В оточенні Авакова стверджують, що президент Порошенко хоче скористатися ситуацією і отримати монополію на владу.
Топ-новиною вівторка стала інформація про обшуки і затримання Олександра Авакова, сина міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Справа стосується можливої розтрати державних коштів на суму понад 14 млн грн при закупівлі рюкзаків для Національної гвардії у фірми нібито причетної до сина Авакова. У справі також затриманий колишній заступник глави МВС Сергій Чеботар, який фігурує у відеозаписі розмови з сином Авакова про закупівлю рюкзаків, яка відбувалася в одному з міністерських кабінетів. Чому справу проти сина Авакова, яка триває вже два роки, спливла саме зараз - розбиралося РБК-Україна.
Справа "рюкзаків Авакова" з'явилася ще в 2015 році. У лютому цього року структури МВС уклали договори з ТОВ "Дніпровенд" на постачання 5 тисяч рюкзаків вартістю 14,49 млн грн та ФОП "Плигачов" на 1 тисячу рюкзаків вартістю 2,1 млн грн. Влітку 2015 року в ЗМІ з'явилося журналістське розслідування про те, що рюкзаки придбані через підприємства, нібито підконтрольні Арсену Авакову. Більше того, з'ясувалося, що сама компанія "Дніпровенд" фігурувала у розслідуванні МВС в якості ланки "конвертаційного центру". Кримінальне провадження по "справі рюкзаків" було відкрито Генпрокуратурою в липні 2015 року і передано до військової прокуратури. У квітні 2016-го ГПУ передала справу НАБУ.
На початку 2016 року на YouTube-каналі Sans Corruption з'являється відеозапис, на якому людина, схожа на сина Авакова, нібито в кінці 2014-го домовляється з людиною, схожою на тоді ще заступника Авакова Сергія Чеботаря, про поставку міністерству 2 тисяч рюкзаків. Притому, що тендер по рюкзаках повинен відбутися тільки в наступному році. Сам Чеботар до травня 2015 року, після численних скандалів у ЗМІ навколо його персони, подає у відставку, пояснюючи такі дії "цькуванням", "розповсюдженням неправдивої інформації про нього", "тиском на родину" і "погрозами і незаконним стеженням за чиновником і його сім'єю". На той момент Чеботар вже фігурував в скандалах щодо земельних угод і нападів на журналістів.
В 2016 і 2017 роках справа "рюкзаків Авакова" зникає з публічного простору. Не рахуючи жарту глави МВС, який в свою електронну декларацію в 2016-му році вніс "сценарій у вигляді рюкзаків", натякаючи на роль в просуванні цієї історії свого давнього ворога, депутата від "Опоблоку" Сергія Льовочкіна.
У кінці вересня цього року керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький анонсував завершення розслідування. "Ми провели слідство, встановили, що ці рюкзаки не відповідають встановленим вимогам - тканина не та, ціни мають бути іншими, літраж не той... Слідство триває, підходить до свого завершення", - зазначив Холодницький в ефірі каналу 112, і додав, що на початку-в середині жовтня правоохоронні органи інформуватимуть суспільство про результати розслідування. "Думаю, на початку жовтня - може, в середині жовтня - проінформуємо суспільство про завершення справи з хештегом "рюкзаки Авакова". Скажу відразу - не дочекаєтеся там прізвища Авакова", - додав керівник САП.
Проте прізвище Авакова таки фігурує у справі, тільки молодшого - Олександра. Вранці 31 жовтня НАБУ приходить до сина міністра з обшуками. Крім того, обшуки проходять і в Харкові. Першим про обшуки і затримання Олександра Авакова повідомляє екс-радник міністра внутрішніх справ Ілля Ківа. "Зараз закінчений обшук. Олександра затримали. Наскільки мені відомо, обшук не дав жодного результату, тому були вилучені телефони та планшети. Знаю це на 100% тому, що перебуваю на прямому зв'язку і спілкуюся", - заявив Ківа. Згодом інформацію про обшуки підтверджує сам міністр, а ще пізніше і НАБУ. "Так, прийшли до сина з обшуками", - зазначив Аваков.
"У відповідь на запити ЗМІ повідомляємо, що детективи НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів САП зараз здійснюють слідчі дії (обшук) в рамках розслідування кримінального провадження за фактом можливої розтрати державних коштів при закупівлі рюкзаків Міністерством внутрішніх справ України", - йдеться в повідомленні прес-служби НАБУ.
Пізніше стало відомо про затримання НАБУ не тільки сина Авакова, але і колишнього заступника міністра внутрішніх справ Сергія Чеботаря, а також представника фірми-переможця тендеру з постачання рюкзаків.
