Інтерв'ю з Дмитром Фірташем відбулося вчора, у Відні. Бесіда з опальним олігархом (олігархом він себе не вважає) тривала півтори години і торкнулася приватизації, роботи грузинів в уряді в цілому і Михайла Саакашвілі на посту губернатора Одеської області - зокрема.
Інтерв'ю з Дмитром Фірташем відбулося вчора, у Відні. Бесіда з опальним олігархом (олігархом він себе не вважає) тривала півтори години і торкнулася приватизації, роботи грузинів в уряді в цілому і Михайла Саакашвілі на посту губернатора Одеської області - зокрема.
Дмитро Фірташ багато говорив про війну з прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком, свої свідчення в суді Відня і реакцію на ці показання Президента Петра Порошенка. До речі, Фірташ дуже обережно і неохоче висловлювався з приводу Порошенка.
"Я думаю, що олігархи сидять на Грушевського, так як в моєму розумінні олігархізація - це використання влади і всіх засобів, якими можна управляти цими процесами", - сказав, зокрема, Дмитро Фірташ, додавши, що і на Банковій теж олігархи, але війна у нього - з Кабміном.
Він також підкреслив, що нічого не знає про кримінальні провадження щодо себе в Україні, і що готовий привезти генпрокурору Віктору Шокіну шампанське і шоколад - якщо генпрокурор зустріне його квітами, як обіцяв.
РБК-Україна: Ви зараз ким себе відчуваєте - олігархом або опальним бізнесменом, який втрачає частину своїх активів?
Дмитро Фірташ: Ні. Я не вважаю себе опальним, тому що я не розумію, що таке опальний. Друге, я не вважаю себе олігархом, тому що я не розумію, що таке олігарх.
Я думаю, що олігархи сидять на Грушевського, так як в моєму розумінні олігархізація - це використання влади і всіх засобів, якими можна управляти цими процесами. У мене немає ніякої влади.
РБК-Україна: Назвіть олігархів в Кабміні.
Дмитро Фірташ: Напевно, перший - Яценюк, далі - за списком. Я не хочу зараз говорити, тому що потім треба один одному доводити, хто правий.
Але якщо ми вже дійдемо так далеко, то я їм чітко покажу: де, хто, що і як робить. Якщо вони захочуть поговорити, ми поговоримо. Тому що одна справа з трибуни заявляти, інша справа - розбиратися.
РБК-Україна: Лише на Грушевського? Чи на Банковій - теж олігархи?
Дмитро Фірташ: І на Банковій. Просто ми зараз з урядом в дискусію вступаємо.
РБК-Україна: Чи намагалася з вами домовитися влада, наприклад, поділитися активами? Чи очікуєте ви повної націоналізації своїх активів?
Дмитро Фірташ: Що таке націоналізація активів? По-перше, я нічого не брав у держави, я купував на вторинному ринку. Як вони збираються це націоналізувати, поясніть мені?
Говорити можна все, що хочеш. Ну, тоді можна прийти, і у вас квартиру націоналізувати, машину забрати. Тоді про привабливість країни та очікування інвестора і мови бути не може.
РБК-Україна: Ви ж знаєте, що прем'єр-міністр зробив заяву: якщо Фірташ не погасить борги перед НАК "Нафтогаз Україна", то відберуть у вас Черкаський "Азот" і "Рівнеазот".
Дмитро Фірташ: По-перше, я не Яценюк. На жаль, я не можу робити такі заяви, як він робить, а потім за них не відповідає. Ось він може говорити: "Куля в лоб, так куля в лоб", потім всі сміються, тобто, він сам з себе зробив блазня. І він такий.
То він назвав себе "урядом камікадзе", то ще щось. Я так собі не дозволю. Не тому що я розумніший і хитріший, але, якщо щось кажу, я думаю, що я кажу.
Як це можна таке говорити? Що значить націоналізувати? Які у нього є підстави для цього?
По-друге. Він говорить про борги. Ну, тоді давайте порахуємо: скільки вони мені винні, якщо вже так говорити. Ми ж, як би, не вимагали грошей.
По-третє, борги були до мене зроблені.
РБК-Україна: Ви маєте на увазі борги за газ?
Дмитро Фірташ: Звичайно.
РБК-Україна: Про яку суму йде мова?
Дмитро Фірташ: Коли вони вигадують якісь кримінальні справи, насправді, нічого такого там немає. Ці заводи ще не були моїми. Коли вони мали контрактні відносини, я ще не був власником цих заводів. Про що ми говоримо сьогодні? Є контракт між "Нафтогазом" і торговим домом, і підприємствами. При чому тут схема?
