ua en ru

Довга дорога до Гааги: Україна готує позов на РФ в ООН

Довга дорога до Гааги: Україна готує позов на РФ в ООН
Автор: RBC.UA
Україна продовжує готувати позов проти Росії до Міжнародного суду ООН. Звинувачення, які Україна хоче висунути до РФ, - сприяння тероризму

Україна продовжує готувати позов проти Росії до Міжнародного суду ООН. Звинувачення, які Україна хоче висунути до РФ, - сприяння тероризму. "Російська Федерація фінансує тероризм в Україні, Російська Федерація підтримує терористів в Україні, і Російська Федерація порушує Конвенцію про боротьбу з тероризмом", - заявив 26 листопада на засіданні уряду прем'єр Арсеній Яценюк. Юристи високо оцінюють шанси України на успіх, проте в дуже довгостроковій перспективі.

Міністр юстиції Павло Петренко повідомив РБК-Україна, що українська сторона зараз проводить процедури, які передують подачі позову проти РФ. "Зараз йде передсудова процедура", - зазначив міністр.

Представляти інтереси України у Міжнародному суді ООН буде МЗС. "Зараз при Міністерстві закордонних справ України створена міжвідомча експертна група з вжиття заходів у зв'язку з порушенням міжнародних договорів України іншими його сторонами, діяльність якої присвячена підготовці позову в Міжнародний суд ООН проти РФ у зв'язку з порушенням нею ряду міжнародних конвенцій, в т. ч. і про порушення норм Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму 1999 року", - йдеться у відповіді Мін'юсту на запит РБК-Україна.

Зі свого боку Мін'юст 19 вересня делегував своїх представників у зазначену групу і передав на розгляд МЗС позицію щодо алгоритму необхідних дій при підготовці позову проти РФ.

Юрист Валентина Теличенко вважає, що Україна повинна подавати позови проти Росії не тільки в Міжнародний суд ООН, але й в Міжнародний кримінальний суд. "Україна стала мішенню терористичної діяльності не лише окремих груп людей та організацій ЛНР і ДНР, але також мішенню держави-терориста. І необхідно зробити все, щоб Росія була визнана міжнародним терористом і в політичному, і в правовому полі, тому звертатися в обидва згадані суди - нагальна необхідність", - зазначила Теличенко в коментарі РБК-Україна.

Вона впевнена, що докази терористичної діяльності і ЛНР/ДНР, і РФ як держави є. "Але їх необхідно ретельно збирати, документувати. Жоден суд без цих доказів не прийме рішення по суті. Судові справи про тероризм - справи на роки, але вони надзвичайно важливі. Навіть якщо б завтра в силу якихось домовленостей збройний конфлікт на сході нашої держави був припинений, то справи в суді не втратили б свою актуальність", - вважає юрист.

В якості юрдопомоги владі України запропоновані послуги компаній Shearman&Stearling і Covington&Burling. "Ми запропонували фірму номер один, яка захищала інтереси ЮКОСа у справі проти Російської Федерації. Ця фірма виграла 50 мільярдів доларів. Назва цієї фірми Shearman&Stearling. Крім того, нещодавно ми їздили на прийом до посла України в США пану Моцику і там озвучили ідею залучити другу фірму Covington&Burling, яка є однією з кращих фірм США в суперечках держави до держави. Тобто на сьогодні є такі дві пропозиції і вони вже направлені в уряд", - розповів в коментарі РБК-Україна заступник голови Комісії з прав людини в Україні юрист Станіслав Батрин.

При цьому він нарікає, що пройшло вже майже півроку, а конкретних кроків з боку уряду в цьому напрямку так і не зроблено. "Уряд не здійснив тих кроків, які потрібні для України. Сьогодні все на рівні заяв "ми подамо!", "ми зробимо!", "ми засудимо Росію!", але немає стратегічного бачення, як на юридичному фронті відстоювати позицію України проти Росії", - говорить Батрин.

"Сьогодні є, скажімо так, 20 юридичних питань, можливо більше, які стосуються спорів держави Україна до держави Росія. Більше того, понад 4 тисяч підприємств Кримського півострова, які належать Україні, щодо яких повинна бути окрема юридична робота проведена", - додає юрист.

Але для того, щоб перемогти в міжнародних судах, за словами Батрина, Україна спочатку повинна закріпити на рівні національних судів висновки прокуратури про те, що Росія сприяє терористам.

"Я з усією відповідальністю хочу сказати, що поки ми цього не зробимо, а ми це сьогодні ще не зробили, тому що, наскільки ми знаємо, фактів достовірних, перевірених, за яким був би наданий висновок судами або прокуратурою України, ми не бачили в комплексному вигляді. Поки у нас немає таких фактів, ми не можемо говорити про те, що у нас зараз є стовідсоткові шанси визнати Росію державою, яка підтримує тероризм. Більш того, це питання міжнародного значення політичної ваги", - зазначає юрист.

Юлія Молочко