за що депутатів готові виключити з комітету з нацбезпеки
На наступному пленарному тижні у складі парламентського комітету з питань національної безпеки та оборони мають відбутися зміни. Як розповів РБК-України секретар комітету Іван Вінник (Блок Петра Порошенка), першим стане питання виключення зі складу комітету народного депутата Надії Савченко.
Крім Савченко, члени комітету хочуть позбавитись ще двох депутатів – Сергія Льовочкина ("Опозиційний блок") та Вячеслава Богуслаєва ("Воля народу"). Першого хочуть виключити за "підривну діяльність", другого - за систематичну неявку та підозру в співробітництві підприємства "Мотор Січ", акціонером якого є Богуслаєв, з Росією. У Льовочкина намір виключити його зі складу комітету називають посяганням на права опозиції, а Богуслаєв пояснює, що ніякого співробітництва немає.
Залишаться ці троє депутатів чи ні буде залежати від парламенту, який до сьогодні не зміг проголосувати порядок денний сесії. Ба більше – ті хто ініціює виключення Савченко, Льовочкіна та Богуслаєва не вірять в те, що зал підтримає їх намагання. Чому рядіють ряди комітету з питань нацбезпеки і оборони читайте у матеріалі РБК-Україна.
Постанови чекають внесення
Новина про те, що Савченко виключили з комітету з питань національної безпеки і оборони з'явилась наприкінці 2016 року. Але насправді виключення не відбулось і депутати зробили лише половину роботи. І доки питання Савченко не буде винесене в сесійну залу і за це не проголосує більшість народних обранців, вона залишається в складі комітету і може спокійно відвідувати його засідання. Причиною затримки з виключенням депутати називають досі не схвалений порядок денний шостої сесії парламенту. "На наступному пленарному тижні, як тільки порядок денний проголосують, будемо питання Савченко вносити в зал ", - пояснив РБК-Україна секретар парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони Іван Вінник (БПП).
Савченко не єдина, кого хочуть позбавитись в комітеті. Член цього комітету Андрій Тетерук ("Народний фронт") вже повідомив, що на засіданні 18 січня було прийнято рішення про виключення ще двох депутатів. Мова йде про представника "Опозиційного блоку" Сергія Льовочкіна та члена групи "Воля народу" Вячеслава Богуслаєва. Цих депутатів вважають злісними прогульниками - Льовочкін відвідав всього лиш декілька засідань комітету, а Богуслаєв взагалі не відвідав жодного. Як виявилося, це послугувало однією з причин їхнього можливого усунення. Однією, але навряд чи головною. Якщо йти за таким принципом, то кандидатами на вихід мали б стати депутати Андрій Білецький та Дмитро Ярош (обидва - позафракційні), які вкрай рідко бувають не тільки на засіданнях комітету, а й взагалі у Раді.
В січні в парламенті був зареєстрований проект постанови № 5666 про виключення Льовочкіна зі складу комітету. Його авторами стали голова комітету Сергій Пашинський (НФ), секретар комітету Іван Вінник (БПП) та ще троє членів комітету – Андрій Левус і Дмитро Тимчук (НФ) та Ірина Фріз (БПП). Депутати закидають представнику ОБ те, що він "не лише має жорстку антиукраїнську позицію, яку висловлює як кулуарно, так і публічно, а й веде підривну діяльність проти України. Він завжди співпрацював та продовжує співпрацювати з представниками російської влади, бізнесу, колишнього режиму Януковича". Крім того, в пояснювальній записці до постанови вказується, що Сергій Льовочкін "причетний до команди Януковича, сприяв його режиму, а отже сприяв дестабілізації ситуації всередині України та початку окупації частини її території".
Депутати вказують на те, що він "може приймати участь у засіданнях, де розглядається інформація, яка відноситься до державної таємниці, зокрема така, що пов’язана з заходами, спрямованими на стримування військової агресії Росії проти України, забезпечення Збройних Сил України озброєнням та військовою технікою, планування та проведення військових навчань тощо". Відтак автори проекту вважають, що депутат може повідомити таємну інформацію представникам Росії, чим нанесе загрозу обороноздатності країни.
"Ну і останнє – це його системна робота в Брюсселі. Бо багато дипломатів свідчать про те, що він системно говорив, що Україні не можна надавати будь-яку летальну підтримку, зброю – мається на увазі – чи навіть технології з її виготовлення, товари подвійного призначення. В таких умовах ця людина не може в нас працювати", - заявив виданню Вінник.
В тому, що Льовочкин може зашкодити країні, впевнений й голова комітету Сергій Пашинський. "Як народний депутат, як громадянин, як голова комітету я, звичайно, не можу допустити, щоби люди, які входили в наш комітет, своїми діями шкодили підвищенню обороноздатності нашої держави", - пояснив РБК-Україна Пашинський.