Кожен завод - це юридична особа, яка має свої повноваження і відповідальність, і зареєстрована в тій чи іншій області, і Ostchem. Немає групи компаній Ostchem - є одна компанія, яка має хімічний бізнес, під яким є чотири заводи. Вони уклали договір, вони купили газ, так, вони за нього не заплатили або недоплатили.
РБК-Україна: Скільки?
Дмитро Фірташ: 2 млрд грн. Їм нарахували відсотки, штрафи, пені, підприємства пішли до суду, виграли, а Кабмін з ними бореться, вважають, що це не так.
Тобто, це нормальна юридична позиція, в якій все відбувається. Але це не кримінальна справа. Це суто господарський контракт.
Мало того, держава чітко вказувала, підприємство вказувало: ви повинні продати газ, я повинен його купити. Ви дали свої умови, ви в контракті написали, що я хочу ось таку ціну. Якщо не заплатиш - стільки-то штрафу, стільки-то пені. І вони все це рахують по сьогоднішній день.
Тобто, це нормальний творчий процес. Вони заарештували газ, газу більше, ніж цей борг, набагато більше.
РБК-Україна: У вас є контакт з Яценюком або його оточенням? Був діалог у вас з ким-небудь з уряду?
Дмитро Фірташ: Ні, я з ним не розмовляв.
РБК-Україна: Це узгоджена позиція і Президента, і прем'єра?
Дмитро Фірташ: Я не знаю.
РБК-Україна: Чому за останній рік уряд веде таку жорстку боротьбу з вами? У чому основна причина, як ви вважаєте?
Дмитро Фірташ: Я не можу сказати, це треба задати їм питання, чому вони ведуть цю боротьбу. Ось, чесно кажучи, не знаю, що сказати: борються і борються.
РБК-Україна: Ви ж розумієте, чим ця боротьба закінчиться для вас?
Дмитро Фірташ: Для нас - успіхом.
РБК-Україна: Що для вас - перемогти в цьому протистоянні? Які у вас інтереси в цій політичній грі? В Україні йде боротьба за прем'єрське крісло.
Дмитро Фірташ: Я точно не йду в прем'єри, це мене не стосується. Тобто, мій інтерес - це Україна, це факт. Для мене дуже важливо, якою буде Україна. Це одне.
З іншого боку, мені не треба обиратися, мені не треба говорити те, що хоче чути електорат, мені не треба підбирати слова і говорити, думати про те, що принесе дивіденди, скажімо, для передвиборної компанії.
Я завжди кажу так: запитай чоловіка, якому 20 років, що він думає про те, як одружитися; і запитай чоловіка, якому 30 років, який реально збирається одружитися. Це будуть дві різні відповіді.
Тому у мене тут цієї проблеми немає, абсолютно ніякої. Я спокійно можу говорити на цю тему.
Але для мене важлива зараз інша історія. Для мене важливо, що буде відбуватися з країною, де вона буде. Там живе моя мама, там живуть мої діти, там все, що пов'язане з моїм життям. Я все життя вкладаю гроші, заходжу в цю країну, і я не готовий підписатися під нехлюйством, безпорадністю цього уряду.
Є така приказка: "Ні вкрасти, ні покараулити". Ось вони належать до такої категорії людей. Вони не здатні ні на одне, ні на інше. Тобто, ні погуляти, ні попрацювати, вони якісь збиткові по своїй натурі.
РБК-Україна: Ви заявили, що будете боротися з урядом. Яким чином?
Дмитро Фірташ: У нас є чітка програма. Ми, як Федерація роботодавців з профспілками об'єднали всі зусилля, тому що ми вважаємо, що воно не працює так, як воно повинно бути.
Тобто, ми не бачимо успіхів, ми не бачимо, що уряд дав нам якусь програму. І ми створюємо свою альтернативну програму, будемо переконувати уряд в тому, що треба її прийняти.
Тобто, наша боротьба з урядом, вона означає дуже чіткі кроки. Ми вимагаємо, щоб вони робили те і те.
РБК-Україна: У вас останнім часом, можна сказати, "віджимають" бізнес: кілька ГЗК, проблеми теж з Черкаським "Азотом" і "Рівнеазотом", газ заарештований, видано клопотання на арешт 64 об'єктів нерухомості, НадраБанк - банкрут. Які ваші дії в подальшому, хто захищає ваші права в Україні?
Дмитро Фірташ: Ми однозначно будемо захищати свої права, ми ніколи не були тими, хто здавався. Звичайно, у нас є адвокати, ми будемо захищатися, ми будемо за це боротися.
РБК-Україна: Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що в справі з шахрайством в "Нафтогаз України" і Ostchem знайшли додаткові факти. Що вам відомо про нові факти?
