ua en ru

бюджетних грошей не вистачить на закупівлю ліків для пацієнтів

бюджетних грошей не вистачить на закупівлю ліків для пацієнтів У цьому закуплених препаратів за гроші держбюджету може не вистачить, щоб покрити потреби українців (pixabay.com)

Міністерство охорони здоров'я наприкінці липня оголосило про старт закупівель ліків за гроші держбюджету 2017 року. Виділені на ці цілі майже 6 млрд гривень будуть розподілені між трьома міжнародними організаціями - Програма розвитку ООН (ПРООН, UNDP), Crown Agents і ЮНІСЕФ. Пізній старт закупівель призведе до того, що не всі ліки встигнуть доїхати до українських лікарень до кінця року. Більш того, виділених коштів вистачить лише для того, щоб покрити половину потреб українських пацієнтів в медикаментах. Подробиці - в матеріалі РБК-Україна.

Традиційна трійка

В кінці липня Міністерство охорони здоров'я підписало угоди з міжнародними організаціями про закупівлю ліків для України за бюджетні кошти 2017 року. Відомство обрало для цього, як і в попередні два роки, Програму розвитку ООН (ПРООН, UNDP), Crown Agents і ЮНІСЕФ. На придбання медикаментів у держбюджеті на 2017 рік передбачено 5,9 млрд гривень.

Нагадаємо, Україна частково передала функції закупівлі ліків від Моз міжнародним організаціям ще в 2015 році, а з 2016 року, придбання медикаментів здійснюється виключно цими організаціями. Новий механізм був запроваджений для того, щоб виключити корупційні ризики під час проведення тендерів. За свої послуги міжнародні організації отримують приблизно 5% від вартості препаратів.

Затримки з підписанням договорів на закупівлю ліків з міжнародними організаціями стали традиційними для Моз. Останні два роки контракти укладалися лише восени, що стало причиною затримок в постачаннях ліків, які міжнародні організації не встигали купити.

Радник в. о. міністра охорони здоров'я Наталія Дмитрієва пояснює затримку з підписанням договорів в цьому році реформуванням процесу підготовки номенклатури (переліку) ліків, яких потребують українці. "У цьому році ми вирішили ретельно перевірити, наскільки українці потребують тих чи інших ліків, які закуповувалися в попередні роки. В результаті, ми змогли підготувати номенклатури лікарських препаратів по 23 нозологіями (групи захворювань, - ред.) з 39 (за якими закуповуються препарати за державні кошти, - ред.) тільки до червня. Вони були затверджені Кабміном 12 липня", - розповіла вона РБК-Україна.

Найбільше програм, за якими будуть купуватися препарати, віддано ПРООН. Ця організація буде закуповувати ліки за 15 з 23 затверджених номенклатур. Crown Agents отримала шість програм (закупівля препаратів для замісної підтримувальної терапії для наркозалежних, препаратів при розладах дихання у новонароджених, тестів на ВІЛ/СНІД, ендопротезів, тест-смужок для діагностики цукрового діабету і т. д.), а ЮНІСЕФ - дві (ліки для пацієнтів з ВІЛ/Снідом та вакцини).

За даними Моз, всього на ці 23 програми планується виділити понад 3,6 млрд гривень з 5,9 млрд гривень, закладених у держбюджеті-2017.

"Ще шість номенклатур Моз планує винести на розгляд на найближче засідання Кабміну. Зокрема, це будуть програми для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, легеневою гіпертензією, перитонеальним діалізом, трансплантації, скринингам новонароджених, донорства крові. За іншими нозологіями збираються заявки з регіонів", - розповіла Наталія Дмитрієва.

Можуть не впоратися

Представники громадських організацій розійшлися в оцінці ефективності роботи Моз з організації закупівель ліків за гроші держбюджету поточного року. Так, виконавчий директор благодійного фонду "Пацієнти України" Ольга Стефанишина вважає певним прогресом те, що в цьому році угоди були підписані на три місяці раніше, ніж торік. "Міжнародні організації повинні оголосити тендери з закупівлі ліків за першим програмами вже в найближчі тижні. В результаті, вони обіцяють почати постачання медикаментів у вересні-жовтні. Така динаміка дозволить поступово вийти Україні на закупівлі ліків і вакцин рік у рік", - зазначає вона.

Але, на думку голови координаційної ради громадської організації "Медконтроль" Ігоря Щедріна, існуюча динаміка підготовки Моз до закупівель ліків не вселяє особливого оптимізму. "За нинішнього відпускного періоду гроші з держбюджету міжнародні організації отримають лише восени. Потім будуть якісь зволікання з підготовкою тендерів, потім настануть свята. В результаті, закупівлі ліків за гроші держбюджету 2017 року в кращому випадку будуть завершені в кінці весни 2018 року", - говорить він.

