ua en ru

Справа Бубенчика: у чому підозрюють активіста, який зізнався у вбивстві "беркутівців"

Справа Бубенчика: у чому підозрюють активіста, який зізнався у вбивстві "беркутівців" Бубенчик сам заявляв, що стріляв у "беркутівців" (Фото: УНІАН)

У справі Бубенчика проходить ще один чоловік. За словами Горбатюка, "йому було повідомлено про підозру та вручено клопотання про обрання домашнього арешту, але він не прийшов і втік, виїхав за межі країни, оголошений у розшук". У той же час, Андрій Лисенко каже, що у провадженні фігурує один Іван Бубенчик.

3 квітня на українсько-польському кордоні активісту Евромайдана і учаснику АТО Івану Бубенчику було вручено підозру у вбивстві бійців "Беркута" 20 лютого 2014 року. У Департаменті спецрозслідувань ГПУ заявили, що закон про амністію учасників Майдану у справі Бубенчика не застосовується. Пізніше справу перекваліфікували. Тепер активіста підозрюють у посяганні на життя співробітників правоохоронних органів і носінні зброї без дозволу. Детальніше про це– в матеріалі РБК-Україна.

Іван Бубенчик, активіст Евромайдану, кавалер орденів "За мужність" ІІІ ступеня та "За оборону України", отримав підозру у вбивстві бійця "Беркута" і військовослужбовця, замах на життя військовослужбовців та незаконному поводженні зі зброєю. Департамент спеціальних розслідувань Генпрокуратури підозрює, що дані злочини Бубенчик скоїв 20 лютого 2014 року. Це був один з найзапекліших днів Майдану, коли стався розстріл на вулиці Інститутській у центрі Києва. Повідомили про підозру Бубенчику 3 квітня на пункті пропуску "Шегині", що на українсько-польському кордоні і доставили в Печерський районний суд Києва для обрання запобіжного заходу. Прокурори заявляли, що Бубенчик не з'являвся на допити за повістками. Сторона звинувачення вимагала взяти Бубенчика під варту. Однак засідання перенесли через клопотання захисту підозрюваного про відвід судді В'ячеслава Підпалого. На суді були присутні народні депутати від "Самопомочі" Єгор Соболєв і Семен Семенченко, а також позафракційний Володимир Парасюк. Вони готові були взяти Івана Бубенчика на поруки. Тоді ж, 3 квітня, народні депутати від фракції "Самопоміч" заблокували трибуну парламенту. Вони вимагали викликати до Верховної Ради генпрокурора Юрія Луценка і міністра внутрішніх справ Арсена Авакова для пояснень з приводу затримання Івана Бубенчика.

Нагадаємо, Бубенчик сам заявляв, що стріляв у "беркутівців". Про це він розповів в документальних фільмах про Майдан, зокрема, у стрічці "Бранці". Зараз він прямо не підтверджує тих слів. "Захисник народу вбиває злочинців...Для захисту свого народу я зроблю все, що треба", - говорив Іван Бубенчик журналістам після оголошення підозри і радив переглянути той самий фільм студії "Вавілон-13" і "взяти звідти все, що до серця чи не до серця".

У інтерв'ю виданню Bird in Flight він також розповідав, що нібито вбив "беркутівців". Втім Бубенчик заявляв, що подав в суд на журналіста видання Івана Сыяка, звинувативши його у висмикуванні фраз з контексту і вимагаючи спростування. У 2016 році Бубенчик проходив у справі як свідок.

Слід зазначити, що в 2014-му Верховна Рада прийняла закон про амністію учасників Євромайдану. Однак, як повідомив кореспонденту УНІАН прокурор Департаменту спецрозслідувань Олексій Донський, у справі Бубенчика цей закон не застосовується, а також заявив, що цей закон є "нікчемним", оскільки не відповідає Кримінально-процесуальному кодексу.

Адвокат сімей загиблих на Майдані Віталій Титич на своє сторінці в Facebook зазначив, що з тексту підозри Івану Бубенчику випливає, що особи, які були вбиті і нібито постраждали від куль Бубенчика, не були причетні до злочинних діянь по відношенню до мітингувальників, а прибули в Київ для забезпечення громадського порядку. "На думку слідства, Бубенчик І.П., встановивши, що правоохоронці і мітингувальники активних дій не роблять у зв'язку з перемир'ям між діючою владою і лідерами опозиції, маючи наміру вчинити невибіркове застосування вогнепальної зброї на ураження, вчинив умисні, протиправні дії, діючи за попередньою змовою з іншими особами з метою дестабілізації ситуації тимчасового перемир'я, за відсутності обставин скоєння необхідної оборони або дій у стані крайньої необхідності. Розуміючи, що такі його дії можуть призвести до ескалації протистояння – до застосування зброї до учасників протестних акцій і, відповідно, до настання тяжких наслідків", - розповів адвокат про зміст підозри Бубенчику.

