ua en ru

Дніпропетровська команда президента: як вона працює

Дніпропетровська команда президента: як вона працює Фото: Петро Порошенко і Валентин Резніченко на відкритті дитячого садка "Дивосвіт" в Слобожанській об'єднаній територіальній громаді

Валентин Резніченко, голова Дніпропетровської обласної державної адміністрації, керує регіоном два роки, два рази викладав в онлайн детальні звіти про свою роботу за кожен рік, а в поточному режимі звітує про зроблене перед ЗМІ щотижня кожен понеділок. Велика рідкість для начальників областей.

Ці звіти, не будучи особливо розрекламованими обласною адміністрацією, тим не менш, потрапляють на очі наглядачам, які фіксують помітну активність глави обласної адміністрації, як мінімум, у декількох напрямках – децентралізація, розвиток  інфраструктури області, допомога демобілізованим воїнам АТО і переклад максимальної кількості державних послуг в онлайн вигляд

При цьому сам Резніченко політиком не є і бути не збирається, вважаючи себе висококваліфікованим менеджером, управлінцем і членом команди Президента, досконало виконує всі його завдання. Так що президенту Петру Порошенку, який вибудував свою команду голів ОДА, можна не тільки жалкувати про невдалий вибір, як це сталося з Міхеілом Саакашвілі, але і показати приклади того, як глави ОДА можуть працювати ефективно. Насправді у Резніченка проектів набагато більше.

Ще рік тому експерти передрікали добровільну відставку Резніченка. Вірогідність цього, як говорять джерела в Дніпропетровській ОДА, була високою. Причин для такого кроку було кілька.

По-перше, звільнився глава адміністрації президента Борис Ложкін, який, власне, і запропонував свого партнера по бізнесу в Українському медіа холдингу Резніченка спочатку на пост губернатора Запорізької ОДА, а потім – після відставки Ігоря Коломойського – на посаду голови Дніпропетровської обласної адміністрації.

По-друге, і це не секрет, що люди, які прийшли у владу з бізнесу, відчували неймовірні труднощі, зумовлені закоренілою бюрократичною "культурою". Так що багато хто з них дійсно замислювалися над тим, що в цьому болоті вони лише марнують час – свій і платників податків.

Коли Порошенко анонсував децентралізацію влади і коли домігся її впровадження, це був той переломний момент, коли Резніченко та інші глави ОДА та мери міст зрозуміли, що їм дали всі можливості працювати ефективно та якісно. Президентові ж залишалося наполегливо вимагати від глав ОДА ефективно розпоряджатися грошима, які внаслідок децентралізації істотно поповнили місцеві бюджети.

Як відомо, децентралізація, крім іншого, передбачає, що місцеві влади самі знають, що потрібно робити в регіонах, а тому вони відтепер можуть і зобов'язані реалізовувати проекти за гроші, які вони отримують від місцевих податків і у вигляді субвенцій з держбюджету без зобов'язань узгоджувати видатки з центральними органами влади і випрошувати у них гроші

Критики децентралізації кажуть, що так багато грошей не з'явилося і місцевій владі доводиться більшість проблем вирішувати самостійно, без допомоги з центру. У цьому є частка правди, але у випадку з Резніченком ми маємо приклад того, як голова ОДА аналізує поточну ситуацію, знаходить шляхи вирішення і діє до отримання результату.

alt

Фото: дитячий садок "Дивосвіт" у Дніпропетровській області

Від дитячого садка до сонячної електростанції

Згідно зі звітом про роботу Дніпропетровської ОДА за 2016 рік, Резніченко зосередився на кількох інфраструктурних проектів, які не реалізовувалися останні два десятиліття.

Ключова проблема регіону (втім, як і будь-якого іншого) – дороги. У Резніченка відзначають, що обласна адміністрація не може зайнятися ремонтом магістралей між містами, оскільки вони знаходяться в зоні відповідальності Укравтодору, однак з зростанням бюджетних надходжень з'явилася можливість ремонтувати комунальні дороги всередині міст і сіл області.

У кількісному вираженні лише в минулому році ОДА навела порядок 156 доріг в області, витративши на них в минулому році 515 млн грн. Це один з кращих результатів серед інших областей. А всього за два роки на ремонт доріг комунальної власності з обласного бюджету було виділено понад 1 млрд грн, це більше, ніж виділялося за всі попередні 10 років разом узяті.

Почавши одразу активно відвідувати міста і села Дніпропетровської області, Резніченко виявив одну з основних проблем малих населених пунктів області, яка раніше замовчувалася і якою ніхто не займався - у XXI столітті в багатьох населених пунктах просто не було води. За підрахунками обласної адміністрації, з 3,5 мільйонів жителів регіону близько 100 тисяч не мали подачі води в свої будинки. У минулому році обласна влада профінансувала ремонт і будівництво 380 км водоводів, при цьому 21 водовід були побудовані з нуля. За деякими даними, за два останніх роки 60-70 тисяч осіб отримали, нарешті, воду.

