ua en ru

Депутати захистили трудові права секс-меншин на місяць

Депутати захистили трудові права секс-меншин на місяць Рада довго не могла знайти голосів за антидискримінаційну поправку до Трудового кодексу
Після декількох невдалих спроб, парламенту все ж вдалося вчора проголосувати за внесення до Трудового кодексу антидискримінаційної поправки. Заради того, щоб встигнути до засідання Єврокомісії, яка оцінить старання України з безвізової лібералізації, депутати знехтували усіма регламентними процедурами та нормами. Свою роль зіграв і суспільний тиск, під гнітом якого голоси зрештою віддала фракція "Самопоміч", і втручання церкви. Втім, вже через місяць парламенту знову доведеться повернутися до питання захисту секс-меншин - депутатам належить врахувати аналогічну поправку в новому Трудовому кодексі.

Після декількох невдалих спроб, парламенту все ж вдалося вчора проголосувати за внесення до Трудового кодексу антидискримінаційної поправки. Заради того, щоб встигнути до засідання Єврокомісії, яка оцінить старання України з безвізової лібералізації, депутати знехтували усіма регламентними процедурами та нормами. Свою роль зіграв і суспільний тиск, під гнітом якого голоси зрештою віддала фракція "Самопоміч", і втручання церкви. Втім, вже через місяць парламенту знову доведеться повернутися до питання захисту секс-меншин - депутатам належить врахувати аналогічну поправку в новому Трудовому кодексі.

Антидискримінаційна поправка була внесена до Кодексу законів про працю без обговорення з громадськістю. Розгортати дискусію у народних депутатів не було ані часу, ані бажання. Відповідний законопроект, що передбачає "гармонізацію українського законодавства з правом ЄС щодо дискримінації" у співавторстві двадцяти нардепів був зареєстрований у Верховній Раді в день голосування, 10 листопада, під номером 3442.

Як розповіли РБК-Україна депутати в кулуарах парламенту, документ навмисне не реєстрували довгий час, для того щоб уникнути суспільного резонансу. При цьому 24 листопада на своєму засіданні Єврокомісія має намір проаналізувати виконання Україною критеріїв, необхідних для візової лібералізації. Тому і президент, і парламент робили все можливе, щоб обійти "гострі кути".

Саме тому законопроект №3442 був зареєстрований в Раді 10 листопада. Напередодні його обговорював президент на зустрічі з лідерами коаліційних фракцій. У поспіху парламентарії вирішили знехтувати регламентними процедурами. Так, в той же день на сайті Верховної Ради з'явилася інформація про те, що законопроект був розглянутий Комітетом з питань європейської інтеграції ще до його офіційної реєстрації.

Проте 10 листопада законопроект не набрав необхідної кількості голосів - його підтримали лише 207 нардепів. Рада повернулася до розгляду цієї ініціативи лише через день. Причому, 11 і 12 листопада до парламенту були внесені альтернативні законопроекти. Перший - №3442-1 у співавторстві п'яти депутатів фракцій "Народний фронт" і "Блок Петра Порошенко" і другий - №3442-2 авторства Ігоря Луценко ("Батьківщина"). Останній взагалі не розглядався в комітетах і не був внесений в порядок денний.

Законопроект №3442 пропонував доповнити ст. 2 Трудового кодексу "Про рівність трудових прав громадян" формулюванням про "гендерну ідентичність" і "сексуальну орієнтацію". У той же час у двох альтернативних законопроектах замість "сексуальної орієнтації" і "гендерної ідентичності" пропонується формулювання "ставлення до статевих стосунків". Фактично ці два документи відрізняються тільки тим, що в законопроекті Луценко наведено значно більш детальний перелік ознак, за якими громадян не можна дискримінувати.

Формулювання "ставлення до статевих відносин", яка міститься в альтернативних законопроектах, запропонувала Українська Православна Церква Київського Патріархату, що стала чи не єдиною церковною структурою, з якою політики провели консультації з цього приводу.

"Вони сказали, що не проти внесення поправки в Трудовий кодекс, якщо це буде запропоноване ними формулювання", - розповів РБК-Україна один з нардепів.

Офіційна заява патріарха Філарета з цього приводу з'явилася на сайті УПЦ КП ще 7 листопада, до офіційної реєстрації законопроекту в парламенті. При цьому у своїй заяві патріарх підкреслив, що Київський патріархат "послідовно підтримував і підтримує європейську інтеграцію України".

Позицію УПЦ КП згодом підтримала і Українська Греко-Католицька Церква.

Як розповів РБК-Україна один із членів коаліції, формулювання "ставлення до статевих стосунків" не було підтримане. За його словами, європейські партнери вимагали, щоб в законопроекті було присутня саме формулювання "сексуальна орієнтація".

"В англійській мові слово sexual означає "статевий" або "сексуальний", і нам наполегливо рекомендували вказати в законопроекті саме "сексуальної орієнтації", хоча можна було використовувати і інший переклад, а саме, "статевий". Але європейці наполягали саме на тому формулюванні, яке було у результаті виписане у законопроекті", - зазначив нардеп.

У результаті вчора, після чергової перерви для консультацій, Верховна Рада 234 голосами все-таки ухвалила антидискримінаційну поправку до Трудового кодексу.

Несподіванкою вчорашнього голосування стало те, що за законопроект проголосувало більше половини народних депутатів з фракції "Самопоміч" (15 з 26), а сам голова фракції - Олег Березюк - утримався. Нагадаємо, що коли законопроект розглядався 10 листопада, за нього проголосували лише вісім депутатів цієї фракції.

"Ми обговорювали це питання на засіданні фракції і прийняли рішення про вільне голосування", - пояснив РБК-Україна Олег Березюк.

Фактично громадський тиск, який чиниться на фракцію, в тому числі і в соціальних мережах, змусив депутатів змінити свою думку.

"Нам дзвонили, писали СМС, говорили: чому ви не голосуєте?" - розповів РБК-Україна співрозмовник з "Самопомочі".

Нагадаємо, нардеп від цієї партії Єгор Соболєв навіть написав у своєму Facebook, що змушений був піти з дому через непорозуміння з дружиною з цього питання.

Колеги "Самопомочи" по коаліції, стверджують, що фракція Андрія Садового спочатку голосувала проти, тому що не врахувала вподобання свого електорату.

"З одного боку, у них ліберальний електорат, який вимагав голосування за поправку, а з іншого - Садового чекає другий тур на виборах мера у Львові, де люди більш релігійні. Тому зрозуміло, що для них це було нелегко, їм довелося балансувати", - поділився думками один з нардепів БПП.

Незважаючи на те, що поправку до Трудового кодексу все ж була внесена, і, швидше за все, президент невідкладно підпише законопроект, дискусія про неї в суспільстві тільки почалася. За прогнозами депутатів, наявний Трудовий кодекс буде діяти не більше місяця. Адже новий Кодекс про працю вже прийнятий парламентом у першому читанні, і зараз в нього вносяться поправки. Нардепи від "Самопомочи" вже запропонували внести в новий документ поправку з формулюванням "ставлення до статевих відносин", запропоновану УПЦ КП. Отже, суспільна дискусія тільки розгорається.