Учасник Євромайдану, а нині народний депутат Володимир Парасюк, на наступний день під стінами Печерського суду розповів журналістам, що до 20 лютого 2014 року вже було 24 загиблих мітингувальників. Таким чином, Парасюк спростував інформацію про перемир'я на Майдані і можливу "провокацію" Бубенчика. В інтерв'ю виданню INSIDER Іван Бубенчик не виключив, що до його справи можуть підключити Володимира Парасюка і пред'явити йому звинувачення. "Вони хочуть сформувати якусь банду, когось підкупити, щоб дали неправдиві відомості проти Володі. Є така інформація. Вони йдуть тим шляхом", - розповів в інтерв'ю Бубенчик.

Як повідомив у коментарі РБК-Україна начальник Департаменту спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк, за фактами вбивств правоохоронців на Майдані слідство триває вже 4 роки. Горбатюк зазначив, що підозра Бубенчику ґрунтувалася не тільки на його заяві в ЗМІ, а на комплексі свідчень. "Крім того, після повідомлення у ЗМІ Бубенчика теж протягом майже двох років відбувалася перевірка його свідчень, проводилися експертизи, інші слідчі експерименти, допити, огляди відеозаписів", - розповідає Горбатюк.

Народний депутат України, член фракції "Самопоміч" Єгор Соболєв акцентує на відсутності результатів розслідування по справах Майдану: "Горбатюк працює вже під керівництвом 4-го генерального прокурора. Генпрокурори змінювалися, а відсутність результату залишалася незмінною. Фактично, у в'язниці сидить тільки один "тітушка", не кажучи про керівників, навіть тих виконавців репресій, нападів на людей, розстрілів, не отримали тюремного ув'язнення. Ось вам відповідь за результатами роботи цього департаменту".

В коментарі РБК-Україна Соболєв заявив, що суспільство привчають до думки, що можна судити майданівців, хоча ще недавно це було абсурдом. "Нас намагаються повернути в минуле...Власне, Петро Порошенко, Арсен Аваков, Юрій Луценко – вони з першого дня перемоги Євромайдану почали зберігати схеми топ-корупції, якими користувався Янукович, людей, які допомагали Януковичу", - говорить нардеп. "Тепер ми дійшли вже до моменту, коли заперечується сама ідея – що люди виступили проти топ-корупції, і прогнали президента, який почав їх розстрілювати", – додав він. Також нардеп підтвердив, що готовий взяти на поруки Івана Бубонця і навіть вже написала відповідне звернення до суду.

Зміна підозри

Наступного дня після вручення підозри Бубенчику, генеральний прокурор Юрій Луценко в Facebook написав, що вважає неправильною кваліфікацію дій активіста, яку визначили працівники Департаменту спецрозслідувань Сергія Горбатюка. "Прийняв рішення про зміну групи прокурорів щодо даного епізоду розслідувань подій на Майдані, яку очолить мій заступник Анжела Стрижевська", - написав Луценко.

Суд з обрання запобіжного заходу Івану Бубенчику продовжився 5 квітня. Відвід судді був відхилений, але на місці державних обвинувачів вже була Стрижевська. Вона заявила про необхідність зміни підозри, оскільки вважає попередню підозру у вбивствах недостатньо обґрунтованою. "Відкликаю подане раніше клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою для виконання відповідних процесуальних дій, передбачених статтями 278, 279 КПК України", - заявила Стрижевська в суді. Суддя задовольнив звернення. Спілкуючись із журналістами, заступник генпрокурора пообіцяла справедливий суд.

"В заледжності від того, наскільки буде в тому потреба, буде ставитися питання в наступному про обрання запобіжного заходу", - процитували слова Анжели Стрижевської на сайті ГПУ.

Слід зазначити, що це рішення було прийнято після критики спікера Андрія Парубія, який під час Майдану був командиром Самооборони. "У мене була розмова з генпрокурором і ми домовилися, що я від свого імені та імені парламенту дам письмовий запит. До кінця дня генеральний прокурор пообіцяв, що він розбереться в ситуації і дасть відповідь з приводу тих подій, які відбулися навколо Бубенчика. Також хочу озвучити свою позицію. Для мене неприйнятно, коли прокурор у суді, представляє прокуратуру, зазначає, що закон, який прийнятий українським парламентом про амністію, є нікчемним законом", - заявив Парубій в ході засідання парламенту 4 квітня.

