ua en ru

Частка тіньової торгівлі в Україні складає не менше 33%, - Мінекономрозвитку

Автор: RBC.UA
Рівень тінізації торгівлі в Україні складає не менше 33%. Про це на засіданні комітету з питань підприємницької, регуляторної і антимонопольної політики Верховної Ради заявив міністр економічного розвитку і торгівлі Ігор Прасолов, передає кореспондент РБК-Україна.

Рівень тінізації торгівлі в Україні складає не менше 33%. Про це на засіданні комітету з питань підприємницької, регуляторної і антимонопольної політики Верховної Ради заявив міністр економічного розвитку і торгівлі Ігор Прасолов (на фото), передає кореспондент РБК-Україна.

"У 2012 р. рівень тіньової економки до офіційного ВВП склав у нас 45%... У нас біля третини, а саме 33-35% торгівлі знаходиться в тіні. Ситуація, що склалася, вимагає ухвалення закону про внутрішню торгівлю. Цей закон важливий і принциповий", - заявив Прасолов.

За його словами, з 2008 р. створена робоча група, яка готує даний проект закону.

"Його ухвалення для споживачів означатиме недопущення неякісних товарів і можливість купувати товари за доступними цінами... Ухвалення закону сприятиме поліпшенню інвестиційного клімату України", - додав міністр.

Читайте також: Роздрібна торгівля в Україні за 4 міс. виросла на 12,7%

Прасолов зазначив, що проект закону розроблений Радою підприємців України і буде винесений на розгляд Кабінету міністрів, а потім буде внесений на розгляд Верховної Ради.

Зазначимо, що проблема визначення розмірів тіньової економіки в Україні є серйозною науковою проблемою. Цікаво, що саме цій темі присвятив свою докторську дисертацію глава політради "Батьківщини" Олександр Турчинов, відомі також дослідження в цьому напрямі, виконані Інститутом економічних досліджень і політичних консультацій, а також консорціумом EERC (українська частина якого тепер трансформувалася в Київську школу економіки).

Читайте також: Частка тіньової економіки України складає близько 20%, - МВФ

Урядовці регулярно роблять заяви про розміри тіньової економіки, проте про походження цих даних нічого не говориться, що примушує замислюватися про популістський характер подібних заяв, адже для публіки немає нічого переконливішого, ніж держчиновник, що стурбовано оперує вражаючими цифрами про розміри тіньової економіки.

Так, в грудні 2012 р. перший заступник голови Адміністрації Президента Ірина Акімова (яка свого часу очолювала Інститут економічних досліджень і політичних консультацій, що займався дослідженням тіньової економіки) заявила, що обсяг тіньової економіки в Україні складає близько 500 млрд грн. "Середній показник тіньової економіки, зокрема у зв'язку з виведенням грошей в офшори, складає від 32% до 40% від ВВП, тобто близько 500 млрд грн", - сказала тоді вона, при цьому вона зазначивши: "Ця цифра виглядатиме трохи завищеною, але як робочу категорію її можна взяти".

Читайте також: Обсяг тіньової економіки в Україні складає близько 500 млрд грн, - Акімова

За оцінками Міжнародного валютного фонду (МВФ), озвученими в листопаді 2012 р., частка тіньової економіки України складає близько 20%. "Незважаючи на тіньову економіку, яка у вас займає близько 20%, у вас багато невикористаних ресурсів... Ще один важливий показник економіки країни - дохід на душу населення. В Україні він у десять разів менше, ніж в країнах Європейського Союзу", - сказав глава представництва МВФ в Україні Макс Альєр.

Примітно, що навіть МВФ, критично налаштований до популізму заяв держчиновників країн, які розвиваються, оперує оптимістичнішими цифрами, ніж Прасолов і Акімова. Що ж, спроби здаватися більшими католиками, ніж Папа Римський, цілком притаманні представникам нинішньої української влади.