ua en ru

Топ-7 галузей світової економіки, в яких зростає вплив Китаю

Автор: RBC.UA
Китай семимильними кроками йде до звання найбільшої економіки світу. За останні 20 років Китай став другою за величиною економікою планети і навіть незважаючи уповільнення темпів зростання, залишається лідером зі збільшення ВВП. Business Insider відібрав список найцікавіших галузей впливу, повідомляє канал "Росія 24".

Китай семимильними кроками йде до звання найбільшої економіки світу. За останні 20 років Китай став другою за величиною економікою планети і навіть незважаючи уповільнення темпів зростання, залишається лідером зі збільшення ВВП. Business Insider відібрав список найцікавіших галузей впливу, повідомляє канал "Росія 24".

Активний розвиток сланцевого газу

Китай почав активну розвідку і видобуток сланцевого газу, що може серйозно збити ціни на природний газ, а також вплинути на американську енергетику. Цього року PetroChina оголосила про початок розвідки родовища сланцевого газу в південній провінції Сичуань. А наприкінці минулого року державна Китайська національна нафтогазова корпорація оголосила про відкриття відразу 20 родовищ, при цьому кожне здатне виробляти понад 10 тис. куб. м газу на добу. За обсягом розвіданих запасів цього газу Китай помітно перевершує США.

Ефект: Якщо китайці почнуть видобувати сланцевий газ, то зможуть забезпечити себе цією сировиною самостійно. У такому випадку відпаде необхідність побудови трубопроводу, на який великі надії плекають канадці. Це викличе зниження цін на природний газ, що позначиться на енергетиці США.

Рідкоземельні метали

На частку Китаю припадає 97% видобутку рідкоземельних металів. Скорочення поставок цієї сировини серйозно вдарить по виробниках Hi-Fi продукції. У Китаї вже вводилися обмеження на експорт рідкоземельних металів шляхом підвищення квот і податків, за що США, ЄС і Японія були змушені подати скаргу до СОТ.

Ефект: Рідкоземельні метали є важливою складовою оборонної промисловості і технологічного сектора. Жорсткість експорту цієї сировини змушує виробників переміщати свої заводи на територію Китаю.

Величезне населення

Величезне населення Китаю споживає все більше продуктів харчування, що позначається на цінах на сільськогосподарську продукцію і на обсяги її виробництва. При цьому Китай обігнав США і вже став найбільшим споживачем м'яса у світі. За останні 5 років споживання м'яса збільшилося з 8 млн тонн на рік до 71 млн тонн, що вдвічі перевищує показник США.

Ефект: Споживання м'яса чинить серйозний вплив на сільське господарство. Для вирощування більшої кількості худоби потрібно більше зерна і соєвих бобів, а значить, підвищується попит на ці культури, отже, змінюючи цінову кон'юнктуру на цьому ринку. Таким чином, модель китайського споживання прямо або побічно впливає на всю сільськогосподарську галузь в світі, задаючи свою тенденцію.

Капіталізм по-китайськи

Все більше країн, що розвиваються, беруть на озброєння модель китайського державного капіталізму, який характеризується великою кількістю державних компаній та участю держави в економіці.

Вплив: Державний капіталізм починає набувати рис реальної загрози для західної моделі капіталізму. Річ у тому, що на тлі економічної кризи і особливо в розвинених країнах, економіки, що розвиваються, беруть приклад з успішнішого Китаю. Наприклад, Бразилія та Індія, не схильні до інновацій в умовах західного капіталізму, показали схильність до інновацій в умовах державного капіталізму.

Автопром

Китай є найбільшим автомобільним ринком у світі. Експерти підрахували, що до 2020 р. річний обсяг продажів автомобілів в Китаї виросте на 74% до більш ніж 30 600 тис. автомобілів в рік.

Ефект: Найбільші світові виробники автомобілів і запчастин прагнуть зайняти своє місце під сонцем на ринку Піднебесної. Таким чином, центр автомобільної промисловості переміщається зі Штатів до Китаю. У міру зростання китайського авторинку американська економіка втрачає свою частку.

Міста-примари

Китайське місто-привид недавно з'явилося в Африці. Це міста, в яких не живуть люди, проте Китай експортує свої міста, зокрема такі є в Анголі. Такі дії змінюють географію світу. Нагадаємо, що Ангола є найбільшим африканським постачальником нафти в Китай, і в рамках домовленостей Китай будує тут міста-примари.

Ефект: Китай активно розвиває двосторонні угоди, купуючи у деяких слаборозвинених країн сировину, а натомість відбудовує інфраструктурні проекти. Мабуть, побудова своїх міст також входить в ці угоди, а значить, ми побачимо ще не один китайський місто-привид на карті світу.

Юань як резервна валюта

Китай робить кроки, щоб зробити свою валюту повністю конвертованою вже до 2015 р. Причому експерти очікують, що юань стане основною резервною валютою в найближчі 10 років. Не можна не відзначити той факт, що багато країн вже диверсифікують свої валютні резерви, купуючи юань.

Ефект: Якщо юань стане резервною валютою, то замінить американський долар, а значить, і вартість запозичення для Піднебесної буде помітно нижче.

Як повідомлялося, Національний банк України (НБУ) підписав з Народним банком Китаю трирічний договір з валютних свопів у розмірі 15 млрд юанів (2,36 млрд дол.).