Дмитро Фірташ: Їх немає. Ні нових, ні старих. Я думаю, що це чистий піар, яким займається "Народний фронт", нічого під цим не маючи. Тобто, вони спочатку роблять хвилю піару, а потім починають думати, як створити кримінальну справу.
Насправді, ніяких кримінальних справ немає. Зараз змінився Кримінальний кодекс, і тепер можна з будь-якого приводу його відкрити кримінальне провадження
РБК-Україна: Чи відомо вам, за яким фактом відкрили кримінальне провадження?
Дмитро Фірташ: Поки ні.
РБК-Україна: Тобто, вам не повідомляли?
Дмитро Фірташ: Ні. Я ні повістки, нічого поки не отримував.
РБК-Україна: Вам легко звідси контролювати стан справ на ваших підприємствах?
Дмитро Фірташ: Йде політична боротьба - і "Народний фронт" і прем'єр зрозуміло, чим займаються. Тому, звичайно, все це не в нашу користь. Але, принаймні, ми вже звикли.
Людина з кабінету на Грушевського не перша, хто з нами воює. Потихеньку будемо розбиратися.
РБК-Україна: Як відобразилося не продовження оренди з ДЗК на роботі ваших підприємств в Криму?
Дмитро Фірташ: На наших ніяк не відбилося, всього вистачає, ми забезпечили себе. А ось як держава? Погано, тому що, що сталося?
З одного боку, розповідали, що ці підприємства забирають під державу. І начебто, створили держкомпанію, а по суті - управляють ними конкретні люди. І якщо ми подивимося, що було, коли ми керували, і що сьогодні, а вони прожили рік і прожили за рахунок того, що ми вкладали туди гроші...
Нам дуже важливо було, щоб був цикл запасів там на 1,5-2 роки. Тому що це такий бізнес, де не можеш сьогодні дати гроші і сьогодні ж отримати результат.
Так от ті, хто сьогодні керують ГЗК, вже вдвічі зменшили виробництво і скоро зупиняться, тому що вони гроші не вкладають. Вони їх виймають, а так не може працювати бізнес.
Ми не можемо так, як вони, тому що, коли держава - це нічиє, а коли ти - це конкретика. І у нас був виробничий цикл, у нас були певні зобов'язання, ми не могли по-іншому, тому ми вкладали гроші у виробництво.
А що таке виробництво ГЗК? Це розтин пластів, це те, що треба копати, готувати до вироблення. І у нас були великі запаси, бо всяке може бути: щось поламалося, що зупинилося, а ти ж потім не можеш весь виробничий ланцюжок зупинити, у тебе ще є експортні контракти, які потрібно продавати, ти зобов'язаний це робити.
А вони прийшли, взяли, їм здалося, що це дуже смачно, з тієї причини, що ось воно, часом, нічого начебто не треба вкладати, копай - забирай, копай - забирай. А потім воно як би це "копай - забирай" приходить до фінішу, не добувають той обсяг, який ми добували.
Я думаю, що через пару місяців, максимум до кінця року, вони повинні зупинися, якщо вони нічого робити не будуть. А вони поки що нічого не роблять.
РБК-Україна: У цій серії подій щось ще крім бізнесу ви бачите?
Дмитро Фірташ: Ні, я вважаю, що це чисто політичний тиск. Ви уявіть собі картину: прем'єр-міністр приїхав в Америку і дає текст, що Фірташа мають судити в США, посадити.
Вдумайтеся взагалі, про що він говорить. Для мене це взагалі нонсенс. Навіть якщо він мене дуже не любить або, не знаю, боїться, або, не розумію, що у нього там відбувається, але ти - прем'єр-міністр країни, як так можеш заявляти?
Якщо ти такий сміливий, то розбирайся всередині країни зі мною, навіщо ти у Вашингтоні це робиш? З Вашингтоном я сам розбираюся без тебе. Ти там не потрібен.
РБК-Україна: Як політичні заяви Яценюка відображаються на бізнесі, який обсяг збитків Group DF зазнала за останній час?
Дмитро Фірташ: Ми понесли збитки незалежно від заяв з кількох причин.
Перша - відійшов Крим.
Друга - отримали війну на сході.
Третя - це криза.
І четверта - бездарний уряд.
Ось що ми отримали за ці роки. Звичайно, ми понесли чималі збитки.
За 2014 рік ми втратили 1,5 млрд дол.
РБК-Україна: Який бізнес у вас зараз працює нормально?
Дмитро Фірташ: Всі працюють, крім хімії. Хімію ми зупинили з однієї причини: тому що забрали наш газ, а тепер кажуть: "Купіть у нас газ". Тобто, купіть свій газ назад у нас.
Ми це вже проходили з Юлею Володимирівною (Тимошенко, - РБК-Україна). Нас це абсолютно не лякає.
