У Верховну Раду (ВР) України направили лист-пропозицію про розгляд як можливої кандидатури на посаду омбудсмена керівника Української гельсінської спілки з прав людини Євгенія Захарова. Про це на брифінгу у ВР заявив голова ВР Володимир Литвин, передає кореспондент РБК-Україна.
У Верховну Раду (ВР) України направили лист-пропозицію про розгляд як можливої кандидатури на посаду омбудсмена керівника Української гельсінської спілки з прав людини Євгенія Захарова. Про це на брифінгу у ВР заявив голова ВР Володимир Литвин, передає кореспондент РБК-Україна.
"До мене звернулися з приводу кандидатури керівника правозахисних організацій Захарова. Це прізвище, яке обговорювалася, і чоловік, який відомий у відповідних правозахисних колах і в цілому в Україні. Я направив цей ...лист-пропозицію в комітет", - сказав Литвин.
Він підкреслив, що парламент протягом 20 днів після завершення повноважень діючого омбудсмена Ніни Карпачової повинен отримати кандидатури і розглянути їх, а також провести рейтингове голосування по найбільш підтримуваним кандидатурам.
"Ми повинні обрати уповноваженого з прав людини не для опозиції, не для більшості. Тому що ми обираємо на певний строк, а політична ситуація змінюється - ті, хто при владі, виявляється в опозиції... Це має бути людина, яка має незаперечний моральний авторитет і може відповідним чином працювати", - сказав голова ВР.
Раніше сьогодні повідомлялося, що фракції БЮТ-Батьківщина (БЮТБ) і НУ-НС визначилися щодо кандидатури уповноваженого з прав людини у Верховній Раді, підготувавши 113 підписів на подання кандидатури голови Української гельсінської спілки з прав людини Євгенія Захарова.
"Ще 1 лютого питання кандидатури на посаду уповноваженого з прав людини у Верховній Раді мені вдалося обговорити з Юлією Тимошенко, коли я відвідував Качанівську колонію. І ми домовилися, а також фракція БЮТБ одностайно сьогодні на засіданні разом з фракцією НУ-НС визначилися щодо кандидатури... ми підготували 113 підписів... і вважаємо, що новим уповноваженим з прав людини повинен стати Евгеній Захаров", - доповів на брифінгу у Верховній Раді голова фракції БЮТБ Андрій Кожем'якін. За його словами, відомий правозахисник буде "гідним представником від опозиційних сил на цій посаді".
Зазначимо, вчора, 6 лютого, заступник голови ВР Микола Томенко заявив, що БЮТ-Батьківщина готова підтримати кандидата на посаду омбудсмена не від опозиції. Томенко також зазначив: "Якщо нам запропонують таку кандидатуру, то ми, відповідно, зберемо 113 підписів народних депутатів, але це не стосується кандидатів від БЮТБ або НУ-НС, або інших опозиційних сил".
Нагадаємо, з 8 лютого по нормі закону протягом 20 днів або підписант або спікер парламенту мають право зареєструвати свою кандидатуру, потім дані кандидатури, які будуть подані, проходять спеціальну перевірку і після спеціальної перевірки ще існує 20 днів протягом яких парламент повинен розглянути дане питання (призначення нового омбудсмена) безпосередньо в рамках пленарного засідання.
Термін повноважень чинного омбудсмена Ніни Карпачової закінчується 7 лютого. На цей пост пані Карпачова обиралася тричі - в 1998, 2003 і 2007 роках. Згідно із законом "Про уповноваженого з прав людини", омбудсмен обирається Верховною Радою кожні п'ять років. Кандидатуру на цей пост може внести на розгляд парламенту її спікер або 113 народних депутатів.
Претендувати на посаду уповноваженого з прав людини за інформацією видання "Комерсант-Україна", будуть також колишній генеральний прокурор (2003-2004), народний депутат Геннадій Васильєв, народний депутат Сергій Головатий (обидва - Партія регіонів), президент Міжнародного правозахисного центру "Ла Страда-Україна" Катерина Левченко і урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Валерія Лутковська. У той же час поки ніхто з них відкрито не заявив про свої претензії на цей пост.