ОДА також привернула інвесторів, що вклали близько 140 млн грн в будівництво котелень на альтернативних видах палива, а всього понад 100 котелень були переведені на альтернативне тверде паливо. Розрахунки адміністрації показують, що щорічна економія від такої модернізації становить близько 1 млрд грн на рік. Це наочний приклад боротьби за незалежність на регіональному рівні, тим більше за рахунок залучення коштів інвесторів.

Ще один енергетичний напрямок – будівництво сонячної електростанції, в яку приватний український інвестор вклав 20 млн грн, і ще одна – в Нікополі – будується французьким інвестором, який вклав в підприємство 11 млн євро.

Здавалося, що часи, коли за рахунок бюджету будується житло, канули в лету. Виявилося, що немає: у селі Покровське ОДА побудувала житловий будинок на 30 квартир, ще 4 у процесі зведення і будуть здані до літа цього року.

Нарешті, обласна влада активно вкладає гроші в будівництво і ремонт дитячих садків (20 садів в 2016 році) та шкіл (33 з них відремонтовано). При цьому Дніпропетровська область єдина, в якій в 2016-му році були побудовані два абсолютно нових дитячих садочка з нуля, при цьому виключно за рахунок коштів місцевих бюджетів. Один з них, дитячий садок на 220 місць в об'єднаній територіальній громаді Слобожанська відкривав Президент України Петро Порошенко у вересні минулого року.

alt

АТО та медицина

Відомо, що Дніпро є першим місцем, куди учасники АТО потрапляють на лікування та реабілітацію. З цієї причини Резніченко намагається забезпечити лікарні всім необхідним.

12 лікарень області в 2016 році отримали 100 одиниць нового обладнання, а також залучили 145 тис. євро гуманітарної допомоги від Франції та 800 тис. доларів США для закупівлі багатофункціональних ліжок та ін.

Крім того, нарешті була реконструйована обласна дитяча лікарня, Центр матері і дитини імені професора Руднєва в цьому році отримає два нових сучасних корпуса.

Через діючий в Дніпрі Центр допомоги учасникам АТО і членам їх сімей, який в Дніпропетровській ОДА відкрили першими в Україні, пройшли понад 6000 бійців. Крім медичної і психологічної реабілітації, військовим було запропоновано понад 40 програм, серед яких були освітні тренінги, спортивні заходи, курси з англійської та IT. А в кінці 2015 року в Дніпрі зусиллями ОДА з'явився сучасний реабілітаційний центр для воїнів АТО.

alt

alt

Фото: неонатальне відділення дитячої обласної лікарні (для новонароджених) побудовано і обладнано за рахунок бюджету Дніпропетровської області

Взагалі прифронтовий регіон приділяє АТО особливе значення не тільки в практичній сфері. У Дніпрі зусиллями Резніченка та його команди був створений музей Громадянського Подвигу (Музей АТО), що розташувався на 1 600 квадратних метрів і увібрав в себе 5 000 експонатів. Це унікальний проект і перший такий Музей для України.

Розуміючи, що одними музеями ситий не будеш, Резніченко серйозно займається забезпеченням учасників АТО земельними ділянками – 3 500 солдатів і офіцерів вже їх отримали. Але на цьому ОДА не зупинилася і створила атлас вільних земель області.

880 сімей учасників АТО отримали "Картки Героя" для безкоштовного проїзду в транспорті.

І, нарешті, 30 млн грн виділено на квартири учасникам АТО, так що 44 сім'ї отримають квартири на Дніпропетровщині вже в цьому році. Всього за два роки 180 сімей воїнів АТО отримали квартири.

Децентралізація і сервіс з людським обличчям

Процес децентралізації також припускає об'єднання місцевих громад. Як відомо, по всій Україні проходять вибори депутатів новостворених громад. У 2051-2016 роках у Дніпропетровській області їх було створено 34, а все передбачається 74, за планом вони всі будуть створені до кінця цього року.

Досвід перших таких громад показав, що їх бюджетів зросли в півтора-два рази. Так само, як центральні органи влади передають регіонах гроші і зобов'язання вирішувати своїх проблем самостійно, так і область стимулює місцеві громади ефективно розпоряджатися фінансами.

Сприяє цьому, зокрема, система держзакупівель ProZorro. У 2016 році в області в цій системі було виставлено 55 тисяч лотів на суму 13,5 млрд грн. Чиста економія в результаті торгів склала 500 млн, а Дніпропетровська ОДА визнана кращим в країні держорганом по впровадженню цієї системи.

Звичайно, в Дніпрі і області немає центрів адміністративних послуг по грузинському проекту, проте Резніченко поставив завдання і добився результату, впровадивши 234 госулуг в онлайн – від отримання субсидій до закордонного паспорта. У минулому році було надано 450 тис послуг.

Петро Порошенко вже двічі відвідував Дніпро, черговий його візит сюди відбудеться в найближчі дні. Оскільки Резніченко принципово відмовляється рекламувати свої успіхи, то цим, в деякому сенсі, доведеться зайнятися Президенту. Ймовірно, має сенс на тлі всепоглинаючої "зради" показати Україні і світлі плями на карті країни. Команда Президента в Дніпропетровській області, очолювана Резніченком – це наочний приклад якісної та результативної командної роботи.