Після обіду прес-служба МВС опублікувала повідомлення, в якому стверджує, що в результаті проведеної Державною фінансовою інспекцією України позапланової ревізії "з приводу кількості рюкзаків, кількості лотів та загальної вартості закупівлі у сумі 16,595 млн грн, порушень не встановлено". До того ж, у відомстві сумніваються у висновках експертизи, що закуплені рюкзаки менші за об'ємом, ніж це передбачено заявкою, і стверджують, що відео розмови нібито Чеботаря і сина Авакова сфальсифіковано.
В МВС обшуки у сина Авакова назвали елементом "гібридної війни, спрямованої на дискредитацію міністра". У відомстві зазначили, що протягом усього часу перебування на посаді глави МВС проти нього, його сім'ї та найближчих колег поширюється недостовірна інформація, спрямована на дискредитацію його як політика. І припустили, що за цим стоять певні зовнішні і внутрішні сили. Також у відомстві заявили, що НАБУ займається політичною, а не юридичною діяльністю.
Відреагувала на вчорашні події і партія "Народний фронт". У повідомленні на офіційному сайті партії зазначається, що затримання сина Авакова є "політичним шоу", і названо цю ситуацію політичним тиском на міністра персонально і Нацполіцію в цілому, а також тиском на політичну партію "Народний фронт" і фракцію цієї партії. Також у партії вважають, що "антикорупційна боротьба перетворилася на боротьбу за владу, проведення дострокових виборів, на боротьбу за формування політичних проектів під егідою антикорупційних органів".
"Чому саме після того, як МВС і персонально міністр Аваков не допустили силового розгону наметового містечка під ВР, зайняв окрему і незалежну позицію серед інших правоохоронних органів, виконав конституційні функції з перевірки підстав надання громадянства, в тому числі і так званим протестувальникам, і є одним з ключових балансів у системі правоохоронної діяльності країни та взірцем у реформуванні Національної поліції, яка має високий рівень довіри громадян України, члену його сім'ї пред'являються застарілі і політично мотивовані звинувачення?", - йдеться в заяві партії.
Сам Аваков в своєму пості на Facebook зазначив, що ні його син, ні фірми, де Олександр Аваков є засновником, не отримали жодної копійки з держбюджету, і його син доведе це в суді. "Ні мій син, ні фірми, в яких він засновник, не мають і не мали ні копійки грошей з бюджету України. І Олександр Аваков пройде процедуру і доведе це в суді. Всім тим, хто хоче використати цю ситуацію у піар-цілях, заради власних політичних амбіцій, або для вирішення своїх кон'юнктурних завдань - відповім ще раз: не вийде", - написав міністр.
Важливо те, що і він, і партія "Народний фронт" у своїх заявах підкреслили необхідність швидкого створення Антикорупційного суду, хоча ще недавно джерела у фракції неофіційно розповідали, що лідери партії давали рознарядки не піарити необхідність створення такого суду.
Також показовою є стаття, яка вийшла вчора ввечері на сайті телеканалу "Еспресо" за підписом давнього соратника Авакова, нардепа Миколи Княжицького. В ній акцентується увага на тому, що президент Петро Порошенко прийшов до влади завдяки "Віденській змові" з олігархом Дмитром Фірташем і Льовочкіним. За словами Княжицького, справа проти сина голови МВС "стане спробою тиску на Авакова, який "насмілився" почати розслідування проти Льовочкіна та інших недоторканних проросійських політиків".
"Президент Порошенко хоче скористатися ситуацією і отримати монополію на владу за допомогою людей, від яких ще вчора шукав захисту в "Народному фронті". І це може стати найбільшою помилкою президента. Тому що сидіти одночасно на російському та українському стільцях неможливо", - написав нардеп.
Неофіційно в "Народному фронті" говорять про декілька версій "наступу" на Арсена Авакова. Одна з них - помста президента Авакову за те, що той, маючи правоохоронні сили, дозволив Міхеїлу Саакашвілі і його активістам розбити 17 жовтня наметове містечко під парламентом. "У нас там ходять розмови, що це помста за те, що він відмовився розганяти Майдан під Верховною Радою, а там прийняли рішення про блокування підприємств президента", - розповів співрозмовник в НФ, додавши, що сумнівається в такій версії.
Раніше представники Адміністрації президента у приватних розмовах дійсно покладали відповідальність на Авакова за політичну активізацію Саакашвілі. В офісі Порошенка вважають, що МВС, як мінімум, не особливо заважало екс-президенту Грузії потрапити на територію України. "Те, що вони змогли через кордони поліції пронести під Верховну Раду намети – це ще добре. А біотуалети як вони поставили?", - задавалися питаннями в АП. Аваков, і публічно і непублічно заявляв: його мета – не допустити кровопролиття, і на кордоні, коли Саакашвілі проривався в Україну, і під час акцій протесту.