Ostchem вже отримав листа від міністра сільського господарства (Олексія Павленка, - РБК-Україна) з приводу того, що буде восени, буде забезпечено сільське господарство. Ми сказали: "Так, ми забезпечимо. Не переживайте, ми вирішимо цю проблему".
РБК-Україна: В кінці травня "Нафтогаз Україна" заявив, що готовий продавати газ по передоплаті. Чи готові ви купувати цей газ по передоплаті для підприємств або все-таки переходите на російський аміак?
Дмитро Фірташ: Ми вирішимо, як нам буде краще. Це буде суто комерційна пропозиція.
РБК-Україна: А що вигідніше буде?
Дмитро Фірташ: Складно сказати, треба буде дивитися на кон'юнктуру, яка буде ціна аміаку і яка буде ціна газу. Тут нічого іншого бути не може.
Починаючи з 2010 і закінчуючи 2014 роком уряд взагалі ніколи не думав про те, що є сільське господарство, що треба держрезерв, запаси хімії, тому що це робили ми зі своєї ініціативи. Тобто, ми, по суті, запасалися, ми все робили, і ми підтримували сільське господарство.
Я зараз не можу твердо сказати, але у нас є інформація, що це не просто так боротьба зі мною, з заводами. А те, що під цей шумок вони хочуть скасувати мита на російську хімію і завозити її в Україну. І вже по парламенту ходять ходаки, вже є такі пропозиції. Тобто вже починають проштовхувати ситуацію, щоб російську хімію пустити всередину.
Чому? Тому що вони вважали, що можуть заробити на сезоні, завдяки тому, що я буду стояти, вони отримають десь 150-200 млн дол. у рік. Ну, до кінця року можуть заробити за рахунок того, що буде дефіцит, ринок буде порожній, тому що якщо ми не працюємо, то не вистачає добрив.
Тобто, це ж змінює світову карту. Ви повинні розуміти, що це відразу змінює все. Якщо почнеться великий дефіцит, вони знімають мита, російська селітра і хімія стає конкурентною. Вони домовляться з трьома-чотирма російськими виробниками, їм буде наплювати, чипрацюють заводи, чи не працюють, чи платять гроші до бюджету, чи ні, це їх взагалі не стосується.
РБК-Україна: Ви думаєте, що тема "відкрити ринок Росії" може пройти сьогодні в парламенті?
Дмитро Фірташ: Якщо вони не самогубці, то не повинні цього робити. Але вони здатні, і, напевно, виправдають цю історію тим, що потрібно рятувати сільське господарство, чи ще щось.
РБК-Україна: Хто конкретно лобіює сьогодні цю тему?
Дмитро Фірташ: Я не хочу зараз говорити, але ми знаємо.
РБК-Україна: В уряді неодноразово давали зрозуміти, що не дадуть працювати хімічним підприємствам Фірташа.
Дмитро Фірташ: Ще раз кажу, це не Фірташ, це - Україна.
Прем'єр-міністр дуже погано виражається в думках. Мені його шкода, він не думає, що він говорить.
Тому що, якщо ви поїдете на заводи, то ви почуєте, що люди говорять. У нас зараз ситуація навпаки, не я там щось кажу, а люди.
Днями була нарада в Рівному, народ обурюється з профспілками, мовляв, ми готові йти до Києва, ми готові йти в адміністрацію, куди хочеш, ми не допустимо, ми втомилися від цього всього, ми отримуємо гроші, ми отримували зарплату, у нас все добре, тепер у нас нічого не буде.
Я платив за два заводи цілий рік. Цілий рік з чимось я плачу за Горлівку і за Сєверодонецьк, 1 і 15 числа. Зарплату і податки - все плачу. Це тисячі людей. На одному заводі 9 тис. на іншому заводі 6 тис.
Для влади - це окупована територія, яка нічого не коштує, тому що вони там жодного разу не були. А я цих людей особисто знаю.
Я з цими людьми виконав роботу, я з ними відновлював завод. Я приїжджав туди, я сидів в цих цехах, я ночами там сварився з ними, сперечався. Ми пережили цю важку аварію, яка у нас була в минулому році.
В чому моя різниця: я не власник, який сидить і не розуміє, що відбувається, я їздив, і я всередині процесу, я з людьми знайомий, з кожним. Я їх знаю, і ніякі вони не сепаратисти.
РБК-Україна: Останні події на ринку газу і по відношенню до ваших облгазів. Чим ця кампанія обгрунтована?
Дмитро Фірташ: Вони не мене заганяють, вони тисячі людей заганяють, вони цілу систему гроблять. Ось ми чистили, чистили ці облгази, вибирали вже передоплати, платежі, щодня чисті гроші приходили до бюджету. Був стовідсотковий збір грошей.
