В інтерв'ю РБК - Україна депутат розповів про наслідки заборони Меджлісу, чи будуть кримські татари залишати півострів, чим керівництво України може допомогти корінному народу Криму. Також Логвинський пояснив, чому його звинувачують у рейдерському захопленні Черкаського лікеро - горілчаного заводу
Георгій Логвинський пройшов до парламенту за квотою кримських татар. Але, якщо Мустафа Джемілєв і Рефат Чубаров пройшли в парламент за списком БПП, то Логвинський – депутат від "Народного фронту".
До обрання в Раду він працював адвокатом і помічником Джемілєва. З моменту окупації Криму захищає права кримських татар, добивається покарання для учасників анексії, компенсації шкоди потерпілим і бореться з контрабандою в Криму.
В інтерв'ю РБК-Україна депутат розповів про наслідки заборони Меджлісу, чи будуть кримські татари залишати півострів і чим керівництво України може допомогти корінному народу Криму. Також Логвинський пояснив, чому його звинувачують у рейдерському захопленні Черкаського лікеро-горілчаного заводу.
РБК-Україна: 26 квітня Верховний суд Криму ухвалив рішення про заборону Меджлісу кримскотатарского народу як терористичної організації. Які правові наслідки такого рішення?
Георгій Логвинський: Це судове рішення стосується практично всіх кримських татар, які проживають у Криму. Меджліс – це не зареєстрована організація, це орган самовизначення народу, який обирає своїх представників. З точки зору так званого права, це рішення стосується не тільки 33 членів Меджлісу і навіть не 2,5 тисячі членів регіональних Меджлісів, воно стосується кожної людини, яка обирає Меджліс.
Так як фактом обрання він є співучасником організації, і відповідно автоматично стає "терористом", як вони це називають. Це рішення – грубе порушення всіх міжнародних норм, законодавства як України, так і Росії. Не можна заборонити народ.
РБК-Україна: Які все-таки наслідки рішення?
Георгій Логвинський: По-перше, хто це зробив? Суд не є легітимним, а судді, які приймали рішення, знаходяться у розшуку за законодавстві України. Які наслідки рішення? Продовження, а можливо посилення тиску на кримських татар. На сьогоднішній день багато активісти Криму затримані, перебувають під вартою з надуманих причин – пограбування заправки, хуліганство.
Тому вони придумали дуже красиву схему. Просто називається «спілкувався з Меджлісом» – «довічно». Санкція за певними статтями, які можуть інкримінувати, є «довічно». Наслідки цих дій, я сподіваюся, будуть більш жорсткими. І Україна повинна більш жорсткіше активізуватися. Я буду наполягати, щоб вироки стосовно цих осіб, які є злочинцями і співучасниками злочину, були як можна раніше передані в суд. Я впевнений, що рано чи пізно вони будуть притягнуті до кримінальної відповідальності.
до Речі, ми провели дуже інтенсивну тиждень в ПАРЄ. Дуже важливим стало прийняття резолюції по Україні. Вона передбачає персональні санкції за порушення прав людини в Криму та інших політичних в'язнів, наприклад, Надії Савченко, Ахтема Чейгоза. Персональні санкції стосуватимуться арешту активів, майна, заборони в'їзду на територію ЄС.
Я сподіваюся, що певні країни зможуть ввести більш жорсткі санкції – аж до затримання та передачі нам таких людей, бо у нас вони розшукуються. Механізм вже запущений. Перший список Савченко вже випустила Литва. І ми сподіваємося, що на підставі цієї резолюції решта 46 країн теж їх введуть.
РБК-Україна: 26 квітня лідер Меджлісу кримсько-татарського народу Рефат Чубаров заявив, що татари будуть оскаржувати це рішення спочатку у Верховному Суді Росії, а потім у Європейському суді з прав людини. На що можна сподіватися?
Георгій Логвинський: Ми прекрасно розуміємо, що відбувається. У нас є відповідне звернення комісара з прав людини, президента ПАРЄ, з яким ми зустрічалися минулого тижня, і спеціально для цього в Страсбург прилітав Рефат Чубаров. Сьогодні єдина незаперечна юрисдикція міжнародного суду над Росією – це Європейський суд з прав людини.
Для того, щоб звернутися до ЄСПЛ необхідно так зване «вичерпання». Тобто потрібно пройти всі рівні судової влади, щоб показати, що ти зробив все, що міг. На цій підставі Меджліс зараз буде оскаржувати рішення Верховного суду Криму у Верховному суді РФ, щоб потім звернутися до ЄСПЛ і визнати порушення Росії.
