ua en ru

Дмитро Шерембей: Бюджет НАМН - це сума, яка переводилась в готівку через конвертаційні центри

Дмитро Шерембей: Бюджет НАМН - це сума, яка переводилась в готівку через конвертаційні центри Дмитро Шерембей розповів про корупційні схеми, які, за його даними, були збудовані в академії в останні роки.
7 жовтня Шевченківський райсуд Києва розглядав клопотання слідчого прокуратури про обрання запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту для президента Національної академії медичних наук України (НАМН), академіка Андрія Сердюка. Суд відмовився задовольнити клопотання. Разом з тим він зобов'язав Андрія Сердюка приходити до слідчого на вимогу.

7 жовтня Шевченківський райсуд Києва розглядав клопотання слідчого прокуратури про обрання запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту для президента Національної академії медичних наук України (НАМН), академіка Андрія Сердюка. Суд відмовився задовольнити клопотання. Разом з тим він зобов'язав Андрія Сердюка приходити до слідчого на вимогу.

Керівника академії звинувачують у незаконному поєднанні двох посад, на яких він отримував зарплату - безпосередньо в академії, а також на посаді керівника Інституту гігієни і медичної екології.

По всій видимості, це буде не перше звинувачення на його адресу. Ймовірно, проти Андрія Сердюка застосовується класична схема: пошук найбільш легко доказуваного злочину. В цілому ж проти деяких керівників Національної академії медичних наук, в тому числі Андрія Сердюка, у провадженні знаходиться близько десяти досудових кримінальних розслідувань. Про це зазначається у зверненні кількох громадських організацій до Президента України Петра Порошенка.

Цілком можливо, що за активізацією розслідувань стоїть боротьба за посади в керівництві академії. У прес-службі НАМН РБК-Україна повідомили, що в січні 2015 р. мають відбутися чергові вибори президента і президії академії. При цьому Андрій Сердюк не має наміру брати участь у виборах президента, уточнили в прес-службі, а зараз він знаходиться у відпустці.

В інтерв'ю РБК-Україна голова правління громадської організації "Пацієнти України" Дмитро Шерембей розповів про корупційні схеми, які, за його даними, були збудовані в академії в останні роки.

РБК-Україна: На цьому тижні відбулося засідання суду, на якому має бути обрано запобіжний захід президенту Академії медичних наук, академіку Андрію Сердюку. У чому його звинувачують?

Дмитро Шерембей: Чотири роки тому цю людини за персональною вказівкою екс-президента Віктора Януковича поставили на посаду президента Національної академії медичних наук. Народний депутат Тетяна Бахтєєва приїхала на засідання академії, де проходили вибори президента, і сказала, що це вказівка зверху.

Лише з часом стали зрозумілі причини і мотиви Бахтєєвої. Через деякий час, за наполяганням прем'єр-міністра Миколи Азарова, в академії була незаконно створена структура - державне підприємство "Управління капітального будівництва". По суті, це комерційне підприємство, через яке Академія медичних наук стала проводити більшість своїх тендерів, через нього проводилися виділені з держбюджету гроші на їх проведення. У свою чергу, переможцями тендерів, як правило, ставали заздалегідь визначені фірми.

За більшістю фірм, які вигравали тендери, стояла Тетяна Бахтєєва. Ось в цьому і була мета і сенс цієї схеми.

За законодавством Академія медичних наук не мала права створювати таке підприємство, оскільки, по суті, створювалася схема легалізації переведення в готівку грошей. Це приходило в часи Януковича, безкарність була високою, і всі спроби якоїсь правової оцінки цих дій приводили до затягування і заговорювання проблеми.

Рішення щодо створення держпідприємства прийняв одноосібно Андрій Сердюк. А всі рішення в академії повинні прийматися колегіально. Але він розумів, що колегіально ніхто не проголосує. Тому він взяв на себе відповідальність за створення структури, яка, по суті, працювала в кримінальному полі.

Наприклад, було закуплено обладнання на 1,6 млрд грн, але КРУ (Контрольно-ревізійне управління, - ред.) не знайшло обладнання на 1,4 млрд грн.

