ua en ru

що дасть призначення спецпредставника США по Донбасу

що дасть призначення спецпредставника США по Донбасу У Курта Волкера поки немає готового мирного плану для Донбасу (Фото: flickr.com-usembassykyiv)

У вівторок відбулися телефонні переговори учасників "нормандського формату". Після тривалої паузи президенти Німеччини, Франції, Росії та України знову обговорювали виконання "мінських угод". До миттєвих результатів переговори не привели. Сторони лише обмінялися позиціями. Експерти стверджують, що розмова "нормандської четвірки" важлива її проведенням. Пожвавлення переговорів сталося після призначення спеціального представника США в Україні з питань вирішення конфлікту на Донбасі Курта Волкера і його візиту минулими вихідними до Авдіївки і Краматорська. Він вже недвозначно висловився про російську агресію і відсутність на Донбасі "замороженого конфлікту". До чого призведуть останні "нормандські переговори" і якою буде роль Уолкера - в матеріалі РБК-Україна.

"Розраховую, що багатий досвід новопризначеного спеціального представника США з питань України Курта Волкера і рішучість пана Тіллерсона дозволять, нарешті, змусити Москву вийти на стійкий шлях мирного врегулювання", - ці слова президент України Петро Порошенко написав у своєму Facebook в день візиту, 9 липня, держсекретаря США Рекса Тіллерсона. Тоді разом з ним до Києва прилетів і спецпредставник США з питань України Курт Волкер, який курирує питання вирішення конфлікту на Донбасі.

Як писало РБК-Україна, з призначенням Волкера в Адміністрації президента був обережний оптимізм щодо посилення української позиції в "мінськом процесі". За словами співрозмовників, призначення спецпредставника - це неформальна участь США у "мінських переговорах".

Пізніше заступник глави Адміністрації президента України Костянтин Єлісєєв повідомив, що під час зустрічі президента з Волкером відбулася "досить відверта", "інтенсивна і стратегічна" розмова, під час якої були обговорені деякі інноваційні елементи, які можна використовувати для досягнення миру на Донбасі". У чому суть цих елементів – невідомо. "У США нам пообіцяли, що Волкер не буде їздити в Москву "на чай до Суркова". Дуже на це сподіваємося", - сказали РБК-Україна на Банковій на початку липня.

Після знайомства з Порошенко Волкер свій перший візит здійснив саме на Донбас. У неділю, 23 липня, він був у Маріуполі та Краматорську. Цей візит супроводжувався кількома гучними і чіткими заявами.

По-перше, конфлікт на сході України він назвав "гарячою війною". Також Волкер дав чіткий сигнал, що "наше головне завдання - відновити цілісність і суверенітет України".

По-друге, спецпредставник дав зрозуміти, що США вважають винуватцями конфлікту Росію. "Так, ми це розуміємо. Ми бачили, як цей конфлікт почався, і бачимо, як цей конфлікт контролюється", - відповів Волкер на питання, чи розуміють США, що конфлікт на Донбасі є наслідком російської агресії, а не громадянською війною.

На низькому старті

Після Донбасу Волкер відправився в Київ. Вчора він разом з послом США Марі Йованович зустрічався віце-спікером парламенту Оксаною Сироїд, з головою парламентського комітету у закордонних справах Ганною Гопко і депутатом від "Батьківщини" Олексієм Рябчиним.

Як заявила РБК-Україна Сироїд, на зустрічі обговорювали ситуацію безпеки, боротьбу з корупцією в Україні, питання санкцій проти Росії, перспективи врегулювання конфлікту на Донбасі. За її словами, Волкер говорив, що США не вирішить проблеми замість України.

"Жодних вимог з боку Сполучених Штатів (щода ухвалення парламентом законів у рамках врегулювання конфлікту, - ред.) не було озвучено", - заявила вона.

Як і анонсувалося, напередодні відбулася телефонна розмова глав країн "нормандської четвірки" - Ангели Меркель, Еммануеля Макрона, Володимира Путіна і Петра Порошенка. Останні подібні переговори були 18 квітня цього року. Ці ж стали першими для новообраного французького президента Еммануеля Макрона.

Публічно Петро Порошенко в суботу, 22 липня, заявив про головну вимогу, яку він буде висувати, - негайне забезпечення "режиму тиші". Телефонна розмова тривала дві години. Крім анонсованої Порошенком головної вимоги Україна закликала Росію вивести важке озброєння і розвести сили з цілодобовим моніторингом ситуації СММ ОБСЄ. Також український президент наполягав на звільненні заручників і говорив про важливість запровадження на Донбасі миротворчої місії ООН.

Також чотири президенти домовилися узгодити остаточні кроки з безпеки і продовжити роботу над дорожньою картою імплементації Мінських домовленостей. "З цією метою у другій половині серпня має відбутися зустріч зовнішньополітичних радників голів держав Нормандського формату", - анонсувала прес-служба президента України.

Новачок "нормандського процесу" президент Франції Еммануель Макрон у своєму твіттері назвав переговори "прямим діалогом в цілях конкретних дій". Також Макрон разом з головою Німеччини Ангелою Меркель чітко дали зрозуміти, що виступають проти проектів створення так званої "Малоросії".

