ru ua

Chevron може почати видобувати сланцевий газ в Україні до кінця року

Автор: RBC.UA
Компанія Chevron, можливо, до кінця цього року закладе в Україні першу свердловину для видобутку сланцевого газу. Уряд планує підписати угоду про розподіл продукції з Chevron протягом двох місяців. Про це сьогодні заявив міністр екології і природних ресурсів України Олег Проскуряков на Енергетичному форумі Адама Сміта, передає кореспондент РБК-Україна.

Компанія Chevron, можливо, до кінця цього року закладе в Україні першу свердловину для видобутку сланцевого газу. Уряд планує підписати угоду про розподіл продукції з Chevron протягом двох місяців. Про це сьогодні заявив міністр екології і природних ресурсів України Олег Проскуряков на Енергетичному форумі Адама Сміта, передає кореспондент РБК-Україна.

"Спочатку потрібно укласти договір і розробити проект і врахувати всі екологічні ризики, про які говориться. Коли це буде зроблено, можливо, вже цього року встигне закластися одна свердловина", - сказав Проскуряков.

Раніше регіональний представник Chevron Пітер Кларк заявив, що компанія оптимістично оцінює перспективу підписання з Україною угоди про видобуток сланцевого газу, але вважає, що переговори не можуть продовжуватися вічно.

Читайте також: Chevron вірить в підписання з Україною угоди про видобуток сланцевого газу

Нагадаємо, Chevron стала переможцем конкурсу на розвідку і освоєння Олеського родовища на заході України. Проте компанія певний час не могла подолати один з потрібних законодавством підготовчих етапів - отримати згоду рад Львівської та Івано-Франківської областей, на території яких знаходиться Олеське родовище і де проект зіткнувся з жорсткою критикою місцевих політиків і захисників навколишнього середовища. Кабмін знайшов порозуміння з Львівською та Івано-Франківською обласними радами за угодою про розподіл продукції з Chevron в рамках розробки Олеської площі.

Підписання угоди про розподіл продукції дозволило б Chevron почати розвідувальне буріння на родовищі, щоб оцінити потенційні запаси і ризики для навколишнього середовища.

Читайте також: Chevron хоче видобувати сланцевий газ у Литві

29 січня Кабінет міністрів України вніс зміни в умови конкурсу на укладення угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться в межах Олеської ділянки, виключивши пункт про необхідність підписання угоди протягом 190 календарних днів після оголошення результатів конкурсу. Зазначимо, 14 травня 2012 р. корпорація Chevron була оголошена переможцем конкурсу на видобуток вуглеводнів в межах Олеської площі в Львівській та Івано-Франківській областях. Раніше, 23 квітня 2012 року повідомлялося, що на розробку Олеського і Юзівського родовищ сланцевого газу подано п'ять заявок. За розробку Юзовського родовища Shell конкурував з Exxon Mobil і ТНК-ВР, а Олеського - Chevron боровся з Eni.

Читайте також: Україна і Shell підписали в Давосі угоду про видобуток сланцевого газу (фото)

Україна у видобутку сланцевого газу бачить джерело своєї енергетичної незалежності від Росії. Проте вигоди від видобутку сланцевого газу дещо меркнуть на тлі заяв різних експертів у сфері екології про те, що методи такого видобутку загрожують навколишньому середовищу. З цим фактом вимушений був погодитися навіть прем'єр-міністр України Микола Азаров, незважаючи на те, що повністю підтримує перспективи видобутку сланцевого газу в країні через необхідність зниження енергозалежності від Росії. При використанні фрекінгу, який вважається новим екологічно щадним методом видобутку газу, в сланцеві пласти під великим тиском закачується вода, змішана з піском і хімікатами. Супротивники такого методу вважають, що в результаті відбувається не тільки забруднення грунтових вод, але і підвищується ризик землетрусів. Проти методів видобутку сланцевого газу в Україні виступала партія "Свобода", а також партія "Батьківщина", яка навіть зареєструвала в парламенті відповідний законопроект, проте згодом він був відкликаний - необхідність зниження залежності від російського газу виявилася важливішою за екологічні ризики навіть в очах українських опозиціонерів.

Читайте також: Кабмін зняв тимчасові обмеження на підписання договору з Chevron по розробці Олеської площі

Chevron Corp. - друга за величиною вертикально інтегрована нафтогазова корпорація в Сполучених Штатах. Займається розвідкою і видобутком вуглеводнів, переробкою нафти, збутом і транспортуванням, а також володіє мережами автозаправних станцій в Америці та інших частинах світу. Штат компанії налічує близько 62 тис. працівників. Акції компанії входять в розрахункову базу індексу Dow Jones.