Дніпропетровська формула ефективності: стратегія змін
Після ротації в Дніпропетровську губернаторської команди навесні 2015 року змінилося багато чого. Зміни ці не носили вибухового і "медійного" характеру. Але сьогодні вже можна говорити про реалізацію нової стратегії, яку розпочала Дніпропетровська ОДА та її голова Валентин Резніченко. В її основу лягли проактивна позиція, системне управління змінами, впровадження інновацій в менеджмент регіону.
Управлінський стиль
Перш за все, змінилася інформаційна політика ОДА. Валентин Резніченко принципово відмовився від "піару заради піару" і традиційного для Дніпропетровщини культу першої особи.
Для реального, а не "фейкового" менеджменту яскраві гасла не є критерієм ефективності. Не підігрівати емоції, не робити гучних обіцянок, а реально щось змінювати - таку задачу новий губернатор поставив перед співробітниками адміністрації: "Спочатку зроби - потім виходь на екран".
Експерти не раз відзначали, що управлінський стиль Резніченко далекий від штикової атаки в лоб з криком "ура!". Будучи людиною з бізнесу, з досить успішною історією, він звик до іншої формули ефективності.
Його дещо великоваговий і "в'язкий" управлінський стиль швидше нагадує танк, який наполегливо і методично рухається до наміченої мети. І саме сьогодні такий стиль управління виявляється найбільш оптимальним.
Результат досягається не шоковим кидком, а покроковою реалізацією правильних управлінських процедур.
Будь-які зміни - стрес для суспільства. Резніченко вміє уникати його без втрати в динаміці. В результаті кінцевий результат виявляється більш стійким, а ефект - більш тривалим.
Валентин Резніченко відразу вивів політичну складову за рамки менеджменту.
"Сьогодні політика заважає управлінню та реформам - це розуміють всі. Якщо ми в ОДА будемо займатися політикою, у нас не залишиться часу на хороше управління. Я - за прагматичний підхід. Жорсткий прагматизм, єдині, зрозумілі для всіх правила і цілі розвитку - цього зараз не вистачає Україні", - стверджує Резніченко.
Рівновіддалена позиція губернатора виводить взаємини влади і суспільства із зони конфлікту в зону компромісу. Він переконаний, що приватний політичний та бізнес-інтерес в демократичній країні має право на життя.
Але є ще й загальні цілі, які окреслив Президент Петро Порошенко - соціальна стабільність і розвиток регіону.
Події останніх років показали, що корабель Дніпропетровщини швидко втрачає керованість, якщо регіон починають контролювати представники якоїсь однієї політичної групи. Резніченко зміг стати своєрідним арбітром, що стоїть над сутичкою.
Горезвісний "адмінресурс" перестав бути інструментом боротьби з конкурентами, а став тим, чим і повинен бути, інструментом управління та розвитку галузі. В результаті значно знизився градус суспільно-політичного протистояння
З повсякденного життя пішло відчуття близької загрози. Для прифронтової області це дуже важливо.
Після появи в регіоні третього "центру сили" припинилися спроби переділу сфер впливу в обласній і міській радах. На поточний момент зафіксований певний статус-кво: облрада контролює команду лідера "Опозиційного блоку" Олександра Вілкула, а міськрада - зона впливу команди екс-губернатора Ігоря Коломойського.
Чи зміниться ця лінія вододілу - покажуть місцеві вибори 25 жовтня. Але важко заперечувати, що при Валентину Резніченку область після гострої фази політичного конфлікту отримала довгоочікуваний перепочинок.
Та її губернатор використав максимально ефективно. Очоливши область у квітні 2015 року, він протягом півроку сформував систему базових управлінських стратегій розвитку регіону.
Система стратегій як запит на зміни системи
У класичній ситуації управління починається з розробки генеральної стратегії і перспективних планів. Однак Резніченко пішов від зворотного: він не став витрачати час і кошти на глобальну стратегію регіону, як раніше звикли робити в адміністраціях.
Губернатор абсолютно справедливо оцінив запит суспільства на зміни. Зміни потрібні "тут і зараз" - як набір ефективних стратегій за напрямками.
