Частка нелегального обігу тютюнових виробів в 2014 році скоротилася, але такі показники лише частково - заслуга контролюючих органів. У статистиці повністю не враховані дані по Донецькій та Луганській областях, а також по Криму, що істотно спотворює результати, адже частка тіні тут була традиційно високою.
Частка нелегального обігу тютюнових виробів в 2014 році скоротилася, але такі показники лише частково - заслуга контролюючих органів. У статистиці повністю не враховані дані по Донецькій та Луганській областях, а також по Криму, що істотно спотворює результати, адже частка тіні тут була традиційно високою. За оцінками учасників ринку, із загального обсягу контрафакту, що потрапляє в обіг, не менше 70% завозиться з Донецької області. А одним з основних джерел контрабанди сигарет в Україну є Росія.
- Я вже нічого не боюся. У мене пенсія 1,5 тис. грн, - каже жінка, яка торгує з землі сигаретами біля однієї зі станцією київського метрополітену. - На суп вистачає, а більше мені й не треба.
На імпровізованому прилавку в основному сигарети російського виробництва. На пачках немає акцизної марки, а попереджувальні написи про шкоду куріння -російською мовою.
Таких продавців в кінці робочого дня тут ще кілька. Сьогодні міліція до них прихильна, а бувають дні, коли правоохоронні органи проявляють активність, розповідає жінка. По кілька разів на день доводиться збирати товар і йти у відділення, і не один раз суд штрафував на 54 грн.
- Є багато чого розповісти. Не від хорошого життя все це. А буває так, що наркоман або п'яний, а тут їх таких море, підійде, перекине все - і стоїш, збираєш, - приречено каже вона.
Деякі тенденції в тютюновій контрабанді
44% - така частка російської контрабанди на українському тютюновому ринку, про це свідчать грудневі дані TNS, які компанія щокварталу збирає для асоціації "Укртютюн". Тільки один виробник, "Донський тютюн", займає 41%. Його торгові марки Marshal, Armada, Asmoloff, "Донський тютюн" в Україну потрапляють через Донецьку та Луганську область.
В середньому вартість нелегальної пачки в грудні склала трохи більше 10 грн. Частка нелегального обігу тютюнових виробів в 33% і 7% відповідно належить Білорусі та Молдові. Продукцію Гродненської тютюнової фабрики "Неман" і Кишинівського табачного комбінату в середньому можна купити за 9,6 грн і 6,7 грн відповідно.
За даними директора відділу корпоративних питань JTI Україна Олександра Когута, середньозважена ціна пачки сигарет, з якої сплачено всі податки, в 2014 році становила 11,4 грн.
Високу динаміку зростання контрабанди демонструє Білорусь. Порівняно з 2013 роком, обсяги нелегального ввезення табачки з цієї країни зросли на 60% - до 42% від усього обсягу контрабанди.
За словами директора з корпоративних питань "Імперіал Тобакко Україна" Олега Стрекаля, причин тому кілька. Перша - гранична дешевизна білоруської продукції. В Україну потрапляють сигарети без акцизних марок-відносно високі ціни у нас в країні, налагоджені схеми транзиту з Білорусі через Україну в Придністров'я з подальшим їх заходом знову на територію України.
"За нашими оцінками ситуації, продукція з Білорусі замінила контрабанду з Росії та Молдови, яка надходила з Придністровського регіону, обсяги яких зменшилися через посилення прикордонного контролю. Але в останньому кварталі 2014 року спостерігалося істотне падіння присутності нелегальної продукції з Білорусі на території України", - додала менеджер з регуляторних питань "Брітіш Американ Тобакко Україна" Олена Тищенко-Тишковець.
За даними учасників ринку, для припинення схем поставок такого товару наприкінці року Мінфін, зокрема, ініціював виключення пунктів пропуску Платоновое і Кучурган зі списку контрольних пунктів, через які дозволено імпорт, експорт і транзит тютюнових виробів (знаходяться на кордоні України з Придністровським регіоном Молдови). У той же час, додала Тищенко-Тишковець, одночасно з падінням нелегального продукту з Білорусі виробники спостерігають зростання продажів з інших країн, наприклад, ОАЕ.
Міграція нелегалів і деякі схеми
За даними TNS, 2014 рік показав зниження обсягів нелегальної продукції на 2,9 п. п - до 5,6%. У тіньовому обігу знаходиться 3,5 млрд шт. сигарет при загальному виробництві у минулому році 86 млрд шт. Частка незаконно ввезеної продукції становить майже 4%. Роком раніше цей показник становив 5,7%, а контрафакт - 1,7% проти 2,8% відповідно.
