ua en ru

Чистий прибуток BP за 9 місяців склав 17,65 млрд дол. проти збитків роком раніше

Автор: RBC.UA
Чистий прибуток британської нафтогазового концерну BP Plc., що відноситься до акціонерів материнської компанії, за 9 місяців 2011 р. склав 17,65 млрд дол. проти чистого збитку в розмірі 9,29 млрд дол. за аналогічний період роком раніше.

Чистий прибуток британської нафтогазового концерну BP Plc., що відноситься до акціонерів материнської компанії, за 9 місяців 2011 р. склав 17,65 млрд дол. проти чистого збитку в розмірі 9,29 млрд дол. за аналогічний період роком раніше. Про це повідомляється в матеріалах BP.

Загальна виручка BP за 9 місяців 2011 р. досягла 289,76 млрд дол., що на 28,8% перевищує аналогічний показник річної давності в 224,94 млрд дол. У звіті також відзначається, що частка THK-BP в чистому прибутку британської компанії за даний період склала 3,18 млрд дол. - на 80,6% більше минулорічного показника на рівні 1,76 млрд дол.

У III кварталі 2011 р. чистий прибуток BP зріс більш ніж в 2,7 рази і склав 4,91 млрд дол. проти 1,79 млрд дол., отриманих за аналогічний квартал 2010 р. Сукупна виручка збільшилася в річному вирахуванні на 30,7% - до 97,6 млрд дол. порівняно з 74,7 млрд дол. роком раніше.

Нагадаємо, чистий прибуток BP в I півріччі 2011 р. склав 12,74 млрд дол. проти чистого збитку за аналогічний період роком раніше у розмірі 11,07 млрд дол. Загальна виручка BP в I півріччі 2011 р. досягла 192,16 млрд дол., що на 28% перевищує аналогічний показник річної давності в 150,29 млрд дол. У II кварталі 2010 р.нагадаємо, BP зарезервувала 32 млрд дол. можливих збитків у зв'язку з нафтовою катастрофою в Мексиканській затоці.

Нагадаємо, навесні 2010 р. на глибоководній нафтовидобувній платформі Deepwater Horizon, яка перебувала під управлінням британського концерну BP, сталася катастрофа, яка за своїми наслідками виявилася найбільшою в історії шельфового видобутку нафти в США. Увечері 20 квітня 2010 р. зі свердловини в Мексиканській затоці стався масштабний викид газу, за яким пішли вибух і пожежа на платформі, що не втихала близько півтори доби. При вибуху загинули 11 працівників бурової платформи. 22 квітня платформа Deepwater затонула, а з пошкодженої свердловини з величезною швидкістю почала витікати нафта. Витік тривав 87 днів, поки BP зі змінним успіхом намагалася налагодити тимчасову заглушку свердловини. Лише в середині липня витік вдалося зупинити, а у вересні - остаточно законсервувати аварійну свердловину. За кілька місяців в Мексиканську затоку вилилося близько 5 млн бар. нафти, після чого витік на Deepwater був названий найбільшою нафтової катастрофою в історії США. На сьогоднішній день BP витратила вже більше 8 млрд дол. на ліквідацію наслідків екологічної катастрофи та компенсації потерпілим. За оцінками аналітиків, аварія в кінцевому рахунку обійдеться BP в десятки млрд дол. Аварія зробила величезний вплив на бізнес BP, ледь не потопивши саму компанію. У найгірші дні після подій в Мексиканській затоці котирування акцій BP опускалися до мінімального рівня з 1996 р., а ринкова вартість концерну падала вдвічі.

У підсумковому звіті урядової комісії США було сказано, що вина за аварію на буровій платформі Deepwater Horizon та розлив нафти в Мексиканській затоці розділена між BP, Halliburton і Transeocean. В рамках виплат компенсацій та інших фінансових витрат тривають судові розгляди між компаніями. У квітні 2011 р. BP подала позов про стягнення з Transocean 40 млрд дол., оскільки до цього компанія поодинці покривала всі роботи, а крім цього, несла репутаційні втрати. Крім цього, Міністерство юстиції США подало позов до дев'яти компаній, у тому числі до BP, з метою стягнути компенсацію за збиток, нанесений екології. Американська енергетична компанія Anadarko Petroleum 17 жовтня оголосила, що виплатить BP в рамках компенсації витрат за ліквідацію розливу нафти в Мексиканській затоці 4 млрд дол. Серед іншого компанії домовилися зняти всі висунуті раніше взаємні претензії. Зокрема, Anadarko зніме з BP звинувачення в грубої недбалості, що призвела до аварії. У травні підрозділ японської трейдингової компанії Mitsui & Co. і партнер BP за проектом Macondo - Mitsui Oil Exploration Co. Ltd. (MOEX) - також погодилася виплатити британському концерну 1,065 млрд дол. компенсації у зв'язку з аварією в Мексиканській затоці.

На початку вересня поточного року нафтовидобувні компанії BHP Billiton і Chevron незалежно один від одного оголосили про відкриття нових глибоководних родовищ, що містять кілька млрд бар. нафти. Розробка виявлених ділянок дозволить Мексиканській затоки довгі роки залишатися одним з основних джерел видобутку нафти. У середині вересня в затоці було відновлено буріння, припинене через аварію на нафтовій платформі BP. За даними американської статистики, обсяги буріння майже досягли штатних масштабів: знову введені в експлуатацію 23 нафтові вишки. Рішення про відновлення буріння в затоці було прийнято після виявлення нових глибоководних родовищ нафти, а також на тлі значного підвищення цін на нафту і освоєння нових технологій нафтовидобутку.

BP залишається другою за обсягами видобутку нафтовою компанією Європи після Royal Dutch/Shell. Штат BP становить понад 80 тис. співробітників, головним управляючим компанії є Роберт Дадлі. BP - друга за величиною нафтогазова компанія в світі, акції якої публічно торгуються. Штаб-квартира компанії розташована в Лондоні. Компанія веде видобуток нафти і газу в багатьох куточках землі, як на суші, так і на шельфі. BP володіє нафтопереробними і нафтохімічними потужностями, мережею АЗС, випускає масла під маркою Castrol. Також компанії належать частки в 10 газопроводах і п'яти регазифікаційний терміналах в Північному морі. Крім того, компанія володіє 47-процентною часткою в газопроводі на Алясці, а також декількома прийомними терміналами для зрідженого природного газу в Мексиканській затоці.