По суті, весь бюджет Академії наук - це була сума грошей, які переводилися в готівку через конвертаційні центри. Так працювала схема.

Сердюк - це людина, яку поставили зверху, і він виконував функцію ставленика. За фірмами, які займалися переведенням у готівку, стояли і стоять Азаров і Бахтеєва, які до сьогоднішнього дня насправді отримують гроші з академії наук. Вони блокують всі кримінальні справи вже сім місяців поспіль, не даючи їм подальшого просування. Адже, по суті, в такому випадку розкриються всі високі чини і фігуранти, які стояли і стоять зараз за цими схемами.

РБК-Україна: А до створення цього держпідприємства як проводилися тендери?

Дмитро Шерембей: Вони проводилися при інститутах за класичними схемами, як проводять інші державні структури. А щоб проводити тендери в ручному режимі, була створена ця структура, через яку прокачували 90% коштів АМНУ.

Крім того, гроші переводилися в готівку ще через одну схему. При інститутах академії існують благодійні фонди, в які пацієнти платять нібито добровільні внески за ті чи інші послуги. Гроші з цих фондів потім переводяться в готівку шляхом, приміром, видачі премій, зарплат тощо.

РБК-Україна: Скільки складає бюджет Академії медичних наук?

Дмитро Шерембей: Близько 2 млрд грн на рік. Досягає іноді і 3 млрд грн. Загальна сума за чотири роки керівництва Сердюком становить близько 10 млрд грн, з яких приблизно 60-70% були спрямовані на тендерну схему АМНУ. Це тільки офіційна сума.

Але всі ми розуміємо, що є ще нелегальні збори всіх 36 інститутів академії. Вони складають приблизно таку ж суму.

РБК-Україна: За що вони збираються?

Дмитро Шерембей: Це чорні каси, які ведуться в інститутах. Вони формуються за рахунок неофіційної плати за послуги, за операції, за медичну допомогу, за отримання кандидатських та докторських ступенів, за ієрархічні посади, за різноманітні ліцензії на якесь мило або порошок. Це нелегальний дохід академії, який також осідає в кишенях.

РБК-Україна: Кому підпорядковується Академія медичних наук?

Дмитро Шерембей: Безпосередньо Андрію Сердюку. Вище нікому. Вони автономно плавають. Їх юридичний статус робить їх невразливими і при цьому дозволяє отримувати безпосередньо з держбюджету до 3 млрд грн на рік. Вони ні перед ким не звітують, не опубліковано жодного фінансового звіту за три роки діяльності.

Показовим прикладом того, як Академія медичних наук працює корупційною системою з роздачі докторських ступенів, є отримання такої міри Раїсою Богатирьовою. Як тільки вона зайняла посаду міністра охорони здоров'я, вона відразу ж стала доктором наук від НАМН. Сердюк дуже швидко їй це влаштував, щоб отримати імунітет. Більшість міністрів, як тільки ними ставали, отримували від Академії наук докторські ступені. Я не думаю, що Богатирьова займалася науковою діяльністю.

РБК-Україна: Що зараз роблять правоохоронні органи?

Дмитро Шерембей: Генеральна прокуратура на чолі з Віктором Шокіним гальмує цю справу, київська міська на чолі з Олегом Валендюком - також. Тетяна Бахтєєва успішно сприяє гальмуванню. Але, по суті, всі підозрювані вже опитані, вже є глави інститутів, які дають свідчення, як з них вимагали підписувати корупційні документи і на які суми. Вже відкрито дев'ять кримінальних справ за злочинами Сердюка.

Прокуратора, мабуть, чекає, коли він втече з України. Він повинен сидіти у в'язниці, щоб він повернув все вкрадене до копійки. Йому дають люфт часу, щоб він вирішив всі питання по приховуванню фактів, переведення в готівку грошей, переведення їх кудись. А його треба усунути, щоб був під арештом і почав давати свідчення на тих, хто стояв вище.

Розмовляв Дмитро Уляницький