Проте, ці дані не є свідченням дійсно скорочення нелегального обороту. Директор з корпоративних питань "Імперіал Тобако Юкрейн" Олег Стрекаль каже, що тіньовий оборот якщо і зменшився, то незначно. Адже в статистиці поки не враховується повністю Донецька, Луганська області та Крим, що істотно спотворює результати - традиційно на сході і півдні частка нелегалів висока.
"Оцінити обсяг контрафакту, який йде з тимчасово окупованих територій важко. Цього, напевно, не знає ніхто. Але обсяги зростають", - сказав Олег Стрекаль.
Так, наприклад, незважаючи на те, що виробник сигарет "Хамадей", раніше працював в Донецьку, він позбавлений ліцензій на імпорт сировини й виробництва, його продукція продовжує продаватися за межами тимчасово окупованих територій. Сигарети продаються з порушенням законодавства - з попередженнями російською мовою і без акцизних марок.
"І продажі ростуть. Це означає, що нелегали знаходять спільну мову з військовими та прикордонниками", - припустив Стрекаль.
"Хамадей", за даними учасників ринку, переїхав до Криму, пройшов реєстрацію за російським законодавством. Зокрема, в Росії були зареєстровані їхні торгові марки "Хортиця" і "Біле сонце". Оскільки частка кримського ринку завжди була досить низькою - близько 4,5-5% від обсягу споживання в 2013 році - достатня висока ймовірність того, що "Хамадей" працює на українську материкову частину і країни Європи.
З початку дослідження виробниками частки нелегального ринку в 2011 році і по грудень 2014 року частка контрабанди була істотно вищою, ніж контрафакту, і кожен рік зростала. Однак, через девальвацію гривні, обсяг нелегально ввезених цигарок може знизитися, оскільки вигода від цього стає меншою. Тому легальних виробників турбує інша тенденція - контрабанда не в Україну, а з неї - на Захід.
У порівнянні з європейськими цінами, наші сигарети коштують копійки. Ще працюючи в Донецьку, "Хамадей" без проблем мав доступ до сировини. В інтерв'ю РБК-Україна тоді ще перший заступник голови Державної фіскальної служби (ДФС) Володимир Хоменко розказував, що податковій міліції вдалося перекрити схему поставок сировини з Одеси.
Крім того, Стрекаль зазначив, що ДФС розкрила одну з таких схем: тютюн імпортується, з нього виробляють невраховані сигарети, а в податковому звіті пишуть, що з тютюну зробили добриво. "На питання, а де ж добриво, зазначають: "Експортували в Африку". Налагоджені схеми і гарне прикриття у владних кабінетах дозволяють завозити тютюн в Україну без обліку", - сказав Олег Стрекаль.
Контрафакту менше не стало
З обладнанням ситуація ще цікавіша. З 2012 року було конфісковано 15 ліній для нелегального виробництва сигарет. Куди поділися п'ять з них - сьогодні ніхто не знає. А тим часом, легальні виробники фіксують наявність на ринку сигарет, що, за сукупністю ознак, вироблені на цих машинах.
Олена Тищенко-Тишковець зазначила, що в першій половині 2014 року була припинена діяльність 6 контрафактних виробництв. Але, в той же час, спостерігається повільне просування розслідувань в рамках відкритих кримінальних справ. З шести справ до суду передана лише одна.
"Оскільки контрафактний продукт на українському ринку все ще присутній, ми можемо сміливо стверджувати, що на території України залишається кілька працюючих нелегальних виробництв і подальше зростання контрафакту цілком можливе", - підкреслила Тищенко-Тишковець.
І це все на тлі законодавчих змін, які передбачають посилення контролю за обладнанням для виробництва сигарет, а також обов'язкове знищення незаконного його використання, підвищення штрафів за порушення у сфері обігу підакцизних товарів.
"За нашими підрахунками, співвідношення контрабанда - контрафакт становить 3:1. Це може бути обумовлено тим, що контрафактну продукцію простіше реалізовувати, оскільки споживачам і контролюючим органам буває дуже складно відрізнити підробку від оригіналу", - сказав директор з корпоративних зв'язків "Філіп Морріс Україна" Роман Хрущ.