РБК-Україна: Що взагалі кримські татари збираються робити після такого рішення суду?
Георгій Логвинський: Ми будемо жорстко відповідати. Вже сьогодні ми опрацьовуємо додаткові механізми крім міжнародного тиску, посилення санкцій і введення нових санкцій, в тому числі за заборону Меджлісу. Це і нові механізми всередині держави.
Перше, я закінчую роботу над законопроектом про визнання Меджлісу органом самоврядування – по суті державним органом України. І подібна заборона буде виглядати ще більш смішно.
По-друге, надати відповідну гарантію безпеки людей, які захищають країну.
РБК-Україна: чи Можна говорити, що після заборони Меджлісу частина кримських татар покине півострів?
Георгій Логвинський: У нас стратегія була розписана досить давно. Ми говоримо про те, що потрібно залишатися на півострові, на своїй батьківщині до останнього. Якщо видно, що є якась небезпека, тоді переїжджати. Тому що витіснити незадоволених з півострова і є метою Росії. Такого подарунка ми їм давати не будемо. Але все буде залежати від ситуації.
Ми чекали на це рішення. Проводили засідання Меджлісу в режимі скайп-конференції, напрацьовували механізм, що робити у випадку таких наслідків.
РБК-Україна: І що ж це за дії?
Георгій Логвинський: Думаю, що я не можу відкрити. Ми розробимо відповідні механізми захисту наших громадян і будемо знаходити можливості форми існування на самому материку. Якщо безпеки не буде, то безумовно люди будуть отримувати підтримку і виїжджати на материк.
РБК-Україна: Після вироку прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що заборона Меджлісу посилить підтримку кримських татар Україною. Чи відомо Вам, що уряд збирається робити?
Георгій Логвинський: По-перше, створено міністерство (міністерство у справах окупованих територій і тимчасово переміщених осіб – ред.). У нас були великі дебати і з Меджлісом, і у мене персонально з Володимиром Гройсманом і з главами фракцій – Юрієм Луценко (лідер парламентської фракції БПП – ред.), і Максимом Бурбаком (лідер фракції "Народний Фронт" - ред.) про те, що це потрібно робити правильно.
Якщо створюємо міністерство, то керувати їм повинен людини з розумінням справи. І ми добилися створення спеціального міністерства, до функцій якого входитиме і тимчасово окупована територія. Ми намагаємося зробити відповідні програми роботи – медіапрограм, освітні програми, програми підтримки людей, які знаходяться на тимчасово окупованій території.
Вчора ввечері (26 квітня – ред.) Мустафа Джемілєв і Рефат Чубаров зустрічалися з Гройсманом, обговорювалися певні деталі програми. Зараз перше завдання якомога швидше створити міністерство. Тому що міністр призначений, а міністерства ще немає, а потім продовжити роботу в такому форматі.
РБК-Україна: Вадим Черниш, призначений керівником міністерства, раніше очолював Агентство з питань Донбасу, і видимих результатів його роботи українці так і не побачили. Ця людина зможе показати результати роботи на урядовій посаді?
Георгій Логвинський: З Вадимом Чернишом ми познайомилися в день голосування за уряд. Ми сказали, що не будемо працювати з представником влади, який не погодив свою програму діяльності з Меджлісом. Після голосування у нас вже було розуміння його планів, прогнозів. На сьогоднішній день він подав Меджлісу свою стратегію.
Що стосується особистісних якостей, він був губернатором (голова Кіровоградської ОДА з серпня 2006 по листопад 2007 років – ред.), відповідно, має досвід адміністративної роботи, до цього був адвокатом, навчався в Америці – отримав сертифікат експерта з боротьби з тероризмом, відмиванням і легалізацією коштів. Чи буде реалізована програма – покаже час.
РБК-Україна: Які основні пункти його програми щодо Меджлісу і кримсько-татарського народу?
Георгій Логвинський: Він підтримав ідею визнання Меджлісу як державного органу України. По-друге, він підкреслив, що дуже важливо боротися не лише за територію, а й за людей. Це програма інформаційного розвитку, боротьба з пропагандою, якісь тренінги та онлайн курси в інтернеті, які можуть підтримувати людей. Це кримінально-правовий захист, якою я займаюся, в тому числі.
