ua en ru

"Справа "Торнадо": за що судять колишніх міліціонерів

"Справа "Торнадо": за що судять колишніх міліціонерів Суд над бійцями "Торнадо" проходить у закритому режимі
В Оболонському районному суді Києва тривають слухання у справі бійців добровольчої роти МВС "Торнадо". На лаві підсудних - 12 бійців. Військова прокуратура звинувачує їх в цілому наборі злочинів, серед яких організація злочинної групи, вимагання, викрадення людей, грабіж. Є звинувачення і в скоєнні злочину на сексуальному ґрунті. У розпорядженні РБК-Україна опинився обвинувальний акт у справі Торнадо". У документі 270 сторінок. Нижче наведені основні пункти того, в чому звинувачуються Руслан Онищенко і бійці роти.

В Оболонському районному суді Києва тривають слухання у справі бійців добровольчої роти МВС "Торнадо". На лаві підсудних - 12 бійців. Військова прокуратура звинувачує їх в цілому наборі злочинів, серед яких організація злочинної групи, вимагання, викрадення людей, грабіж. Є звинувачення і в скоєнні злочину на сексуальному ґрунті. У розпорядженні РБК-Україна опинився обвинувальний акт у справі Торнадо". У документі 270 сторінок. Нижче наведені основні пункти того, в чому звинувачуються Руслан Онищенко і бійці роти.

Бійці "Торнадо", разом з їхнім командиром Русланом Онищенко, були затримані влітку 2015 року. Рік вони провели в СІЗО, судовий процес над ними почався влітку. Їх адвокати прогнозують, що суд триватиме мінімум до кінця нинішнього року. Підсудним вже зачитали звинувачення і на процесі боку заслуховують свідчення потерпілих.

Як відомо, суд над "Торнадо" проходить у закритому режимі. Рішення це було прийнято не тільки з-за того, що процесу можуть перешкодити прихильникам колишнього добробата. Прокуратура пояснила необхідність закритих слухань тим, що бійці "Торнадо" обвинувачуються і у злочинах на сексуальному ґрунті, розголошення подробиць яких буде мати великий суспільний резонанс. Втім, сама ж прокуратура сприяє цьому резонансу. Напередодні чергового засідання, яке відбулося 10 серпня, ГПУ опублікувала відео судового допиту одного з потерпілих, який розповідав, як бійці "Торнадо" гвалтували і вбивали мирних жителів. Адвокати "торнадовцев" наполягають на тому, що ці звинувачення голослівні і в обвинувальному акті прокуратури вони не фігурують, і не згадуються.

Що таке "Торнадо"

"Торнадо" - рота спеціального призначення патрульної служби міліції Луганської області, створена 22 грудня 2014 року. Тоді ж указом командиром роти був призначений лейтенант поліції Руслан Онищенко. До цього він командував добровільним батальйоном МВС "Шахтарськ", який був розформований 14 жовтня 2014 року. Серед причин розформування батальйону глава МВС Арсен Аваков назвав, зокрема, випадки мародерства з боку бійців добробата.

Рота "Торнадо" базувалася в містечку Привілля Луганської області. Бійці конфліктували з Геннадієм Москалем, який тоді очолював Луганську ОДА, звинувачуючи один одного в "кришуванні" контрабанди. У червні 2015 року Москаль звинуватив бійців "Торнадо" в тому, що ті незаконно зупинили поїзд, який віз в Алчевськ (знаходиться в окупованій частині Луганської області) вугілля-антрацит. У свою чергу бійці роти заявили, що поїзд віз контрабанду, а також боєприпаси. 17 червня Онищенка і ще кілька бійців "Торнадо" були заарештовані, а наступного дня Арсен Аваков своїм наказом розформував роту.

Військова прокуратура звинувачує Онищенко в тому, що на посаді командира роти він створив злочинне угрупування, до складу якого входило щонайменше 20 осіб. Командир забезпечив їм "сприятливі умови для проходження служби": звільнив від робіт по господарству, дозволяв йти з розташування роти по своїх справах, користуватися автомобілями роти в своїх цілях, віддавати накази іншим бійцям від свого імені.

"Всередині створеної Онищенко Р. І. злочинної організації існувала чітка конспірація, яка виражалася в тому, що особи, які входили до її складу, називали один одного за прізвиськами, крім звернення до один одного за цим даними з метою унеможливити їх ідентифікацію, насамперед незаконно затриманими особами", - сказано в обвинувальному акті, який опинився в розпорядженні РБК-Україна З тексту випливає, що угруповання фінансувалася з "общака" - грошей, отриманих злочинним шляхом, засобів волонтерів та щомісячних відрахувань із зарплат інших членів роти.

