ru ua

Депутати дозволили авіавиробникам закуповувати комплектуючі без тендеру

Автор: RBC.UA
Верховна Рада Україна (ВР) прийняла в першому читанні і як закон законопроект № 9748, який дозволяє вивести закупівлю товарів літакобудівної галузі зі сфери дії закону про держзакупівлі. "За" відповідний законопроект про внесення змін до закону України "Про здійснення державних закупівель" щодо закупівель товарів підприємствами літакобудівної промисловості проголосували 320 народних депутатів з мінімально необхідних 226.

Верховна Рада Україна (ВР) прийняла в першому читанні і як закон законопроект № 9748, який дозволяє вивести закупівлю товарів літакобудівної галузі зі сфери дії закону про держзакупівлі. "За" відповідний законопроект про внесення змін до закону України "Про здійснення державних закупівель" щодо закупівель товарів підприємствами літакобудівної промисловості проголосували 320 народних депутатів з мінімально необхідних 226. Авторами документа є народні депутат від Партії регіонів В'ячеслав Богуслаєв, який є головою правління найбільшого виробника двигунів для літаків ВАТ "Мотор Січ", і Ярослав Сухий.

Законом вноситься доповнення щодо нерозповсюдження дії закону "Про здійснення державних закупівель" на закупівлю товарів, згідно комплектувальної відомості на літаки чи вертольоти і специфікації матеріалів і агрегатів на авіаційні двигуни, які внесені в конструкторської документації розробника виробу.

У пояснювальній записці до закону необхідність його прийняття обгрунтовується тем, що в разі виконання вимог закону України "Про здійснення державних закупівель" про обов'язкове проведення тендерів при закупівлі комплектуючих для модернізації виробництва, ремонту літаків, вертольотів і двигунів до них, істотно збільшується термін їх закупівлі, що призводить до зриву виробничого процесу, невиконання в короткий термін укладених контрактів з іноземними замовниками, а також неможливості в подальшому укладати нові контракти з іноземними покупцями авіаційної техники.

Водночас Головне науково-експертне управління ВР звертає увагу, що пропоновані законом зміни не повною мірою узгоджується з основною ціллю закону про держзакупівлі, яка полягає у створенні конкурентного середовища у сфері державних закупівель, запобігання проявів корупції у цій сфері, розвитку добросовісної конкуренції , забезпечення раціонального і ефективного використання державних коштів.
"Втім законопроект, виходячи з його змісту, створює передумови придбання досить значного обсягу товарів, робіт і послуг без загальних певних процедур закупівель. Крім того, нерозповсюдження норм відповідного закону на закупівлі такої продукції може негативно позначитися на прозорості та відкритості використання державних коштів, ускладнить процедуру державного контролю у сфері державних закупівель, а також призведе до виникнення правопорушень у цій сфері ", - відзначають в науково-експертному управлінні.

Експерти відзначають, що одним з варіантів спрощення процедур закупівель для потреб літакобудівної промисловості може бути розробка більш гнучких правил застосування процедур державних закупівель в цих випадках, а не їх уникнення. В управлінні також зазначають, що було б логічним для прийняття виваженого рішення щодо законопроекту отримати відповідне експертний висновок уряду. У той же час Кабінет міністрів повністю підтримав даний законопроект.