Блокада – це те, що стосується економічного розвитку окупантів. Бо тими коштами, які вони заробляють на вкраденій у нас території, вони фінансують свою армію і бойовиків на Донбасі. Це транспортна, економічна, банківська блокада і залучення міжнародного співтовариства.
За Женевською конвенцією можна створити спеціальні комісії, які будуть відслідковувати ситуацію з правами людини в Криму, які будуть висвітлювати правильні звіти, інформувати міжнародне співтовариство.
РБК-Україна: Давайте поговоримо про українського льотчика Надії Савченко, укладеної в Росії. Порошенко в неділю в інтерв'ю українським телеканалам повідомив, що за кілька тижнів вона буде звільнена. Ви вірите в такий сценарій?
Георгій Логвинський: Я не бачу з російської сторони партнера, чиїм обіцянкам можна вірити. У мене особисто є дуже великі сумніви з цього приводу. Росія намагатиметься виторгувати собі щось в замін на свободу льотчиці. А переговори і торги з Росією дуже важкі.
Я особисто неодноразово від політиків дуже високого міжнародного рівня чув, що вони домовилися про звільнення Надії Савченко. Серед них один з топових осіб Парламентської Асамблеї Ради Європи, не знаючи, що я розумію німецьку мову, розмовляв, мені здалося, з президентом Австрії або з кимось з керівників країни. Казав: "я домовився. Надію відправляють на лікування до Австрії. Австрія відправляє літак і її відпустять". Тільки щось я цієї акції не бачив. Це було десь близько року тому.
В реальній ситуації Росія не веде себе як партнер, з яким можна про щось домовитися. Не знаю, на що ми поміняємо Надію Савченко. Явно не на тих двох ГРУшников. Путіну вони не потрібні. Він би сам їх придушив своїми руками при першій можливості.
РБК-Україна: Тоді за що торгується Росія з Україною, Європою, США?
Георгій Логвинський: Вони будуть торгуватися за зняття санкцій і дуже активно лобіюють ці інтереси в різних країнах. Наприклад, у Франції багато політиків після терактів в Парижі, стали явно проросійськими. І ми бачимо активність преси про те, що без Росії Франція не вирішить сирійський конфлікт. А останній – загроза національної безпеки країни.
Зараз 30 сенаторів підписали петицію про зняття санкцій з Російської Федерації. Марін Ле Пен (депутат Європарламенту, лідер політичної партії "Національний фронт" - ред.) виступила і сказала, що "введення санкцій було помилкою, і що це не проблема Франції і нехай Росія робить, що хоче". Мер Ніцци підписав договір з мером Севастополя про взаємну дружбу. Там лобіювання РФ на стільки активно і сильно, що може стати розломом зняття санкцій ЄС з Росії.
РБК-Україна: Крім санкцій за що ще торгується Росія?
Георгій Логвинський: Я не знаю. Переговори ведуться особисто президентом Порошенко і врятли ми про це дізнаємося відкрито. Дуже сподіваюся, що там не буде здачі інтересів України.
РБК-Україна: Порошенко Також не один раз говорив, що існує «алгоритм» звільнення Савченко. Що це можуть бути за механізми звільнення?
Георгій Логвинський: Як я бачу розвиток подій – це запит міністерства юстиції України про те, що б Надія Савченко відбувала покарання, встановлене РФ, на території України.
Далі український суд перегляне її вирок, приймаючи до уваги відповідний імунітет льотчиці, тому що Савченко є депутатом як ПАРЄ, так і парламенту України.
РБК-Україна: Якою реакції варто чекати від Росії?
Георгій Логвинський: Думаю, не більш ніж чергова гібридна війна в інформаційному полі. Вони прекрасно розуміють, що чекає на Савченко в Україні.
РБК-Україна: Які ще варіанти звільнення Савченко Ви бачите?
Георгій Логвинський: Існує досить велика кількість юридичних варіантів – це, як я казав, передача для відбування покарання, це помилування президентом Російської Федерації, це скасування рішення, вироку. За великим рахунком те, що Савченко не подала апеляцію – її вибір. Але треба звернути увагу, що прокуратура просила 23 роки, а суд дав 22.
І це дає можливість прокуратурі подати апеляцію. Прокуратура не подала цю апеляцію, але вона може завтра або післязавтра просити про відновлення строку і подати. Вона може навіть після скасування цього рішення, так само як у справі «ЮКОСА» (російська нафтова компанія – ред.) Михайла Ходорковського, відкрити нову кримінальну справу і знову її затримати.
РБК-Україна: На Вашу думку, коли Савченко можуть звільнити?