Втім, у Моз запевняють, що міжнародні організації готові почати закупівлі без грошей. "Вони не будуть чекати отримання грошей з держбюджету, щоб почати закупівлі ліків, як це було в попередні роки. Моз досяг з ними домовленості, і надалі вони не будуть зволікати з проведенням тендерів до отримання коштів від відомства. Приміром, Crown Agents вже оголосив про початок проведення тендерів. Інші організації вже теж почали підготовчу роботу по закупівлях 2017 року", - розповіла Наталія Дмитрієва.

Підтверджують початок закупівель та міжнародні організації. Зокрема, в ПРООН повідомили РБК-Україна, що вона почне оголошення тендерів вже в серпні 2017 року, а початок поставок очікується з вересня. "В даний момент проходить аналіз потреб та планування закупівельного циклу. Перелік перших програм, за якими будуть проводитися закупівлі, стане відомий найближчим часом", - відзначили в ООН.

Схожу інформацію повідомили РБК-Україна в Crown Agents. "По ряду програм тендерний процес вже розпочато. Здійснення перших поставок очікується восени 2017 року, активна фаза поставок ліків і медичних виробів почнеться до кінця року", - повідомили в організації.

Але розпочати конкурсну процедуру без отримання державних коштів, не згодні в ЮНІСЕФ. "ЮНІСЕФ почне діяльність із закупівлі при наявності 100% оплати від Моз", - повідомили РБК-Україна в ЮНІСЕФ.

Куплять половину

Якщо Моз і встигне отримати препарати в цьому році, закупленого обсягу не вистачить, щоб покрити потреби українців у медикаментах. За даними відомства, закладені в держбюджеті кошти покривають на сьогодні в середньому до 50% заявлених потреб в препаратах. "Але за деякими програм потреби покриються більше, наприклад, для пацієнтів з рідкісними (орфа) захворюваннями вони будуть задоволені в середньому до 80%, а дорослої гемофілії - до 60%. По багатьом таким програмам пацієнти не можуть самостійно придбати препарати, оскільки вони дуже дорогі", - зазначає Наталія Дмитрієва.

Крім того, у Моз запевняють, що їм вдалося покращити ситуацію із забезпеченням препаратами пацієнтів з дорослою онкологією. "Якщо в державному бюджеті на 2016 рік на цю програму було закладено 397 мільйонів гривень, то в цьому році вже 709 мільйонів гривень. За нашими розрахунками, це покриє приблизно до 40% від заявленої потреби", - уточнила Дмитрієва.

У той же час, у фонді "Пацієнти України" дають менш позитивні оцінки. За їх підрахунками, виділених у державному бюджеті на 2017 рік 5,9 млрд гривень вистачить для того, щоб забезпечити потреби українських пацієнтів в медикаментах приблизно на 40%. "Найкраще будуть забезпечені препаратами пацієнти з дитячою онкологією, туберкульоз, деякими рідкісними захворюваннями, такими як легенева гіпертензія, мукополісахаридоз, хвороба Гоше. Разом з тим, критично недофінансовані закупівлі ліків для лікування вірусних гепатитів, де потреба може бути покрита за рахунок коштів держбюджету 2017 року на рівні 20%", - пояснила РБК-Україна Ольга Стефанишина.

Ігор Щедрін вважає, що проведення тендерів із закупівлі ліків варто повернути в Україну. "В Україні всі міністерства проводять тендери без залучення міжнародних організацій з ProZorro. Виходить, що все не крадуть, а крадуть тільки у Моз, тому їх закупівлі треба передати міжнародним організаціям? Це пропаганда, - вважає він. - Щоб більш ефективно налагодити процес закупівлі ліків, необхідно проведення тендерів повернути в Україну і зробити прозорим. Ці тендери повинні проводитися через Національне закупівельну агентство Моз без корупції, прозоро, через ProZorro, залучення громадськості, з повним своєчасним оприлюдненням всіх документів про закупівлю".

Поки ж у Моз вважають за краще вирішувати поточні завдання, не розповідаючи про свої плани закупівель на найближчий рік. Зокрема, у відомстві не називають суму на придбання медикаментів, яку відомство просить закласти у держбюджет наступного року. "Зараз формується бюджетний запит на 2018 рік, в тому числі і за програмою закупівлі ліків, медичних виробів і вакцин. Сподіваємося, що відсоток забезпечення потреб у препаратах в 2018 році буде вище, ніж у 2017 році", – зазначила Наталія Дмитрієва.