Зараз вони за минулий рік зробили в облгазах 2,5 млрд грн збитку. В цьому році вони будуть мати 5,5 млрд грн збитку.
Тобто, коли ми говоримо і коли говорить уряд про те, що підняли тарифи і Фірташ винен, то це абсолютна неправда з тієї причини, що нам не підняли нічого.
Мало того, нас прибрали. Вони підняли там, де вони можуть керувати процесом, де вони можуть забрати гроші назад.
РБК-Україна: Україна домовилася по літньому пакету зі знижкою на газ в 100 дол. Як ви вважаєте, це нормальна ціна?
Дмитро Фірташ: Я краще промовчу. Звичайно, все ненормально. Коли Росія заявляє, Медведєв (прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв, - РБК-Україна), про те, що з 2018 року або з 2019 вони припиняють транзит газу, ми говоримо, що обійдемося.
Вибачте мене, чи нормальний прем'єр може сказати, що нам все одно? Ти любиш чи не любиш, 4,5 млрд дол. бюджет отримував прибутки. Ти взяв і віддав 4,5 млрд, а за що ти візьмеш ці 4,5 млрд, де ти їх дістанеш? У тебе є на ринку так багато грошей, де їх заробити, що тобі 4,5 млрд дол. не потрібні?
РБК-Україна: Ви сказали про збитки вашого бізнесу. Не виникало у вас бажання продати все?
Дмитро Фірташ: А хто зараз буде це купувати?
РБК-Україна: Фонд держмайна розраховує на щось, розпродаючи держактиви. Ось ОПЗ найближчим часом виставлять на продаж.
Дмитро Фірташ: Коли держава і уряд в особі міністра фінансів (Наталії Яресько, - РБК-Україна) вже другий тиждень все суспільство готує до можливого дефолту країни, як ви думаєте, чи нормальна людина йде на базар? Кому цей цирк потрібен?
Ви визначитеся, якщо дефолтуєте, то дефолттуєте, але не распродавайте, тому що воно нічого не коштує. Ось вам відповідь.
А як інакше? Коли держава повинна продавати активи? Коли вони коштують грошей, коли на них є попит.
РБК-Україна: Так може це і робиться, щоб продати за безцінь?
Дмитро Фірташ: Мені складно сказати. Я просто кажу, чого не треба робити.
Щоб ми зараз правильно зрозуміли один одного, я - за приватизацію. Я вважаю, що держава - поганий менеджер. Це однозначно, життя показало, що держава не здатна управляти активами.
І якщо б у свій час не було б продана вся нерухомість, вся, скажімо, приватизація, яка була в Україні, то ми б не мали тих результатів, за яким ми жили до певного етапу часу.
Але я проти приватизації в той час, коли країна знаходиться в дефолті. Я розумію, що є дефіцит бюджету, я розумію, що є проблеми. Але це не вирішить проблем, тому що ви распродадите за безцінь.
РБК-Україна: тобто, ви не виключаєте, що коли країна вийде з кризи, можливо, ви продасте свої активи, коли вони будуть коштувати більше?
Дмитро Фірташ: Це все бізнес, все можна продати, звичайно. Щось купуєш, щось продаєш.
РБК-Україна: Чи будете ви брати участь у приватизації ОПЗ?
Дмитро Фірташ: Звичайно. А чому б і ні. Чому ви думаєте, що я не повинен брати участь.
РБК-Україна: Чи є ще якісь об'єкти з цього всього асортименту до приватизації, які вас цікавлять?
Дмитро Фірташ: Подивимося. Я хочу подивитися умови конкурсу всіх, коли вони вже їх пропишуть і виставлять на продаж.
РБК-Україна: Чи можуть вам блокувати доступ до приватизації?
Дмитро Фірташ: Я думаю, що так. Якщо ви пам'ятаєте, коли була умова про приватизацію української труби в системі ГТС, коли прописали, що українці не можуть брати участь. Вгадайте з трьох разів, кого вони мали на увазі з українців, коли вони проштовхували це через парламент? Сам прем'єр приїжджав, тупотів ногами, кричав, що цей закон треба саме в цій формі провести.
РБК-Україна: А як у ситуації з ОПЗ вас можуть не допустити?
Дмитро Фірташ: Не знаю. Подивимося. Чому я і сказав, що ми повинні з вами побачити умови. Я не розумію, як вони мене можуть прибрати.
РБК-Україна: Навіть якщо ви найбільшу ціну запропонуєте?
Дмитро Фірташ: Питання стоїть не в ціні, їм же не ціна потрібна. ОПЗ весь у збитках. Що таке хімія, ви повинні розуміти.