Адвокат Івана Бубенчика Ігор Коржук в коментарі журналістам зазначив, що підозра його підзахисному була не просто необґрунтованою, а юридично нелегітимною, а також не була вручена належним чином. У той же день Бубенчику повідомили про зміну підозри. "Зараз зазначена особа підозрюється у вчиненні злочинів, передбачених ст. 348 і 1 ч. ст. 263 КК України", – сказано на сайті Генеральної прокуратури. Тобто, тепер Івана Бубенчика підозрюють у посяганні на життя правоохоронців і незаконному поводженні зі зброєю.

Речник Генпрокуратури Андрій Лисенко в коментарі РБК-Україна повідомив, що справу було перекваліфіковано у зв'язку з додатковою інформацією, яка була надана, і нею "вже володіють слідчі і група прокурорів, які ведуть це кримінальне провадження".

Андрій Лисенко поки не знає про наміри прокуратури обрати запобіжний захід Івану Бубенчику. Також Лисенко не може розголошувати подробиці нової підозри Бубенчику, оскільки не бачив її тексту, і вся інформація, яка стосується цього кримінального провадження, може надаватися лише слідчим у цьому кримінальному провадженні або старшим групи прокурорів. "Однак вона не поширюється з метою збереження даних у цій справі", – додав Лисенко.

Народний депутат від фракції БПП, член Комітету законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Валерій Карпунцов каже, що здивований процесом над Бубенчиком. Нардеп не розуміє, на чому може ґрунтуватися підозра. "В принципі, навряд чи є автомат, з якого стріляли, або кулі, або постріли, гільзи або ще щось. Я так розумію, що він сам себе обмовив в інтерв'ю. Ось на цьому і грунтується справа. Тобто, наскільки вона є вагомою, наскільки об'єктивною і наскільки реальною – я сумніваюся", – заявив Карпунцов в коментарі виданню. Таким чином, за словами нардепа, серед громадян ця тема сприймається болісно, оскільки кожен, хто був на Майдані, діставав бруківку, кидав коктейль Молотова або феєрверки, може підпадати під ознаки, визначені в частині підозри.

"Це штучна історія, вона для чогось запущена. Ну ми зрозуміємо згодом, для чого. Але підстав залізобетонних, формально юридичних це робити немає", - говорить Карпунцов. Нардеп також не вважає, що справу буде доведено до кінця і що можуть почати залучати інших учасників Майдану.

Речник Генпрокуратури Андрій Лисенко в коментарі РБК-Україна сказав, що справа Бубенчика залишається в Департаменті спецрозслідувань. Сергій Горбатюк підтвердив цю інформацію і уточнив, що слідчі і прокурори з його департаменту залишилися в групі. Єдине, що старшою у групі прокурорів стала заступник керівника ГПУ Анжела Стрижевська. "Вона зроблена старшої групи прокурорів, і це та особа, яка приймає рішення остаточні, несе відповідальність. Виключно в цій частині відбулися зміни. Тобто, щоб поставити особу, яка може самостійно прийняти рішення, які потрібні комусь", – розповів Горбатюк у коментарі виданню.

Також Горбатюк повідомив, що Департамент спеціальних розслідувань, який він очолює, буде оскаржувати рішення про зміну прокурора. "Слідчі і прокурори далі продовжують наполягати на тих підозрах і клопотаннях, які склали на підставі зібраних доказів. У той же час, дійсно зараз ці рішення приймаються старшим групи прокурорів, тому що винесли таку постанову про зміну. Але вона є незаконною, необґрунтованою, безпідставною, відповідно, буде оскаржуватися", – заявив Сергій Горбатюк.

Однак щодо зміни підозри, як зазначив Горбатюк, процедури оскарження немає. "Взагалі, як на мене, тут ознаки втручання в діяльність слідчого і прокурора, і взагалі, варто було б відкрити кримінальне провадження за цим фактом. Тільки хто його буде реєструвати? Нікому, немає органу зараз", – говорить Горбатюк в коментарі виданню.

Андрій Лисенко заявляє, що поки жодної інформації про оскарження не має.

У справі Бубенчика проходить ще один чоловік. За словами Горбатюка, "йому було повідомлено про підозру та вручено клопотання про обрання домашнього арешту, але він не прийшов і втік, виїхав за межі країни, оголошений у розшук". У той же час, Андрій Лисенко каже, що у провадженні фігурує один Іван Бубенчик.