Георгій Логвинський: Як не боляче про це говорити, але у мене є глибокі сумніви, що терміни звільнення Савченко залежать від якихось юридичних термінів. Це залежить, чи домовляться вони по будь-яких питаннях, чи не домовляться, як з виборів на Донбасі, по санкціям, за ціною на газ, наприклад.
Україна зробила серйозний прорив – вона не купила ні грама газу в Росії в цьому році та для "Газпрому" це божевільна проблема. Не тільки тому, що вони не заробили гроші. А для самого механізму транспортування і зберігання газу це велика проблема, тому що вони не можуть все перебудувати. І це серйозний удар. Тому на геополітичній карті можуть бути абсолютно невідомі фішки.
РБК-Україна: Що стосується сина лідера кримських татар Мустафи Джемільова Хайсера його строк відбування покарання в Росії спливає в листопаді цього року. Що на нього чекає?
Георгій Логвинський: Хайсер Джемілєв зокрема в рамках Ради Європи визнаний політичним в'язнем. Він дійсно скоїв кримінальний злочин, однак його доля не залежить від форми і ступеня його вини. Тому що у розмові між Путіним, Мустафою Джемільовим і представниками Путіна звучали фрази, що «Ви розумієте, що якщо Ви погодитеся з нами співпрацювати, то доля сина зважиться відразу, а якщо ні, то Ви розумієте наслідки».
Треба віддати належне, моїх колег-адвокатів, вони досить активно захищали Хайсера і це перший випадок в історії України, коли суд України виніс вирок без обвинуваченого. Хайсер зробив це порушення –ненавмисне вбивство – на території України. Він не ховався, сам викликав міліцію, повідомив, що сталося, співпрацював зі слідством.
Але, в Російській Федерації йому інкримінують статтю "умисне вбивство з обтяжуючими обставинами", а це - довічно.
РБК-Україна: тобто його двічі судили?
Георгій Логвинський: Україна перша подала вирок суду, що він був засуджений до 3 років і 8 місяців позбавлення волі. Російський суд, в якому брали участь присяжні, розглядав питання, це умисне або ненавмисне вбивство. Треба віддати належне, що в черговий раз я бачу можливість суду присяжних в Росії. Вони повністю виправдали Хайсера – в обвинуваченні умисного вбивства – і Росія дала йому 5 років позбавлення волі. Навіщо ми приймали рішення першими?
Справа в тому, що за міжнародним, українському, російському законодавству не можна одне і теж особа судити двічі по одному і тому ж злочину. Якщо вирок України, то Росія просто не мала його більше судити. Просто повинна була віддати і все. Вони порушили цю норму. Тому Верховний суд вирішив виплутатися з цієї історії. Вони прийняли рішення зменшити строк до 3 років і 6 місяців. Грубо кажучи зараз Росія встановила більш гуманний термін, ніж Україна.
РБК-Україна: Термін відбування закінчується цього року…
Георгій Логвинський: Справа в тому, що з моменту вступу в силу так званого "закону Савченко" Хайсер Джемілєв вільний і згідно рішення суду України він відбув покарання повністю і повинен бути звільнений. Був відправлений запит на виконання вироку українського суду «негайно звільнити».
Відреагує Росія, поки не відомо. Але в моєму розумінні, у розумінні адвокатів – Миколи Полозова, Марка Фейгіна, з якими ми співпрацюємо, це може бути істотним фактом для того, щоб його звільнили.
Проте в умовно-достроковому звільненні Росія відмовила. І десь наприкінці осені підходить час відбивання покарання. Але у мене теж є сумніви. Оскільки Росія може жорстко діяти щодо сина Мустафи Джемілєва, і ми не виключаємо нових арештів.
РБК-Україна: За що?
Георгій Логвинський: Якщо взяти приклад Мустафи Джемілєва, то його судили за злісну непокору установі виконання покарань. Наприклад, не йшов ладом, не там курив. До Хайсеру Джемілєву застосовували дисциплінарні покарання. Цим суд обґрунтував відмову в умовно-достроковому звільненні.
РБК-Україна: Вам приписують причетність до банкрутства Черкаського лікеро-горілчаного заводу через якусь підставну компанію «Авигаль», співзасновником якої були Ви і Ваша дружина…
Георгій Логвинський: При найменшій можливості мені приписали і вбивство Кеннеді, та ось невдача – воно сталося задовго до мого народження. А якщо серйозно - я займаюся кримінально-правової захистом держави, зокрема роблю все можливе для повернення Криму. Він вже став для Росії отаким "валізою без ручки". Ми контролюємо, які судна заходять в Крим, щоб в подальшому застосувати до них санкції.