"Україна бачила вже чимало різних "проривів", "покращень" і інших "кроків назустріч людям". Навіщо ми будемо обманювати себе та інших? Довіра - ось базова цінність, без якої складно домогтися змін. Довіру неможливо відновити за наказом або пообіцявши черговий "прорив". Зараз настав час практиків, а не письменників-фантастів. Ми хочемо, щоб майбутнє виростало з реальних справ. Ми намагаємося працювати з можливостями, а не з обмеженнями, вводити драйвери зростання там, де це можливо. Мені це бачиться як система ефективних практичних стратегій, а не "глобальна стратегія" з минулого. Ми все це робимо для людей? Тоді давайте послухаємо, що хочуть і пропонують люди. І разом з ними знайдемо реальні рішення. В результаті ми отримаємо живу стратегію, у якій не один автор, а все суспільство", - каже Валентин Резніченко.
Кадрова стратегія: соціальні ліфти, волонтери, зворотній зв'язок
"Моє завдання, як менеджера регіону, не лізти в телевізійний кадр, а створити ефективну управлінську команду. Подивіться, як в Європі? У Баварії майже ніхто не назве прізвище керівника регіону, навіть президента не всі згадають. Я багато їжджу по області. Є села, де ніколи не було водопроводу. Повірте, людям важливий факт появи у них води, а не прізвище губернатора. Повинна працювати система, команда", - впевнений Валентин Резніченко.
Його кадрова стратегія не схожа на традиційну для України модель, коли новий губернатор прибирав "чужих" і ставив "своїх". Команда Резніченко - свого роду управлінська "збірна області".
У неї увійшли люди, які працювали в ОДА та за Ігоря Коломойського, і за інших губернаторів. Відбір йшов по професійних якостях.
Велику роль у кадровій стратегії Валентина Резніченко відіграють волонтери. Серед 12 радників губернатора їх дев'ять - це найвищий показник в Україні.
Хоча в проекти, які ініціює губернатор, залучено набагато більше активних і небайдужих людей. Волонтери беруть участь у проекті "Електронне управління", допомагають у роботі з учасниками АТО і переселенцями з міжнародними організаціями, медичними установами, контролюють якість ремонту доріг та роботу транспорту.
На Всеукраїнському форумі волонтерів, який з ініціативи голови ДніпрОДА відбувся нещодавно у Дніпропетровську, були представлені шість масштабних проектів, за якими вже співпрацюють волонтери та обласна влада.
"Волонтери - це кадровий резерв влади і зворотний зв'язок, що дає уявлення про реальні потреби людей. Середній вік радників губернатора - 36 років. Це молоді люди з інноваційним мисленням. Обласна адміністрація готова надати соціальні ліфти всім, хто хоче міняти систему", - запевняє губернатор.
В суспільстві накопичився величезний запит на зміни, на який влада зобов'язана відповідати. Це показала недавня Стратегічна сесія. У ній взяли участь більше 500 представників експертного співтовариства: бізнесмени, чиновники, волонтери, вчені, юристи, діячі культури.
"Залучення експертів з різних сфер і соціальних груп допоможе нам отримати щось на зразок нового суспільного договору, який необхідний, щоб йти вперед, - впевнений дніпропетровський губернатор. - Разом ми визначимо "образ майбутнього" - якою ми хочемо бачити регіон. Нам потрібні реальні робочі ідеї і реальні інструменти. Управління змінами буде будуватися на поєднанні ресурсу влади і форм самоорганізації населення. Вважайте це дніпропетровської формулою ефективності".
Реформа управління: скорочення витрат, е-управління, відкритість
Дніпропетровщина - лідер по переведенню адмінпослуг в електронний вигляд. Їх в області вже близько 50.
Це оформлення закордонного паспорта та субсидій, отримання довідок про доходи та несудимість, довідки з пенсійного фонду, реєстрації в МРЕВ автомобіля з пробігом.
Новоспечені батьки можуть оформити онлайн-виплати при народженні дитини. Бізнесмени - подати заявку про зміну виду діяльності або кінцевого бенефіціара.
До кінця 2015 року більше 80% адмінпослуг переведуть в електронний вигляд. Найближчим часом активують ще 60 - реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання, отримання ІНН в податковій, реєстрацію в МРЕВ нових автомобілів, факс та зміну прав на керування автомобілем та ін.
Людям не доведеться більше витрачати час у чергах, хабарі за "просування папірця" теж будуть виключені. Провідну роль в розробці та впровадженні цих сервісів відіграють волонтери.
Паралельно в області йде скорочення адміністративного апарату. Тут Дніпропетровський регіон теж лідирує. На сьогоднішній день штат обласної та районних адміністрацій зменшився на 600 штатних одиниць.