У Кремлі ж залишилися небагатослівними. Там лише заявили, що президенти країн "докладно обмінялися думками щодо ситуації на південному сході України з урахуванням серйозних збоїв з реалізацією мінських домовленостей від 12 лютого 2015 року". Також повідомляється, що Володимир Путін виклав російські підходи щодо всіх ключових положень згаданих домовленостей. При цьому деталі цих підходів не повідомляються.

В очікуванні зброї і санкцій

Наступний пункт "турне" Волкера - Брюсель. Там він зустрінеться з офіційними особами ЄС і НАТО, які займаються вирішенням конфлікту в Україні. А 26 липня відправиться в Австрію для зустрічі з ОБСЄ та обговорення зусиль спеціальної спостережної місії ОБСЄ на сході України.

Які вже є напрацювання і пропозиції у Волкера для вирішення конфлікту в Україні, спецпредставник не повідомляє. У Краматорську на брифінгу Уолкер заявив, що лише після бесіди зі сторонами "нормандського" і "мінського" форматів він відправиться до Вашингтона, щоб надати певні рекомендації.

Під час зустрічі з народними депутатами в понеділок він також не говорив про готовий мирний план, запевняє віце-спікера парламенту Оксани Сыроид. Але за її словами, Волкер вважає, що потрібно "шукати відповідь саме на агресивну війну, а не на заморожений конфлікт".

Всі заяви Волкера свідчать, що вперше була надана реальна оцінка конфлікту, заявив РБК-Україна голова парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони Сергій Пашинський. Він не знає, чи зрушить з "мертвої точки" вирішення конфлікту візит спецпредставника, але поїздка високопоставленого чиновника в зону бойових дій вказує на розуміння проблеми. Пашинський очікує, що окремі країни-підписанти Будапештського меморандуму будуть надавати Україні не тільки дипломатичну допомогу. "На сьогоднішній день, наприклад, поставки летальної зброї... не у вигляді допомоги, а просто всі поставки - комплектуючі, все інше... вони заблоковані. Всі країни орієнтуються на Сполучені Штати Америки. Коли я запитав у пана Столтенберга (генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг, - ред.), яка позиція НАТО, він тут же відповів, що НАТО не займається такими питаннями", - сказав він.

"Я очікую (після візиту Волкера, - ред.), що оцінка буде надана більш чітка і прагматична, - додав Пашинський. - Нас кожен день фактично атакують російські найманці. Не тільки найманці, але і російські регулярні війська шляхом поставки боєприпасів, вбивства наших військовослужбовців і цивільних осіб. Ми повинні мати інструментарій для блокування цієї агресії. На сьогоднішній день ми, на жаль, відстаємо від Росії в оборонних технологіях".

Курт Волкер вже заявив британським ЗМІ: він не вважає надання зброї української армії провокацією. За його словами, Вашингтон активно розглядає питання постачання зброї Україні, щоб допомогти їй у боротьбі з підтримуваними Росією сепаратистами на Донбасі. Волкер впевнений, що постачання озброєнь української армії могли б змінити поведінку Москви. При цьому він упевнений, що досягти миру на сході України можна шляхом "нового стратегічного діалогу з Росією".

Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука заявив РБК-Україна, що подальшим кроком США може стати посилення санкцій проти Російської Федерації.

"Я сподіваюся, що ми побачимо - можливо, навіть протягом місяця - певну реакцію Сполучених Штатів, яку я хотів би бачити в посиленні санкцій проти Росії, - говорить він. - Для будь-якої країни санкції не дуже прийнятні, не дуже приємні, незважаючи на всі бравурні заяви. Але іншого шляху я особисто не бачу. Я думаю, економічні (санкції можна очікувати, - ред.). Можливо, навіть проти галузей".

За словами колишнього міністра закордонних справ Костянтина Грищенка, саме призначення спецпредставника Курта Волкера свідчить про бажання США швидше просунутися вперед у вирішенні конфлікту. За його словами, у Трампа немає бажання втягуватися в нескінченний процес з повільними і невизначеними результатами.

"Є всі шанси на те, що за результатами цієї телефонної розмови можуть бути досягнуті певні результати на рівні зовнішньополітичних радників голів держав і урядів, що беруть участь у нормандському форматі", - заявив він.

Грищенко каже, що головним досягненням переговорів є сам факт їх проведення після тривалої паузи. Хоча прориву після телефонних переговорів не може бути за визначенням. Але вони можуть запустити вирішення першочергових проблем - припинення вогню, звільнення заручників і організація ефективного контролю за кордоном України. Лише це відкриє можливості обговорювати виконання політичних елементів "мінських домовленостей".

Постійний представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба запевняє, що зараз немає сенсу говорити про конкретні результати "нормандських переговорів". За його словами, Курт Волкер приїхав саме за підготовкою до результату.

"Зараз спостерігається активізація спроб США, Франції, Німеччини та України досягти зрушень у вирішенні конфлікту. Двигунами цих зусиль в США і Франції є нові президенти цих держав, які хочуть продемонструвати, що можуть вивести ситуацію з глухого кута, а в Німеччині до цього підштовхує провідна роль Ангели Меркель і бажання дати результат напередодні виборів у цій країні", - заявив він в коментарі РБК-Україна. При цьому він уточнив, що Україна може використати цей момент, щоб змусити Росію виконувати "мінські домовленості".