Сьогодні 10 суден затримано, заарештовано 4. Мої особисті досягнення – це, зокрема, 2 млрд гривень заарештованих активів державних зрадників, це складений за моїми заявами список із понад тисячі осіб – судді, прокурори, міліціонери – яких чекає та ж доля. І, безумовно, в цій ситуації було б дивно, якщо б у мене не було ворогів, але я був до цього готовий.
РБК-Україна: Як це пов'язано з лікеро-водочым заводом?
Георгій Логвинський: Що стосується конкретно цієї ситуації, ми в тому числі, відстежуємо і запобігаємо економічні "підриви" України, пов'язані з Кримом. Коли ще не було так званої админграницы, контрабанда масово йшла через Євпаторію на територію Криму, супроводжувало її ФСБ. Ті групи товарів, які заходили через Крим, у нас відразу падали в ціні, і настільки - що це був серйозний удар по економіці України.
Ми виявили так звані схеми фіктивного повернення ПДВ. Наприклад, кримські компанії показують, що вони нібито заплатили податки в Криму, а потім їх же компанії на території України відшкодовували ці податки, які реально не сплачувались. Суми доходили до 7 млрд гривень. Серед таких свавільників фігурувала якась «Кримська горілчана компанія» ( "КВК"), яка на досить серйозні суми провела операцію. Ми на неї вийшли через базу даних, яка, як вважають багато хто, знищена.
Але у нас є її копія. Там чітко показано, що в Криму податки не сплачувалися, а тут вони відшкодовувалися. Далі: у 2006 чи 2007 році в Україні було створено підприємство «Бельведер Україна», під таким ім'ям як французьке «Бельведер». Ця компанія спожила товари і послуги на десятки мільйонів гривень у простих українських компаній, але не вважала за потрібне з ними розрахуватися.
Наприклад, телеканалу "1+1" ця 2серьезная міжнародна компанія" залишилася має 4 млн гривень. крім того вона заборгувала рекламним агенціям, Пенсійного фонду, податкової та іншим. В результаті пішли судові позови про відшкодування, позови були виграні позивачами і компанія пішла на банкрутство. Звичайна процедура банкрутства пов'язана з неуплатою боргів.
РБК-Україна: Чому Ви тоді так добре знайомі з цією справою?
Георгій Логвинський: Все, що я знаю, я знаю зі свого минулого адвокатської діяльності – тоді до мене зверталися мої колеги-адвокати за сприянням у рамках моєї спеціалізації. Я ніколи не був власником цього заводу. Коли з'явилися перші публікації в інтернеті, пов'язані з моїм ім'ям, вони йшли нібито від імені колишнього директора компанії "Бельведер Україна", який у відповідь на наше звернення повідомив, що він ніколи не виставляв ніяких претензій.
Після чого ще у вересні минулого року я подав заяву в правоохоронні органи. У рамках слідчих дій було встановлено, що до «Бельведер Україна» звернулася "КВК" з проханням організувати зустріч з французькими бенефіціарами і домовитися про те, що "КВК", це колишній завод "Віктан", надасть максимальне сприяння на території України, щоб відібрати назад пішло на оплату боргів майно.
Більш того, їм персонально цікавий я. Розповіли, що я стою за всім цим ділом і вони готові на мене "наїхати", тільки дайте їм повноваження. Це знаходиться в свідченнях. Допитані журналісти підтвердили, що замовленням цих публікацій займалися бенефіціари "КВК", щодо якої йде кримінальне слідство за ухилення від сплати податків. А сама "КВК", як виявилося, є дуже щільним партнером пана Константинова (голова Верховної Ради АРК – ред.). Про це були надані офіційні документи від прокуратури Криму.
Нещодавно пан Лещенко (нардеп від фракції БПП, колишній журналіст – ред.) склав статтю, сам її опублікував в "Нового Часу" і потім сам же нібито розкрив схему, але він забув сказати кілька важливих слів. Він забув сказати, що сам є фігурантом цього кримінального провадження. Тому що представників "КВК", щодо яких є кримінальне провадження, до журналістів водив він персонально.
тобто ситуація гранично проста - "КВК" організувала тиск на мене для того, щоб я перестав тримати на контролі хід кримінального провадження стосовно їх, де я є заявником.
Розмовляла Надія Андрікевич