Знизити адміністративні витрати місцевим бюджетам дозволить і об'єднання громад. В області - понад 300 громад. Оптимальна кількість - 91.
Вже об'єдналися - 15. На їх прикладі ОДА демонструє переваги нової моделі управління, проводить навчання та семінари.
Планується, що в результаті об'єднання та бюджетної децентралізації бюджетів деяких громад зростуть у 2-7 разів.
На Дніпропетровщині нову якість адміністративного сервісу відчувають навіть ті, хто не може скористатися інтернетом. В одному з районів області створені мобільні групи з представників органів соцзахисту та пенсійного фонду, які консультують і оформляють документи за місцем проживання.
"Ми змінюємо звичний характер взаємовідносин людей та влади. Тепер громадяни не стукають у кабінети чиновників, щоб вирішити своє питання, а навпаки - чиновники йдуть до людей. Це економить час і гроші на дорогу до райцентру. Особливо зручна така форма жителям віддалених сіл, літнім людям, людям з обмеженими можливостями", - каже Валентин Резніченко.
Антикорупційна стратегія: контроль, дерегуляція, відкриті дані
"Якщо чиновник не вміє або не хоче працювати під контролем громади, гарантую - ми не знайдемо спільної мови, йому краще піти. Всі, хто розглядає посаду як джерело тіньової прибутку, повинні готуватися до закінчення кар'єри. Таким "працівникам" ми швидко організуємо побачення з представниками правоохоронних органів", - ця заява губернатора Дніпропетровської області була сприйнята як керівництво до дії.
Так, слідчими групами в 2015 році направлено до суду 79 справ проти чиновників різних рангів.
До боротьби з корупцією губернатор залучив і громадських діячів. Сьогодні волонтери ефективно контролюють якість доріг і роботу громадського транспорту.
Валентин Резніченко ініціював перевірки в Дніпроблавтодорі, керівник якого "подався в біга". На нього було заведено кримінальну справу. Представники ОДА навіть озвучили ініціативу ліквідувати облавтодори по всій країні, як одну з найбільш одіозних і корумпованих структур.
За ініціативою Резніченко створена спеціальна комісія, яка інспектує підрядників і примушує переробляти неякісний ремонт доріг. В Солонянському та Петропавлівському районах підрядники ремонтували дорожнє покриття повторно. Це стало гарним уроком для інших.
"Ті, хто не готовий з першого разу робити свою роботу якісно, можуть взагалі не брати участь у тендерах - дорожче обійдеться", - заявив Резніченко.
"Я прийняв для себе рішення, їздити по дорогах області не на службовому, а на особистому автомобілі. Так як і всі мешканці. Керівники будь-яких рангів не повинні ставити себе в ексклюзивні умови, тоді вони краще зрозуміють потреби людей. Якщо б у Облавтодору не було службового автопарку і ремонт особистого авто влітав б у копієчку, дороги давно б стали помітно кращими", - вважає губернатор.
Боротьба з корупцією - пріоритетне завдання, яке поставив Президент Петро Порошенко. Найважливіший елемент антикорупційної стратегії - дерегуляція.
"Якщо губернатори хочуть, щоб в регіоні розвивалася економіка і приходили інвестиції, вони повинні перестати "забезпечувати квитками" бізнес, - вважає Валентин Резніченко. - Особистий приклад тут дуже важливий. Ви не назвете жодного такого випадку в області. Це сигнал підприємцям: система змінюється, можна працювати по-іншому. У чиновників повинні бути обмеження, які гарантують бізнесу цивілізовану конкуренцію та захист. Сьогодні ми показали приклад Україні і першими з усіх регіонів впровадили систему електронних торгів ProZorro".
Цей проект, як і більшість обласних інновацій, втілений у життя разом з волонтерами. Система виключає корупційний фактор при проведенні дотендерных держзакупівель. На ProZorro перейшли понад 250 структур, що підкоряються ОДА.
"Система ProZorro виключає корупцію. Це відмінний інструмент для тих, хто віддає перевагу працювати чесно, без відкатів. Ми показали, що бюджетні організації та підприємці можуть працювати прозоро, без "подвійного дна", - впевнений Валентин Резніченко.
Економічна стратегія: децентралізація, інвестиції, безпека
Успіх регіональної економічної стратегії Валентин Резніченко пов'язує, насамперед, з бюджетною децентралізацією, інвестиційними проектами і зниженням корупційного тиску на бізнес.