Ви згадайте, коли в 2010 році я скупив хімію. Вона працювала на 10%, даром нікому не була потрібна. Чому власники продавали? Тому що в свій час, коли ціна на газ була 50 дол., це був для них бізнес, їх це влаштовувало. Коли ціна газу стала дорогою - це стало антибізнесом - і вони не працювали, вони не були завантажені.
Візьміть 2008-2009 роки, подивіться навантаження, 10-15%, максимум 20%, вся хімія України давала. Це потім вона вже почала працювати 100-105%.
У нас всередині ринок невеликий, ми більше налаштовані на експорт. Але коли працюють наші підприємства, тоді ви можете конкурувати з усіма іншими, і сільгосподарники можуть почуватися добре.
Чому я кажу, що я розумію, що вони зараз роблять? Вони, заглушивши заводи, під приводом війни зі мною, хочуть зняти мита і завести товар, і заробити на цьому гроші.
РБК-Україна: "Інтеру" продовжили ліцензію на сім років. Були такі ризики, що не могли продовжити?
Дмитро Фірташ: Ви ж бачили, що відбувалося. Але? якщо ви вважаєте, що замість "Інтера" має транслюватися "Малятко" - це нормально? Це серйозно розглядалjся.
Мова йшла не про видачу нової ліцензії, це продовження раніше виданої ліцензії. Спочатку була купа вигаданих попереджень. Потім зняли їх із зрозумілої причини, тому що ми пішли в суди.
І ми сказали: хлопці, так діла не буде, ми будемо судитися і з'ясовувати відносини. Вони зрозуміли, що вони програють.
Зняли. Ми підписали мирну угоду по тих моментах, де ми були неправі.
РБК-Україна: А правда, що у заставі "Дельта Банку" є розписка на акції телеканалу?
Дмитро Фірташ: Ні, "Інтер" ніколи не був ні під якою заставою, не мав ніяких кредитів. Це була в когось така фантазія в голові, і хтось хотів в це пограти.
РБК-Україна: Що сталося з "Надра Банком"?
Дмитро Фірташ: Ми дали повністю все, що Нацбанк хотів. Ми ж як в цей банк потрапили? Нас попросили, щоб ви, як група, візьміть його, тому що його треба витягти. Ми його витягли, держава нічого не зробила.
РБК-Україна: Чому не вийшла покупка "Правекс-Банку"?
Дмитро Фірташ: А навіщо? Сенсу не було, ми самі відмовилися. Коли був "Надра Банк", то хотіли програму розширення, і хотіли придбати ще "Правекс", і об'єднати два банки - і зробити більший ринок. Але коли забрали Надра, навіщо тоді Правекс? Кому він потрібен?
РБК-Україна: Ви і Сергій Льовочкін дали свідчення в суді Відня, що у вас були переговори з Петром Порошенком щодо формату участі у виборах Президента України та мера Києва. Порошенко продовжує категорично заперечувати факт такої зустрічі і, виходить, говорить, що ви під присягою збрехали? Так хто, власне, кажучи, бреше? Ви під присягою або Президент, або Кличко, який заперечує? І чи ви розмовляли з Президентом після цього?
Дмитро Фірташ: Я відповім просто. Я не розмовляв після виборів ні з Президентом, ні з ким.
РБК-Україна: Розкажіть детальніше про цю зустріч у Відні в минулому році з майбутнім Президентом і мером. Яка ваша версія?
Дмитро Фірташ: Я не буду відповідати на це питання. Вже стільки про це говорено-переговорено, що я не хочу.
РБК-Україна: Президент вас звинуватив у наклепі. Офіційно ви отримували якісь повідомлення або претензії від суду, що ви збрехали під присягою?
Дмитро Фірташ: Поки ще ніхто нічого не надсилав.
РБК-Україна: А от що, до речі, з індійським бізнесом з видобутку титану? Після Віденського суду, чи є там якісь перспективи видобутку?
Дмитро Фірташ: Поки все зупинено з тієї причини, що наші адвокати радять, щоб ми поки нічого не робили, поки не розберемося з цією справою, щоб потім не з'явилася ще якась нова історія. Хоча і уряд, і ми не проти.
Насправді, в Індії немає ніяких кримінальних справ. Тобто, індуси взагалі не розуміють, що відбувається, тому що у них немає ні підозрюваних, ні кримінальних справ, нікому нічого не ставили, вони самі нічого не відкривали.
Так, щоб було зрозуміло для початку, я просто не все можу говорити, тому що це пов'язано з кримінальною справою, але там нічого немає.
РБК-Україна: Коли вас чекати в Україні? Або поки не вляжуться всі справи, кримінальні провадження ви не приїдете?
Дмитро Фірташ: Ми сильно зав'язані сьогодні на кримінальній справі в Австрії. Для мене - це життєво важлива тема. І я борюся за неї.
