Цієї неділі, 3 червня 2012 р., закінчується термін повноважень мера Києва Леоніда Черновецького. Але він залишиться на цій посаді, поки не буде приведено до присяги наступного міський голова столиці.
Цієї неділі, 3 червня 2012 р., закінчується термін повноважень мера Києва Леоніда Черновецького. Але він залишиться на цій посаді, поки не буде приведено до присяги наступного міський голова столиці.
Черновецький вдруге прийняв присягу мера Києва 3 червня 2008 р., після позачергових виборів міського голови і Київради. На позачергових виборах мера наполягла парламентська опозиція. Але Черновецький переміг на виборах 29 травня, набравши 37,72% голосів - наростивши цей показник на 6% в порівнянні зі своєю перемогою на чергових виборах в березні 2006 р. (31,83%).
Повноваження мера були сутєєво усічені, коли Верховна Рада прийняла зміни до закону "Про столицю", скасувавши норму про обов'язкове призначення головою Київської міськдержадміністрації (КМДА) мера. Після цього головою КМДА замість Черновецького був призначений Олександр Попов. До нього перейшла реальна повнота влади, закріплена після ліквідації райрад у Києві.
Таким чином, сьогодні мер Києва є, швидше, не повноважним керівником, а доказом наявності місцевого самоврядування в столиці. Що в кінці травня і приїжджали перевіряти емісари з Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), які поспілкувалися з Черновецьким, Поповим і секретарем Київради Галина Герега. Поки що звіт емісарів про стан місцевого самоврядування в Києві не опублікований.
Тепер питання мера не має такої гостроти, як чотири роки тому. При цьому вибори міського голови Києва залишаються важливим політичним питанням. Ситуація ускладнюється тим, що в парламенті питання дати чергових виборів поки розглядається в кулуарному режимі. В інтерв'ю РБК-Україна Олександр Попов висловлював думку, що вибори можуть пройти в середині літа, але можуть і бути суміщені з парламентськими виборами. Згодом висловлювалися самі різні думки, проте велика ймовірність, що наступного тижня питання з датою виборів нарешті буде вирішено.
Але це рішення буде прийняте тільки після проведення правової експертизи, запевнив РБК-Україна постпред Президента у Верховній Раді Юрій Мірошниченко. "Згідно з Конституцією, чергові місцеві вибори мають проходити синхронно у всій країні. Але, оскільки мера Києва і депутатів Київради, а також Тернопільської облради обирали в терміни, не співпадали з виборами в інші місцеві ради, виникає питання: які це вибори (міського голови Києва )? З одного боку, повинні бути чергові, з іншого - чергові у нас повинні були відбутися в конституційні терміни. Тому працює комітет, який надасть ВР інформацію ", - сказав Мірошниченко.
Ситуація з виборами мера вийшла за межі правового поля, впевнені в Центральній виборчій комісії (ЦВК). "Яка б не була призначена дата виборів, вона однозначно не буде базуватися на 100% на нормах Конституції. Тому будь-яку постанову парламенту буде, скоріше, політико-правовим, ніж правовою", - заявив РБК-Україна заступник голови ЦВК Андрій Магера.
Поки ж Леонід Черновецький залишається мером, підкреслили в Київраді. "Повноваження Київського міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії Київради, обраного на наступних чергових місцевих виборах або, якщо рада не обрано, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах ... Згідно п. 20 ч. 4 ст. 42 закону "Про місцеве самоврядування в Україні" київський міський голова видає розпорядження в межах своїх повноважень. Тобто, розпорядження міського голови будуть дійсними до моменту припинення його повноважень", - повідомили РБК-Україна в Київраді.
Христина Рзаєва