президента
Днями очікується візит президента Володимира Зеленського в Івано-Франківську область. За даними РБК-Україна, в команді президента наростає невдоволення роботою губернатора області Віталія Федоріва. Зокрема, через неналежне виконання президентської програми "Велике будівництво".
Напередодні місцевих виборів, які заплановані на 25 жовтня, ситуація, що склалася, може істотно відбитися на підтримку президентської "Слуги народу" в регіоні.
Крім того, в червні Кабінет міністрів виділив Івано-Франківській ОДА 500 млн грн на ліквідацію наслідків повеней.
Про те, як місцеві чиновники розпорядись цими коштами, і чому "Велике будівництво", за яке в області відповідає голова ОДА Віталій Федорів, зривається – детальніше РБК-Україна.
Дорогі дороги
Володимир Зеленський призначив головою Івано-Франківської обласної державної адміністрації (ОДА) Віталія Федоріва 24 квітня. До цього моменту Федорів тимчасово виконував ці обов'язки у зв'язку зі звільненням губернатора Дениса Шмигаля через перехід на роботу в Кабінет міністрів.
Для того, щоб переконатися, що національна програма "Велике будівництво" в Івано-Франківській області буксує, достатньо подивитися в якому стані на сьогодні знаходяться об'єкти реконструкції та будівництва.
Проблеми спостерігаються за всіма напрямками – починаючи від ремонту доріг і закінчуючи реконструкцією лікарень, шкіл, стадіонів та дитячих садків.
Кожному, хто їздив останнім часом на дорогах Івано-Франківщини зрозуміло, що Віталій Федорів, як голова ОДА, просто не впорався із завданням. Цифри також свідчать про катастрофу з освоєнням грошей і рівні виконаних робіт в області.
На 2020 рік у рамках президентської програми заплановані дорожні роботи на 67 об'єктах доріг місцевого значення на суму 398 млн гривень і на 11 об'єктах комунальної власності на суму 20,6 млн. На цей момент по дорогах місцевого значення сплачено виконання робіт лише на 37% річного плану, по комунальних дорогах – 34%.
При цьому, з Державного дорожнього фонду на казначейські рахунки Івано-Франківської ОДА з урахуванням залишку субвенції 2019 року надійшло по дорогах місцевого значення 288 млн грн, а по комунальних дорогах – 15 млн грн. Таким чином, невикористаний ОДА залишок грошових коштів по дорогах місцевого значення становить 46% від тих, що знаходяться на казначейських рахунках, а по комунальних дорогах – 53%.
Причому проблеми зафіксовані на всіх етапах процесу – починаючи з тендерних процедур, закінчуючи якістю виконаних робіт. Так, з 78 запланованих об'єктів тендерні процедури завершені лише на 47 об'єктах, що становить 60% (область входить в п'ятірку найгірших по Україні). При цьому, на дорогах місцевого значення тендерні процедури завершені на 38 об'єктах з 67, а на комунальних дорогах – на 9 об'єктах з 11. Ще на 16 об'єктах тендерні процедури не закінчені, а на 15 об'єктах тендерні процедури взагалі не оголошені.
Виходячи з цих цифр стає очевидно, що президентська програма в області знаходиться на межі зриву і виправити все до запланованого закінчення робіт (25 жовтня,- ред.) просто неможливо.
Навіть на тих об'єктах, де роботи завершені – колосальне відставання. В Івано-Франківській ОДА на чолі з Віталієм Федорівим домоглися завершення ремонтів лише на 18 об'єктах – трохи більше чверті з усіх. Дороги місцевого значення відремонтовані на 19% від плану, комунальні дороги на 45%. Ще на 26 об'єктах (33% від плану) роботи ведуться наразі. На 3 дорогах місцевого значення, попри наявність підписаних договорів, роботи взагалі не розпочато.
Тому не дивно, що поки по всій країні йде масштабне будівництво нових якісних доріг, і дорожня інфраструктура дійсно змінюється, на Івано-Франківщині дороги як і раніше в катастрофічному стані.
Інфраструктура під питанням
Не краще ситуація склалася і з реконструкцією приймальних відділень в області. Раніше Кабмін затвердив реконструкцію та дообладнання 9 опорних лікарень на Івано-Франківщині, та до 25 жовтня планувалося провести роботи, щоб перетворити старі приймальні відділення в сучасні відділення надання екстреної швидкої допомоги.
Проте, станом на початок вересня з підрядними організаціями було підписано лише 2 договори. Причому реальна реконструкція передбачається тільки в Бурштинській центральній міській лікарні, а в обласній клінічній лікарні Івано-Франківської облради заплановані тільки роботи з підготовки приміщення для розміщення нового апарату МРТ.
Фактично, за 45 днів до запланованої дати відкриття нових відділень екстреної швидкої допомоги, при великих складнощах у виділенні коштів з Фонду боротьби з Covid-19, голова ОДА Віталій Федорів, отримавши в регіон 72 млн грн, не зміг на 7 об'єктах з 9 навіть підписати договори з підрядними організаціями.
При тому, що за кошти держбюджету для області закуповується нове високоточне діагностичне обладнання на 254 млн грн - 7 комп'ютерних томографів, 2 ендоскопічні установки і 2 ангіографи. А без проведеної реконструкції цих 9 прийомних відділень це обладнання просто нікуди буде поставити. Водночас в області запевняють, що всі 9 об'єктів будуть здані вчасно, 25 жовтня.
Без шкіл, стадіонів та дитячих садків
На сьогодні в області простоюють десятки об'єктів, яким до завершення ремонтів та будівництва також ще далеко. Реконструкція шкіл, дитячих садів і спорткомплексів регіону зависла, а те, що будується, часто знаходиться в незадовільному стані через низьку якість робіт.
Серед останніх прикладів – будівництво модульного спортзалу "Молодіжний центр" в селі Королівка, Коломийської райради, який готовий менше, ніж наполовину.
Будівництво модульного спортзалу "Молодіжний центр" в селі Королівка
Крім того, реконструкція дитячого садка в смт Богородчани також зупинилася. Місцеві жителі кажуть, що будівельні роботи на об'єкті не виконуються, а будівельників вже давно не бачили.
Реконструкція дитячого садка "Сонечко", смт Богородчани
Ще одне затягування термінів здачі спостерігається на Яремчанській школі № 1. Будівництво також давно не ведеться. До цієї школі ще на першому етапі було багато претензій у перевіряючих органів за якістю вентиляції обробці, сантехніки, електропроводки тощо.
Реконструкція з добудовою Яремчанської школи № 1
В занедбаному стані знаходиться і футбольне поле в селі Черніїв, будівництво якого також включено в "Велике будівництво". За неповних два місяці істотних змін не видно, про що свідчать фото. По суті, за цей час підрядники тільки встановили бордюр і виклали тротуарну плитку.
Реконструкція футбольного поля в селі Черніїв, Тисменицького району Івано-Франківської області
Ще один подібний спортивний об'єкт знаходиться в селі Брошнів-Осада, Рожнятівського району. Окрім низької якості побудованого, здача об'єкта також буде пізніше заявленого в планах.
Ще три об'єкти - ліцей у селі Гаврилівка, школа в селі Замулинці і школа в місті Городенка – вже відкрилися після капремонту, але ніякого оновлення меблів і обладнання не сталося.
Співрозмовники РБК-Україна відзначають, що представник президентської вертикалі в області, голова ОДА Віталій Федорів, не володіє ситуацією в регіоні, або навіть навмисно саботує процес.