У неділю 9 липня в Україну вперше з моменту призначення прибув Держсекретар США Рекс Тіллерсон. Крім звичних протокольних, а тому обридлих запевнень у загальній підтримці і безмежній дружбі, "Тиранозавр Рекс" з адміністрації Дональда Трампа привіз нам дещо відчутніше. По суті, нинішній візит - продовження вашингтонських переговорів Порошенко і Трампа двома тижнями раніше. Що потрібно знати про візит другої людини США в Київ - у матеріалі РБК-Україна.
Думка про неефективність мінського переговорного процесу без участі західних країн-гарантів Будапештського меморандуму звучить давно. Відсутність США в мінській і нормандській переговорних групах довгий час була головним козирем критиків української влади. Керівництво України також розуміло, що без реальної участі США в мирних переговорах наші позиції виглядають непереконливими. Але пошук нового формату міг зруйнувати хоча б хиткі домовленості Мінська без жодних гарантій на успіх у майбутньому. Як казав представник України в мінській групі Євген Марчук, змусити США брати участь десь без їх бажання не може ніхто, а Трамп зовсім не поспішає особисто вплутуватися в збройний конфлікт України і Росії.
Так було з першого дня конфлікту в Донбасі до липня 2017 року. Обережний оптимізм щодо посилення української позиції в Мінську пов'язаний з призначенням спецпредставника США по Україні Курта Уокера. За словами джерела РБК-Україна в Адміністрації президента, завдання та функції Уокера не передбачають підміну Вікторії Нуланд, як встигли припустити багато ЗМІ. Ідея створити нову інституційну ланку в українсько-російських відносинах народилася за мотивами візиту Порошенка у Вашингтон. По суті, це формат участі США в мінському процесі. Без формального приєднання до нього. Прибув у Київ у неділю разом з Тиллерсоном Уокер повинен стати очима, вухами і голосом Білого Дому на переговорах України з Росією, представниками ОРДЛО і ОБСЄ. Коли за столом переговорів знаходиться представник США, то зовсім не важливо - формально він там знаходиться або неформально.
"У США нам пообіцяли, що Уокер не буде їздити в Москву "на чай до Суркову". Дуже на це сподіваємося", - зазначили на Банковій.
Коригування формату переговорів не змусило себе чекати. За даними джерела РБК-Україна, на наступному сеансі зв'язку нормандської групи (Україна, Росія, Франція, Німеччина) головною темою буде новий, погоджений з усіма сторонами, пакет компромісних угод. Короткий зміст:
- Путін скасуює указ щодо визнання російської юстицією "паспортів" ДНР і ЛНР, в обмін на це Україна спрощує процедури і не перешкоджає отриманню українських паспортів жителями окупованих територій. Котрі, після досягнення Україною безвізового режиму з ЄС, все частіше заявляють про те, що "втратили" український паспорт.
- Україна скасовує рішення РНБО від 15 березня про блокаду ОРДЛО. Натомість - повернення Україні всіх "націоналізованих" сепаратистами підприємств на території Донбасу.
Реалізація цих норм заздалегідь виглядає сумнівно, особливо в частині повернення українських підприємств. Але учасники переговорів із західними партнерами з української делегації зазначили, що у разі відмови, на Росію буде чекати новий болючий цикл санкцій і тому подібних неприємностей.
За підсумками візиту Порошенка в США Україна досягла домовленості з США про можливість закупівлі двох мільйонів тонн вугілля. Про це сам президент розповів українським ЗМІ після зустрічі в Вашингтоні.
"Україна відмовилася від закупівлі вугілля з окупованих територій Донбасу, для забезпечення прозорості енергетичного ринку ми домовилися про постачання вугілля з Пенсільванії (США) за конкурентними цінами. За сприяння американської влади ми отримаємо гарантоване постачання мінімум 2 мільйонів тонн вугілля", - сказав Порошенко. Правда, президент не згадав про те, що спочатку "вугільні угоди" не значилися у програмі заокеанського візиту. За даними джерел РБК-Україна близьких до міністерства енергетики, ціна пенсільванського вугілля для України занадто висока, угода економічно невигідна і була ультимативно нав'язана з боку США.
"Петро, для мене це дуже важливо. Допоможи мені і тоді я допоможу тобі", - майже дослівно передали слова президента США Дональда Трампа в українській делегації. "Трамп, як прагматична людина і бізнесмен наполягав на тому, що він змушений пояснити американським громадянам дипломатичну, фінансову та гуманітарну допомогу Україні. Йому в прямому і переносному сенсі потрібно було щось "продати", і він запропонував продати вугілля. США дуже важливі для нас, тому вибору не було", - повідомило джерело.
Що стосується теми про можливу угоду між Україною та американськими партнерама щодо Юзівської газоносної площі і шельфу Чорного моря, то, за даними джерела у владі, цей проект зовсім не обговорювалося у Вашингтоні. Але ймовірність підписання подібної угоди залишається. Візит Тіллерсона Київ 9 липня - це підготовчий етап до більш предметних переговорів і конкретних пропозицій, з якими трохи пізніше в Україну приїдуть міністри енергетики і оборони США. Точної дати немає, але глава енергетичного відомства США Рік Перрі має приїхати до Києва вже в серпні, а міністр оборони Джеймс Мэттис - до кінця 2017 року.