Слід відзначити, що загострення відносин в правлячій коаліції збіглося у часі з переговорами про об'єднання партій влади і відмовою Порошенка від ідеї конституційної реформи на користь ослаблення президентської влади і посилення прем'єрської, яку просували лідери "Народного фронту". Як писало РБК-Україна, ще на початку осені лідери цієї партії ставили питання руба: "Або він (Порошенко - ред.) домовляється, або Народний фронт проводить ребрендинг, і зустрінемося на президентських виборах". "Порошенко хоче домовлятися без умов. А для інших учасників це неприйнятно. Тому є півроку. Якщо ні - еліти почнуть шукати наступника", - говорило інше джерело видання в правлячій коаліції.
Версії про те, що дії НАБУ щодо сина Авакова погоджені особисто Порошенком, дотримуються і в оточенні глави МВС. Один з найближчих соратників Авакова розповів РБК-Україна, що це не тільки помста за Саакашвілі, але і бажання скористатися ситуацією в політичних цілях. "Дискредитувати "Народний фронт", компрометувати, посварити "Народний фронт" з антикоррупціонерами", - перерахував співрозмовник можливі цілі Порошенка. Крім того, в оточенні міністра звертають увагу і на формальну сторону питання – чи встоїть справа проти сина Авакова в суді. "Наприклад, цікавий статус тих відеозаписів з Чеботарем. Якщо вони отримані незаконним шляхом, то вони не стануть доказом у суді", - підкреслив співрозмовник.
Співрозмовники з інших груп впливу в "Народному фронті" більш обережні в оцінках ситуації. "Це схоже на сценарій дестабілізації. НАБУ йде на це, розуміючи, що незабаром можлива політична атака проти них і постановка питання про їх ефективність. Їм потрібно максимально політизувати процес. Їх завдання, в першу чергу, зберегтися", - розповіло джерело РБК-Україна у фракції. За словами співрозмовника, великі піар-надії в НАБУ покладали на вручення 25 жовтня нової підозри одному з мажоритарних акціонерів "Народного фронту" Миколі Мартиненку у справі "Енергоатому". "Але тема не злетіла в публічному просторі. Потонула під вибухи і вбивства. Вони взяли наступну тему. Чи були в курсі в АП? Холодницький (голова САП, - ред.) туди ходить, Углава (перший заступник голови НАБУ, - ред.) туди ходить. Напевно, були в курсі", - додав співрозмовник, зазначивши, що активізація у справі сина Авакова збіглася з відльотом Порошенка в Саудівську Аравію з офіційним візитом.
У цьому зв'язку цікава заяву члена фракції БПП Сергія Лещенка, який написав на Facebook, що "справа рюкзаків" розслідувалась давно, і вперше проект підозри у цій справі пішов на узгодження в САП ще взимку. "Те, що підозра погоджена саме зараз, після конфлікту Авакова і Порошенка, посилить чутки про вплив на Холодницкого з Адміністрації президента", - додав нардеп. Як відомо, глава САП Назар Холодницький є заступником Генпрокурора Юрія Луценка.
Співрозмовники в Адміністрації президента коментували ситуацію навколо сина Авакова неохоче. "Не уявляю, як можна дати якусь команду НАБУ", - сказав РБК-Україна співрозмовник в президентській канцелярії. Інше джерело в оточенні Порошенка висловило думку, що це може бути помста одного з керівників НАБУ Гізо Углави за дії структур МВС щодо грузинських соратників Саакашвілі, яких не так давно бортами Нацгвардії вислали з України.
Нардепи від БПП неофіційно схиляються до версії піару НАБУ, керівництву якого необхідно продемонструвати результати перед звітом у комітетах Ради 3 листопада за рік діяльності. "Саме тому вони так активізувалися. Нещодавно був Мартиненко. Сьогодні - по Авакову", - говорить один з депутатів президентської фракції.
"Друга версія – це американський слід, пов'язаний з тим, що не вдалася революція Саакашвілі, тому - прискоримо процес. Якщо завтра "Народний фронт" починає демарші в парламенті, у нас починається глобальна парламентська криза", - додає депутат від БПП і пояснює, що Штати зацікавлені в швидкому проведенні виборів, адже сподіваються, що наступний парламент, у разі обрання його за відкритими списками, може бути більш контрольованим для Вашингтона. Втім, станом на вечір вівторка в "Народному фронті" говорили, що варіант їхнього виходу з коаліції не розглядається.
Але всі співрозмовники звертають увагу на те, що затримання сина Авакова співпало з від'їздом Порошенка з країни. Відтак, "стратегічна сімка" не може зібратися, щоб швидко вирішити конфліктне питання.