І як би там хто не спекулював, що, мовляв, я боюся додому приїхати - це все нісенітниця. Ніхто нікого, нічого не боїться.
Є одне питання: мені треба виграти справу. Я його ще до кінця не виграв, ми поки тільки виграли суд, але ще буде апеляція.
РБК-Україна: Скільки це може зайняти часу?
Дмитро Фірташ: Ніхто не знає. Ми не знаємо, коли подадуть, що буде, подадуть.
РБК-Україна: Генпрокурор Віктор Шокін говорив, що буде вас зустрічати з квітами в Україні.
Дмитро Фірташ: Я радий, спасибі йому. Я тоді візьму шампанське з собою і шоколад. Якщо він мене з квітами, я - з шампанським і з шоколадом приїду.
РБК-Україна: У вас, Напевно, є люди в оточенні МВС і генпрокурора, ви спілкуєтеся. Що вам говорять, варто їхати в найближчі кілька років, місяців в Україну чи ні?
Дмитро Фірташ: Одні просять приїхати швидше. Інші вважають, що є небезпека. Я думаю, що мене вдома чекають, якщо чесно.
Ви помітили, що до суду і прем'єр-міністр і "Народний фронт" вели себе досить акуратно. А ось, коли побачили, що екстрадиції немає, тут у них загорівся пожежа, і вони вже почали вибивати все, що можна вибити, тільки, щоб дихати. Тобто, їм дуже не хочеться, щоб я їхав додому.
Я не можу зрозуміти, в чому така боязнь, чого вони не хочуть, я ж не на їх майданчику. У мене немає іншого паспорта, крім українського. У мене мама жила в селі, так і живе у селі. Це можна поїхати і перевірити. Мої діти вчилися в Києві, так і навчаються в Києві.
Мало того, навіть мені в минулому році дружина почала говорити про те, що давай діти будуть тут. Я сказав: "Ні".
Всі розуміють, що я не по своїй волі тут сиджу. Для мене Україна - це дуже важливе місце. Мене не збуджують гарні офіси в Австрії, не збуджують красиві будинки.
Я люблю приїхати, де відпочити, потусуватися, як всі люди, але мені комфортно будинку. Моя вся філософія була, що все, що я заробляю, я вкладаю в Україну.
РБК-Україна: І Президент, і прем'єр вважають, що деолігархізації - важлива частина наших реформ. Що буде в результаті? З чого потрібно почати? Чи потрібно взагалі це робити? І хто прийде на місце українських олігархів, як ви думаєте?
Дмитро Фірташ: Я вважаю, що це колосальна помилка. Будь-який нормальний чоловік повинен консолідувати у себе, сили людей, не воювати на два фронти.
Я вважаю, що потрібні правила. Намалюйте правила і скажіть: з 1 січня 2016 року ми всі живемо за такими правилами. І тоді все буде чесно.
Я намагаюся сказати, що сьогодні це все майстерно підноситься: немає перемоги на війні, влада не може нічого показати, соціологія показує, що населення вже втомилося від війни. Значить, потрібно придумати перемогу на іншому фронті.
РБК-Україна: Але наскільки успішна ця війна на фронті боротьби з олігархами?
Дмитро Фірташ: Я не можу сказати, наскільки вона успішна. Я просто можу сказати, що вони роблять, а наскільки вона буде успішною - ми побачимо.
Поки я бачу цю успішність у тому, що мільйон безробітних за рік. Сьогодні безробіття вже 2,5 млн. чоловік.
Будь-який уряд приходить і каже: ми створимо якісь робочі місця. Ці влупили мільйон, тільки 600 тис. - у промисловості.
Я допускаю, що є війна, є реальні втрати. Ми ж не в космосі живемо, дійсно, є ситуація. Але 600 тис. робочих місць в промисловості пішли. Це люди, які пішли з роботи.
Вдумайтеся, 40 з чимось мільйонів населення і 2,5 млн безробітних за рік. Скільки ми ще повинні почекати, скільки ще повинно стати, ще 2,5 мільйона, 3 мільйони безробітних?
Я думаю, що йде боротьба з олігархами, йде боротьба з власним бізнесом у країні. Я вважаю, що це дуже погано.
З ким бореться Яценюк? Не зі мною, з десятками тисяч бізнесменів. І мені від нього нічого не треба, я як-то, слава Богу, проживу. А ось, що він робиш з країною - не зрозуміло.
РБК-Україна: Але ці гучні заяви про боротьбу з олігархами досить популярні в народі. Це такий хід влади, а ви можете програти, якщо не заявіть про свої політичні амбіції.
Дмитро Фірташ: Я не буду брехати, у мене поки немає ніяких політичних амбіцій. Якби вони у мене були, я б чесно сказав - є.