В "Опозиційному блоці" питання усунення їхнього колеги із комітету вже назвали порушенням базових принципів демократії та утиском прав опозиції. "Плани влади щодо зачистки комітету від неугодних депутатів - це обмеження прав опозиції. ПАРЄ в січневій резолюції вимагає від української влади дотримуватися прав опозиції. "Опозиційний блок" не визнає і не визнаватиме рішення комітетів, що йдуть врозріз з вимогами резолюції ПАРЄ», - прокоментували виданню в прес-службі Сергія Льовочкіна.
Перш ніж питання виключення Сергія Льовочкіна буде винесено в сесійну залу, його мають розглянути три комітети - регламентний, комітет з питань нацбезпеки та антикорупційний. Якщо на комітетах підтримка такої постанови скоріш за все знайдеться, то чи проголосує парламентська більшість за таке рішення, депутати сумніваються. "В нас всі підтримають в комітеті, багато людей в сесійній залі підтримає, але Льовочкін ж парєнь талантлівий", - пояснює секретар комітету Вінник.
Скептично до виключення Льовочкина відноситься і представник "Самопомочі" Семен Семенченко. "Комітет підтримає. Рада не підтримає. А його навіть не винесуть на голосування. БПП може тільки піаритися на цю тему. Насправді вони давно знайшли спільну мову з "Опозиційним блоком" і голосують дуже часто спільно", - пояснює депутат та додає, що скоріш за все Рада провалить і голосування по виключенню Надії Савченко зі складу комітету.
Вертольоти несуть загрозу
Антиукраїнську діяльність закидають і Вячеславу Богуслаєву. Постанови про його виключення зі складу комітету поки що немає, але здається це питання часу. Депутати вже звернулися до СБУ та Державної служба експортного контролю, аби ті спростували чи підтвердили дані про можливу співпрацю підприємства "Мотор Січ" з Росією.
За словами депутата, члена оборонного комітету Тараса Пастуха ("Самопоміч"), підприємство "Мотор Січ", акціонером якого є Богуслаєв, в обхід заборони торгівлі товарами військового призначення з Росією, постачає відповідні комплектуючі до третіх країн. А звідти ці деталі постачаються до Росії. "В нас на комітеті неодноразово піднімалося питання стосовно Богуслаєва, що в СБУ була інформація про те, що частина двигунів, які виробляються на його підприємстві, ідуть через треті країни та постачаються в Росію", - пояснює депутат.
У ЗМІ дійсно з'явилася інформація, що українське підприємство "Мотор Січ", власником 14, 99% акцій якого є В'ячеслав Богуслаєв, може взяти участь в російсько-китайському проекті з розробки важкого вертольота AHL і надати для нової машини турбовальні двигуни АІ-136Т.
Вячеслав Богуслаєв в коментарі РБК-Україна категорично заперечив, що "Мотор Січ" підтримує економічні зв’язки з РФ. "Я нічого в Росію, всупереч указу президента, не постачаю. Нехай цей комітет читає указ президента", - заявив Богуслаєв.
Депутат також підтвердив, що дійсно не відвідує засідання комітету з питань національної безпеки і оборони. На це у нього є причини – Богуслаєва не перепризначили на посаду заступника голови комітету. "Не можу працювати з людьми, які мене викинули із крісла заступника голови комітету, яке я займав більше десяти років", - додав він. Зауважимо, що нині заступниками очільника оборонного комітету є позафракційні Дмитро Ярош, Андрій Білецький та представник президентської фракції Юлій Мамчур.
"По Богуслаєву ми поки що жодним чином не визначились. Він ще жодного разу не відвідав наш комітет. Ми навіть не бачили, як він виглядає. А пропозиції виключити чи не виключити базуються на інформації у ЗМІ щодо співпраці з російською компанією "Вертольоти Росії" з приводу постачання двигунів для ударних російських вертольотів в порушення санаційної політики України", - пояснив РБК-Україна секретар оборонного комітету Вінник.
Якщо з часом в парламентському комітеті з питань національної безпеки і оборони таки звільниться три місця, у першу чергу претендувати на ці крісла мають ті фракції, представників яких може бути усунуто від відповідних повноважень, відповідно – "Батьківщина", "Опозиційний блок" та "Воля народу". Проте, очільник комітету Сергій Пашинський не виключає, що їхні місця можуть посісти депутати й іншої політичної приналежності. До прикладу, в комітеті поки що немає представника Радикальної партії. А 28 народних депутатів взагалі поки не входять до жодного з комітетів.