Алгоритм дії Онищенко і "подільників", за версією звинувачення, був приблизно такий: вони визначали жертв, після чого забирали в них автомобілі, гроші і цінності, діючи під приводом необхідності в умовах бойових дій. Слідство стверджує, що бійці не тільки грабували, а й містили деяких з своїх жертв на своїй базі, в підвалі школи №32 в Привіллі, де їх били і катували.

Згідно з обвинувальним актом, з грудня 2014-го по травень 2015-го років "угрупування" Онищенко здійснила цілий ряд злочинів. Він також колишні бійці "Торнадо" звинувачують у створенні злочинного угруповання (ст.28 КК), незаконному заволодінні автотранспортом (ст. 289 КК), викраденні та позбавленні волі людини, яке супроводжувалося насильством, зброєю і використанням спеціальних засобів (ч. 3 ст. 146 КК), катування (ч. 2 ст. 127 КК), нанесенні побоїв (ст. 126 КК), насильницькому задоволенні статевого потягу неприродним способом із застосуванням насильства групою осіб (ч. 2 ст. 153 КК), привласненні владних повноважень (ст. 353 КК). Статті передбачають різні терміни покарання, максимальний з яких – 15 років позбавлення волі.

Адвокат "торнадовцев" Володимир Якима підкреслює його підзахисних не звинувачують у вбивстві та зґвалтуванні. Водночас у ході першого засідання суду прокурори продемонстрували відео слідчого експерименту, у ході якого один з потерпілих описував як його разом з ще одним полоненим бійців змусили зґвалтувати чоловіка.

Ключові епізоди

В обвинувальному акті описані шість епізодів, на підставі яких прокуратура висунула бійцям вищеперелічені звинувачення.

Згідно з документом, приблизно 21 грудня 2014 року Онищенко наказав відправити в підвал потерпілу, яка служила в роті, але не була офіційно оформлена. Напередодні вона вчасно не повернулася з звільнення. У підвалі, за вказівкою Онищенко, як стверджує слідство, інші обвинувачені, покарання, змусили її "задовольняти їхні статеві потреби нетрадиційним способом".

15 січня 2015 року в селищі Станиця Луганська, де також один час базувалася рота, її бійці затримали ще одного потерпілого, який на машині їхав в Луганськ. Не оформивши затримання належним чином, вони зв'язали йому руки липкою стрічкою і доставили в місцеву лікарню, де була розташована рота. Там вони вимагали у нього зізнатися в "сепаратистської діяльності", били і катували його. В обвинувальному акті сказано, що з часом потерпілого перевезли на базу роти в Привіллі, з якої у травні минулого року йому вдалося втекти.

Ще один епізодів у "справі Торнадо" - затримання чотирма бійцями роти 15 березня 2015 року в місті Лисичанськ трьох потерпілих, які влаштували п'яну сварку. Їх доставили на базу роти в Привіллі, побили і утримували там протягом двох тижнів.

Наступний епізод стався приблизно в теж час. 24 березня 2015 року співробітники Лисичанського УМВС Луганської області затримали якогось громадянина за адміністративне правопорушення та передали його бійцям "Торнадо" для доставки в місцеве управління міліції. Замість цього затриманий був доставлений на базу роти в Привіллі, де його помістили в підвал, били і катували електрошокером.

"Процес тортур тривав приблизно 20 хвилин, в ході якого (тут вказано ім'я бійця – ред.) також завдав (ім'я потерпілого – ред.) приблизно 20 ударів пластиковим кийком по сідницях і 3 удари по спині, а учасник групи азіатської зовнішності, ім'я якого не встановлено, завдав близько 6 ударів руками і ногами по спині і сідницях потерпілого", - сказано в обвинувальному акті. Потерпілого утримували в підвалі з 24 березня по 2 квітня 2015 року.

28-29 березня у підвал школи в Привіллі доставили ще двох громадян, яких також били і примушували працювати по господарству.

Суд іде

Руслан Онищенко та інші "торнадовцы" свою провину не визнають і вимагають, щоб суд над ними проходив у відкритому режимі. У свою чергу адвокат Володимир Якима прогнозує, що судовий розгляд триватиме мінімум до кінця цього року. Тим не менш, він упевнений, що в результаті військова прокуратура або закриє справу, або ж його підзахисні будуть виправдані. "Це справа будується тільки на свідченнях потерпілих і свідків. У теж час потерпілі під час допиту "пливуть" і плутаються в свідченнях", - говорить Якима.

У свою чергу прокуратура впевнена в тому, що доведе справу "Торнадо" до обвинувального вироку. За ходом розгляд особисто стежить заступник генерального прокурора, головний військовий прокурор Анатолій Матіос. "Ми повинні показати всьому суспільству, людям, які повинні бути захищені державою, що невідворотність кари за зґвалтування і знущання під прикриттям міліцейських погонів повинна наступити", - каже Матіос.

Наступне судове засідання призначено на 16 серпня. РБК-Україна буде стежити за розвитком подій.