Прибутковість нових 5-літніх державних облігацій Італії на розміщенні сьогодні оновила рекорд за час існування єврозони, склавши 6,47%, передає Reuters.
Прибутковість нових 5-літніх державних облігацій Італії на розміщенні сьогодні оновила рекорд за час існування єврозони, склавши 6,47%, передає Reuters.
Як повідомляється в матеріалах Міністерства фінансів Італії, казначейство продало папери з погашенням у вересні 2016 р. на загальну суму 3 млрд євро.
"Результати аукціону виглядають гарними з формальної точки зору: прибутковість виявилася нижче тієї, яку ми зараз спостерігаємо на вторинному ринку, випуск розміщено в повному обсязі. Однак ставки на цих аукціонах продовжують рости, що погіршує картину в довгостроковій перспективі", - прокоментував ситуацію з італійськими держоблігаціями аналітик інвестиційного банку Credit Agricole Пітер Четвелл.
Попередній рекорд по прибутковості п'ятирічних паперів був встановлений на аукціоні місяць тому, коли італійське казначейство розмістило 5-літні бонди під прибутковість 6,29%. Тоді було продано облігацій на 3 млрд євро.
Останнім часом Італія скоротила обсяги розміщення держоблігацій, реагуючи на тиск ринку, однак найближчим часом їй доведеться збільшувати запозичення, щоб зайняти на ринку планові 440 млрд євро в 2012 р.
Зазначимо, 9 листопада ринкова прибутковість 10-літніх держоблігацій Італії досягла 7% - позначки, що аналітики називають "точкою неповернення". Це новий рекорд за час існування єврозони. Попередній був встановлений вдень раніше - 6,74%.
При вартості запозичень на рівні 7% фінансування бюджетного дефіциту і держборгу Італії стає важким, і країні може знадобитися екстрена допомога партнерів по єврозоні або Міжнародного валютного фонду (МВФ).
Саме після того як ставки за аналогічним держпаперів Греції, Португалії та Ірландії перевищили 7%, ці країни єврозони були змушені звертатися за міжнародною фінансовою допомогою.
Різке зростання прибутковості з італійським бондами пішов за рішенням британської клірингової компанії LCH Clearnet підвищити маржинальні вимоги по держоблігаціях Італії. LCH, одна з найбільших клірингових компаній на європейському борговому ринку, підняла маржинальні вимоги по облігаціях Італії з терміном обігу від 7 до 10 років на 5%.
Спред прибутковості італійських 10-літніх паперів до аналогічних німецьких бондів, які вважаються "бенчмарком" єврозони, 9 листопада перевищив 500 базисних пунктів - вперше в історії єврозони.
Крім того, відбулася інверсія кривої прибутковості держоблігацій Італії: прибутковість 2-літніх італійських бондів - знову ж вперше в історії євро - перевищила прибутковість по 10-літнім паперів. Це вважається явним сигналом про зростання на ринку побоюваннях, що Італія не може розплатитися за своїми боргами. Зворотна (інвертована) крива прибутковості - це ситуація на ринку, при якій процентні ставки по довгострокових боргових інструментів нижче, ніж по короткострокових. Саме ця ситуація передувала звернення Греції, Португалії та Ірландії за фінансовою допомогою.
25 листопада уряд Італії розмістив казначейські векселі строком на шість місяців під рекордну прибутковість в 6,5% річних. Казначейству вдалося знайти покупців на весь випуск паперів обсягом 10 млрд євро, однак прибутковість виявилася майже вдвічі вище, ніж на аналогічному аукціоні в жовтні 2011 р. Відразу після розміщення, яке біржові аналітики вже назвали "жахливим", прибутковість 2-літніх італійських держоблігацій на торгах піднялася вище 8% - також рекордного показника в історії євро.
28 листопада уряд Італії розмістив облігації на суму 567 млн євро за прив'язаною до інфляції процентною ставкою 7,3% з погашенням в 2023
29 листопада ринкова прибутковість 10-літніх держоблігацій Італії з терміном погашення в березні 2022 р. досягла 7,56%, встановивши новий рекорд за час існування єврозони. Крім 10-літніх держоблігацій Рим розмістив 3-літні держоблігації під прибутковість майже в 8%. Ставка по цих паперах в 7,89% стала ще одним рекордом для єврозони.
Нагадаємо, Італія зараз стоїть на межі боргової кризи. Держборг країни досяг позначки в 1,9 трл євро. Уряду все важче залучати кошти на зовнішніх ринках для погашення боргових зобов'язань.
У середині липня італійський парламент остаточно схвалив перший план економії бюджету. Офіційний Рим тоді заявляв, що ряд жорстких заходів допоможе Італії заощадити близько 48 млрд євро і до 2014 р. скоротити заборгованість на 0,2 % ВВП. Серед цих заходів, зокрема, відмова від підвищення зарплат і прийому на роботу нових співробітників у бюджетній сфері, а також проведення масштабної програми приватизації.
В обмін на ці кроки ЄЦБ обіцяв підтримку Риму, щоб допомогти йому уникнути боргової кризи, яку переживає зараз Греція. З моменту запуску програм викупу облігацій (SMP) три місяці тому ЄЦБ придбав бонди на суму понад 100 млрд євро, причому здебільшого це були італійські десятирічні держоблігації.