В даному випадку, я не згоден з іншим. Навіть не з урядом. Я не згоден з тим, де ми зараз опинилися. Є якась зовнішня історія. Наш прем'єр сьогодні не самостійний. Влада кудись рухається, хто нею керує ззовні, у нас якесь повністю зовнішнє управління.
РБК-Україна: А хто керує прем'єром?
Дмитро Фірташ: Я не знаю. Американці, ще хтось, але є якесь управління, тобто, пульт управління не на місці. Друге, що я бачу, що є проблема, що нас утягують усе більше і більше в якийсь конфлікт, у війну.
Коли я в минулому році заявляв, що не треба йти на війну, скільки було критики, що я не патріотичний. Але я говорив правду, я тоді сказав, що ми не переможемо, це неможливо, тому що це не антитерористична операція, це реальна війна. І ми не готові, наша армія, ми абсолютно до цього не готові.
Навіщо лізти в аферу?
Я завжди наводжу приклад. От якщо ми удвох поб'ємося - хто-то кому-то дасть більше, хтось менше, у кого-то буде кров, будуть емоції, але не можна буде визначити, хто сильніший.
Але якщо нас двох, навіть трьох поставити проти Кличка - ми ж не підемо. Не тому, що ми боїмося, а тому що ми тверезо оцінюємо ситуацію - це не наша вагова категорія.
Так навіщо ми ліземо в аферу, в цю бійку, яку ми програємо? Навіщо тисячі загиблих? Все зруйновано, навіщо? До чого це? Це уряд стало заручниками.
Питання Криму рано чи пізно постане. І це буде питання і до Яценюку і Турчинову, і всім іншим. Чому? Тому що ми розуміємо, що Крим віддали, а не його забрали. Просто історія замовчує, але почекайте, це ще питання часу, коли ми всі будемо розуміти, адже нічого не буває таємним.
РБК-Україна: Коли може настати відповідальність і за яких обставин?
Дмитро Фірташ: Сьогодні настав час, коли нація проходить випробування - чи здатні ми, як нація, впоратися з тими викликами, в яких ми знаходимося або не здатні? Немає іншого виходу. Сьогодні нас роздирають.
Що сталося? Багато років з різних причин політики грали в гру: ліві, праві. Потім це початок не виходити, придумали іншу історію - три сорти людей: схід, захід. Догралися до того, що отримали війну
Сьогодні знову, якщо подивитися, йде підготовка до місцевих виборів. Все те ж саме, тільки ще додалися тарифи, тому що соціально дуже вигідно, політично це дуже правильна хвиля, яку можна брати, якщо ти хочеш бути в політиці і ти хочеш заробляти очки.
Але ніхто не говорить про те, що треба зшивати країну, жодна людина! Ні від одного політика я не чую цього. Одні готові віддати Донецьк з Луганськом, треті якусь межу там свою придумати, блокаду. Але як ти можеш це зробити? Для мене, наприклад, це неможливо.
Для мене Україна - це ті межі, в яких ми були, іншого я не визнаю. До того, як ми почали воювати, 90% були за Україну, зараз 90% проти України. Знаєте чому? Тому що ми з вами все зробили, я звинувачую себе теж, ми з вами все зробили для того, щоб вони нас ненавиділи, бо у них там вибухають снаряди кожен день. Це нам добре з Києва говорити, тому що це нас не стосується, а їх стосується - вони там живуть, і для них це проблема.
Ми частина людей повывозили в західну Україну з заводів. У нас з Горлівки та Сєвєродонецька купа людей живе у західній Україні в санаторіях. Ми цим займаємося, я знаю настрої людей.
Повірте, вони не чекали цієї війни, і вона їм не потрібна. Вони хотіли мати свою роботу, вони хотіли заробляти свої гроші і жити у своїй квартирі. Це все, що вони хотіли.
РБК-Україна: У тому, що сталося, вони теж відіграли певну роль.
Дмитро Фірташ: Я зараз не буду сперечатися, я намагаюся сказати: важливо не шукати, хто ворог, а робити те, що об'єднує.
Так от, моя логіка зараз і моє завдання: придумати так, як об'єднати, взяти аркуш паперу і написати мінуси і плюси. От треба набрати цих плюсів.
Я можу сказати одне: ми всі програли завдяки тому, що одна політична сила, яка мала 100 голосів у парламенті, зуміла зманіпулювати так, що взяла владу і привела нас всіх в цей стан. І тепер вона боїться того, що рано чи пізно за це треба буде відповідати.
Закінчення інтерв'ю читайте в наступному матеріалі
Розмовляли власкор РБК-Україна Наталія Непряхіна, а також представники "Головкому" і "Радіо Вести"