Завдяки бюджетній децентралізації доходи області зросли на 26% і склали 8,6 млрд. грн. Місцеві бюджети направили додаткові кошти на розвиток територій, соціальну і культурну сфери. Активізувався ремонт доріг та реконструкція водоводів.
Область міцно утримує перше місце в країні з реалізації промислової продукції - 171, 9 млрд грн (20,6%) і перше місце по експорту - майже 4 млрд дол. Регіон - один з найбільш інвестиційно-привабливих в Україні.
Область - лідер і за часткою капітальних інвестицій ( 8,2%), і за часткою прямих іноземних інвестицій (16,9%).
"Показово, що жоден іноземний інвестор, незважаючи на близькість регіону до зони АТО, не пішов з області. Навпаки, до регіону проявляють інтерес Німеччина, Бельгія, Польща, Фінляндія, Швеція. Ми регулярно зустрічаємося з представниками посольств і бізнесу. Бачимо їх інтерес до хімічної і харчової промисловості, енергетики, ІТ, сільського господарства. Як представник Президента, я гарантую - інвестиції в регіон захищені на рівні держави", - підкреслює Валентин Резніченко.
"Ми робимо для наших інвесторів все можливе і неможливе. Допомагаємо, де потрібно, але головне - не заважаємо. У нас є приклад німецької кампанії "Капарол", яка з 2013 року готова інвестувати в модернізацію виробництва та інфраструктуру понад 5 млн євро. Але корупційної бюрократії було наказано "Не пущать!". Про яку економічну стратегію тут можна було говорити! Крім Інвестиційного центру при ОДА, плануємо створити інвестиційну раду, куди увійде ряд системних інвесторів. Щоб гроші прийшли в регіон, важливо почути, що конкретно потрібно інвестору, і зробити це частиною стратегії регіону", - впевнений губернатор.
Після спадного тренда минулих років намітилася невелика, але вже позитивна динаміка. Загальний обсяг іноземних інвестицій в регіон на сьогодні склав 7,25 млрд дол.
На підтримку з боку обласної влади міжнародний бізнес відповідає зростанням інвестиційної активності. Керівництво найбільшої в світі сталеливарної компанії ArcelorMittal заявило про плани інвестувати в металургію Дніпропетровщини 1,2 млрд дол.
Губернатор ділиться планами: "Ми і далі підемо шляхом створення публічних майданчиків, які "включають" економічну активність у регіоні. Вони можуть існувати і в електронному вигляді, і у вигляді постійно діючих рад і форумів. Ми часто чинимо так - і в економіці, і в інших сферах, - беремо ініціативу знизу і робимо її частиною наших управлінських процедур".
"Ми - реалісти і прагматики. В умовах кризи і несприятливої зовнішньої кон'юнктури, неможливо досягти одномоментного зростання скрізь. Тому, в першу чергу, звертаємо увагу на сфери, де намічаються явні точки зростання. Будемо працювати не з обмеженнями, а з можливостями. Наприклад, сьогодні в області зростає виробництво коксу - 109,3% (по Україні - 66,1%), харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів -101,3% (по Україні - 88,0%), м'яса - 100,9% (по Україні - 98,2%), перевезення вантажів водним та авіаційним транспортом - 119 % і 329% відповідно (по Україні - 106,8% та 94,1%). Все, що дає економіці найбільше зростання, - енергетика, продукти харчування, транспорт - ми стимулюємо на рівні регіону. Але, наприклад, гірничодобувна галузь або сільське господарство вимагають системних зусиль на рівні держави", - обґрунтовано вважає глава ДнепрОГА.
Він переконаний, що саме розвиток економіки дасть країні гарантії безпеки і допоможе відновити територіальну цілісність.
"З квітня 2015 року Дніпропетровщина розпочала будувати в 100-кілометрову лінію фортифікацій вздовж кордону бойових дій на сході. Ми першими в Україні завершили це будівництво, вклалися в рекордні терміни - три місяці. По оборонній стратегії області зроблено багато. Але коли війна закінчиться, економіка вийде на перше місце. Якщо ми говоримо про міжнародні гарантії суверенітету, то масштабні інвестиційні проекти - найкраща гарантія безпеки. Наприклад, якщо Німеччина вже інвестувала в нашу область 4,3 млрд дол., вона зацікавлена у стабільній ситуації тут", - зазначив керівник області.
Економічний чинник буде визначальним для стратегії не тільки Дніпропетровського регіону, а й усієї України, впевнений дніпропетровський губернатор Валентин Резніченко.