Реформа України в цілому і правоохоронних органів зокрема, затягується. Корупційне спадщина епохи, апофеозом якої стало правління Віктора Януковича та "сім'ї", вимагає рішучих дій, але поки, на жаль, старі схеми працюють так, ніби не було ні Евромайдана, ні анексії Криму, ні збройного конфлікту на сході країни. Між тим ці схеми можуть знову відкинути назад в Україну.
Василь Круглов
Реформа України в цілому і правоохоронних органів зокрема, затягується. Корупційне спадщина епохи, апофеозом якої стало правління Віктора Януковича та "сім'ї", вимагає рішучих дій, але поки, на жаль, старі схеми працюють так, ніби не було ні Евромайдана, ні анексії Криму, ні збройного конфлікту на сході країни. Між тим ці схеми можуть знову відкинути назад в Україну.
Однією з таких схем є справа проти Мухтара Аблязова - казахстанського опозиційного політика і колишнього власника "БТА Банку".
У попередній нашій публікації згадувалося про роль у цій справі слідчого МВС Максима Мельника і відомої юридичної фірми "Ільяшев і партнери", а також про участь у цій скандальній справі представників французької та російської прокуратур.
Окремо зазначимо, що на початку літа адвокат Аблязова Сергій Ріпа стверджував, що слідчий МВС Мельник позбавляє його клієнта права на захист.
А нещодавно в Мережі з'явився ряд документів, які проливають додаткове світло на лаштунками справи Аблязова (див. копії). У документах фігурують вже згадуваний слідчий Максим Мельник, старший партнер "Ільяшева і партнери" Роман Марченко, заступник генпрокурора України Віталій Касько, а також представники генпрокуратури Казахстану і юристи фірми Winston& Strawn. Роль останніх цікава тим, що, згідно з опублікованими копій документів, вони представляють інтереси держави в суді Ліона за гонорар у розмірі 320 тис. євро. Причому оплачує цей гонорар казахстанська сторона через юридичну фірму "Ілляшев та партнери".
Суму гонорару у 320 тис. євро для французької юрфірми назвав в листі заступника генпрокурора Казахстану Андрію Кравченко український юрист Роман Марченко. Він цікавиться, чи цей гонорар оплачувати казахстанський БТА.
Марченко також зазначає, що видача мандата французьким юристам йде не просто, оскільки є певна правова колізія (читай - законність видачі такого мандата досить сумнівна), і просить оплатити шість рахунків, які казахстанська сторона заборгувала "Ільяшову і партнерам".
Ще в одному листі Роман Марченко просить своїх візаві з генпрокуратури Казахастану посприяти в підписанні Генпрокуратурою України необхідних документів.
Висновки з вышепересказанной листування однозначні - наявності дивні махінації. І її зміст з урахуванням "гучності" справи Аблязова на Заході може стати підставою для великого скандалу - і не тільки в Україні.
Це, звичайно, не викрадення сім'ї з дитиною - як це було вже в Італії. Тоді в Італії, казахстанський режим безуспішно спробував організувати викрадення Аблязова. Операція з викрадення не вдалося, але завдяки незаконного сприяння італійських чиновників казахстанськими дипломатами і спецслужбами дружина Аблязова і його 6-річна дочка були вивезені на приватному літаку в Казахстан.
Там вони перебували в якості заручників протягом 8-ми місяців, поки під тиском італійського Мзс та міжнародної громадськості їм не дозволили виїхати.
В Італії тепер відкрито кримінальну справу за фактом викрадення родини Аблязова щодо низки високопоставлених італійських чиновників та представників правоохоронних органів. Сприяння казахстанському диктатора Назарбаєва корумпованих італійських чиновників мало не призвело до урядової кризи в країні і коштувало чималих зусиль Риму у відновленні своєї репутації.
Але те, що ми бачимо сьогодні в Україні, схоже, не так вже сильно відрізняється. Також, як і в Італії, деякі чиновники йдуть на угоду з представниками казахстанського режиму. У справі замішані великі гроші, нечесні чиновники і слідчі, а це ризики і для нового Президента, і для всієї країни, яка доводить свою готовність змінюватися західного світу. Чи Готова Україна поступитися своєю репутацією?
...Нагадаємо, в 2008 році "БТА Банк" став найбільшим банком в СНД. У той же період власник банку Мухтар Аблязов закріпив за собою репутацію головного опонента чинного президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва. (Свою публічну опозиційну діяльність Аблязов почав у 2001 році, коли разом з іншим опозиціонером, колишнім губернатором однієї з областей Казахстану, оголосив про створення опозиційного руху "Демократичний Вибір Казахстану.)
Президент Казахстану зажадав від Абялзова віддати йому половину акцій "БТА Банку". Переговори між банкіром і Президентом закінчилися нічим, і в лютому 2009 року банк де-факто був захоплений державою. Під час захоплення Мухтар Аблязов перебував закордоном. Націоналізація призвела до відтоку клієнтів, різкого зниження капіталізації фінустанови і оголошенням кредиторами дефолту у зв'язку зі зміною контролю банку.
Спроби дістати Аблязова з-закордону для прокурорів Казахстану закінчилися повним провалом. Після цього Назарбаєв, за численними свідченнями ЗМІ та джерел, попросив Президента Росії Володимира Путіна і новообраного Президента України Віктора Януковича порушити проти політика кримінальні справи. Що і було зроблено.
Коли Аблязов влітку 2013 року був захоплений у Франції, Україна і Росія подали запити на його екстрадицію. Незважаючи на те, що в Україні змінилися Президент і уряд і публічно стали відомі факти про фабрикації кримінальної справи проти Аблязова, влада не відкликала екстрадиційний запит. Розгляд запиту має відбутися 25 вересня в суді Ліона.