ua en ru

Чехія відмовилася від участі в програмі європейської ПРО

Автор: RBC.UA
Чехія відмовилася від участі в програмі європейської ПРО, яка передбачає створення на території Чехії центру раннього попередження про ракетний напад.

Чехія відмовилася від участі в програмі європейської ПРО, яка передбачає створення на території Чехії центру раннього попередження про ракетний напад. Про це повідомив сьогодні міністр оборони країни Олександр Вондра, передає РБК з посиланням на Associated Press.

За словами глави відомства, відмова пов'язана з незначною роллю, яка відводиться Чехії в даній програмі. "Вони зробили нам пропозицію, і ми її розглянули", - заявив Вондра. Він також додав, що країна має намір знайти "інший спосіб" участі в даних проектах. "У нас є певні думки з цього приводу, однак говорити про них ще рано", - підкреслив міністр.

Роль Чехії в проектах США була значно зменшена у вересні 2009 р. після введення нової програми з протиракетної оборони. Зокрема, адміністрація Барака Обами відмовилася від розміщення десяти ракет-перехоплювачів в Польщі і будувати станцію радіолокації в Чехії.

Нагадаємо, 17 вересня 2009 р. США оголосили про відмову від старих планів по розміщенню елементів ПРО в Чехії і Польщі, проте не відмовилися від ідеї ракетної оборони в Європі. Як заявив тоді міністр оборони країни Роберт Гейтс, стару програму пропонується тепер замінити на нову, яка передбачає мобільніший і технологічний захист. Зокрема, планується використання ракетних комплексів ближнього і середнього радіусу дії типу Patriot. За словами глави Пентагону, Вашингтон веде пошук партнерів, які б могли розмістити на своїй території нові, досконаліші радари, датчики і ракети-перехоплювачі.

У свою чергу необхідно зазначити, що Польща залишається партнером США в рамках програми з розширення американських ПРО в Європі. Двома днями раніше, 13 червня, польський міністр оборони Богдан Кліх і посол США Лі Файнштейн підписали угоду про розміщення в 2013 р. на польській території винищувачів F-16 і транспортних літаків C-130 Hercules. Передбачається, що американські пілоти і інженери будуть навчати польських колег експлуатації та обслуговування авіаційної техніки.

На необхідності розмістити систему ПРО в Польщі і Чехії наполягав колишній президент США Джордж Буш. Вашингтон заявляв, що протиракетний щит покликаний уберегти Європу від можливих атак з боку так званих "держав-ізгоїв" - Ірану і Північної Кореї.