За оцінками компанії, всього тютюнового контрафакту, який потрапляє на ринок, не менше 70% завозиться саме з Донецької області. У 4 кварталі 2014 року компанія "АС Нільсен Юкрейн" провела дослідження, суть якого полягала у зборі та аналізі порожніх пачок. Воно охопило всю Україну, в тому числі, Луганську і Донецьку області, розповів Хрущ.
Результати показали, що, порівняно з 2013 роком, рівень обороту нелегальних сигарет практично не змінився. Найбільш високий показник поширення нелегальної тютюнової продукції був зафіксований в Донецькій області, зокрема, у Горлівці - на 34,7%, Макіївці - 28,9%, Донецьку - 26%.
Ще одна причина наявності контрафакту на ринку, вважають тютюнові виробники, - недостатньо ефективний контроль за роздрібною торгівлею.
Механізм позбавлення ліцензій роздрібних торговців за продаж нелегального продукту є фактично неробочим, вважає Олена Тищенко-Тишковець.
Крім того, збільшується кількість точок, які торгують без ліцензій, процвітає продаж в Інтернеті. За даними TNS, у 2014 році, як і в 2013 році контрабанда продавалася в основному на ринках і через вуличних торговців. Контрафакт реалізовувався в мережах легальної торгівлі-магазинах і кіосках.
"Боротьба з нелегальною торгівлею повинна продовжуватися. Щоб стратегія була успішною, необхідно затвердити довгостроковий план підвищення акцизу з урахуванням купівельної спроможності населення, девальвації гривні та акцизної політики в сусідніх країнах. Це і дозволить стабілізувати ситуацію в тютюновій галузі і забезпечити надходження в бюджет", - впевнений Олександр Когут.
За його оцінками, поки що бюджет через наявність тіньового обороту несе втрати в 2 млрд грн. Олег Стрекаль додає, що в законодавчому плані Україна не боролася з нелегалами, а стимулювала їх. Річний обсяг підвищення ставок склав більш, ніж 40%, на сигарети без фільтра - 120%.
Електронний акциз як можлива панацея
У той же час, уряд зважився на проведення експерименту по впровадженню електронної системи контролю за сплатою акцизу з тютюнової продукції в режимі реального часу. Ця ідея обговорювалася протягом останніх кількох років.
За даними РБК-Україна, в минулу п'ятницю на засіданні урядового комітету з питань соціально-економічного розвитку та євроінтеграції був затверджений проект постанови про реалізацію пілотного проекту Codentify з 1 травня 2015 року по 30 квітня 2016 року. Згідно з документом (див. копію), по суті, електронна марка буде мати згенерований системою 12-символьний буквено-цифровий код із зашифрованою, зокрема, інформацією про виробника, місцезнаходження потужностей, дату і час виробництва, найменування продукції і країну призначення.
Всі витрати по реалізації проекту повинні взяти на себе виробники. Компанії поки суми своїх витрат не називають, посилаючись на те, що це поки ще узгоджується.
Ліцензію на право використання технології швейцарська асоціація цифрового кодування та відстеження передає Україні безкоштовно. Електронна марка не буде наноситися на імпортні сигарети.
До 1 липня 2016 року Мінфін повинен подати на розгляд Кабміну проект рішення про доцільність впровадження системи на постійній основі.
Екс-глава ДФС Ігор Білоус досить активно займався цим питанням, і ще в листопаді погодився з доцільністю введення електронної марки. А в Мінфіні довгий час не бачили альтернативи паперовим акцизам.
"Наприклад, співробітник ДФС бачить на екрані комп'ютера запит на маркування 100 пачок сигарет цифровими акцизними кодами. Перевіряє, чи є передоплата акцизу. Натискає кнопку ОК. Виробник наносить коди на кожну пачку. Тобто, ДФС контролює весь процес на екрані у режимі реального часу. У магазині можна буде просканувати будь-яку пачку і дізнатися, чи відповідає цифрова марка сигаретам, для яких її "видали", а також часу і місцю виробництва. Зараз ДФС дізнається, що ми наклеїли паперові марки тільки через місяць, коли ми подаємо декларацію про сплату податку", - розповів Роман Хрущ.
Однак, не всі виробники підакцизних товарів погоджуються з електронним варіантом марки. Наприклад, виробники алкоголю говорили, що для них залишається принциповим наявність паперової марки, як способу візуалізації легальності продукту. Але при цьому розглядали варіант роботи автоматизованої системи контролю, яка дозволить відстежувати товар від роздробу до споживача.
Джерело фото: sergeydolya.livejournal.com