ua en ru

Бушерська АЕС виведено на повну проектну потужність

Автор: RBC.UA
В Ірані на атомній електростанції (АЕС) "Бушер" в рамках енергетичного пуску була виведена на 100% проектної потужності реакторна установка енергоблоку № 1, говориться в повідомленні ЗАТ "Атомстройекспорт" (АСЕ), ​​що здійснює будівництво станції. До цього станція працювала на 75% потужності, а остаточна здача АЕС в експлуатацію передбачається до кінця 2012 р.

В Ірані на атомній електростанції (АЕС) "Бушер" в рамках енергетичного пуску була виведена на 100% проектної потужності реакторна установка енергоблоку №1, говориться в повідомленні ЗАТ "Атомстройекспорт" (АСЕ), ​​що здійснює будівництво станції. До цього станція працювала на 75% потужності, а остаточна здача АЕС в експлуатацію передбачається до кінця 2012 р.

Читайте також: Іран планує побудувати ще дві АЕС

Як повідомив заступник директора ВАТ "НІАЕП", що також бере участь в будівництві, Володимир Павлов, це завершальний етап введення енергоблоку в експлуатацію, в ході якого будуть випробувано устаткування і системи на проектному рівні електричної потужності. Він підкреслив, що головним пріоритетом при будівництві АЕС завжди є питання безпеки, тому набір потужності реакторної установки відбувався поетапно, з проведенням необхідних випробувань устаткування станції для її подальшої безпечної експлуатації.

Читайте також: МАГАТЕ: Іранських запасів урану вистачить на кілька ядерних бомб

За словами начальника управління по будівництву АЕС в Ірані ЗАТ "Атомстройекспорт" Ігоря Мезеніна, що більше п'яти років керував іранським майданчиком, на 100% проектної потужності виведений унікальний об'єкт, аналогів якому в світовій практиці споруди атомних станцій немає.

У проекті АЕС "Бушер" використано основне устаткування "ядерного острову" і турбіну російського виробництва. При цьому будівлі станції - німецького дизайну, і щоб встановити російський реактор ВВЕР, довелося здійснювати перепланування реакторного відділення. Щоб стало можливим змонтувати турбіну в спроектованому і побудованому концерном Kraftwerk Union A.G. машинному залі, був змінений дизайн турбіни.

Нагадаємо, Бушерська АЕС потужністю 1 тис. МВт була запущена в експлуатацію у вересні 2011 р. Очікується, що після приєднання об'єкта до енергетичної системи Ісламської Республіки АЕС "Бушер" буде забезпечувати 40% всієї потреби країни в електриці.

Спорудження Бушерської АЕС почалося в 1975 р. німецькими фахівцями, однак у 1979 р. роботи на об'єкті були призупинені. Лише 25 серпня 1992 р. було підписано угоду між урядом РФ і урядом Ісламської Республіки Іран про співробітництво у спорудженні на території Ірану атомної електростанції, відповідно до якого російське ВАТ "Атомстройекспорт" приступило до його практичної реалізації. В ході будівельних і пусконалагоджувальних робіт пріоритет віддавався забезпеченню безпеки і надійному функціонуванню станції.

В останні роки Іран висловлював бажання побудувати на своїй території від 10 до 20 атомних електростанцій, а також підприємство по збагаченню урану і центр для дослідження ядерних технологій.

Нещодавно повідомлялось, що Іран має намір до 2013 р. повністю відмовитися від Інтернету, обмежившись внутрішньою мережею, що діє в межах країни.

Американські ЗМІ тим часом припускають, що Іран закривається від світу з метою убезпечити свою ядерну програму. На думку Тегерана, Захід уже намагався за допомогою Інтернету перешкодити ядерній програмі країни.

Читайте також: "Іран повинен довести, що його ядерна програма є мирною", - генсек ООН

Йдеться про інцидент 2010 р., коли мережевий хробак Stuxnet, здатний захоплювати контроль над промисловими об'єктами, атакував Бушерську АЕС. На це влада відповіла створенням спецслужби, яка, крім боротьби з хакерами, заодно повинна захищати громадян від "західних ідей". Після цього були віруси Duqu і Flame, яким не вдалося нанести особливої ​​шкоди. Stuxnet проник у комп'ютери першої в Ірані АЕС, однак основна операційна система станції не постраждала. Проте через комп'ютерної атаки запуск заводу був відкладений на кілька місяців. Іран звинуватив у цьому нападі Ізраїль, другий підозрюваний - США.

Раніше Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) створило спеціалізовану робочу групу, яка має розслідувати звинувачення, що Іран таємно розробляв чи й розробляє нині ядерну зброю. МАГАТЕ намагається отримати доступ на атомний об'єкт в м. Парчіне, де, як вважають, можуть проводитися ядерні дослідження. Західні експерти звинувачували Тегеран у тому, що той приховав докази військових досліджень в Парчіне. В Ірані відкидають звинувачення, проте відмовляються допустити міжнародних експертів на об'єкт.

Читайте також: В Ізраїлі впевнені, що Іран завершує створення ядерної зброї

До цього повідомлялось, що Іран встановив додаткове обладнання для збагачення урану, тим самим розширивши свої можливості по отриманню ізотопу радіоактивного елемента з масовим числом 235.

США, Ізраїль і країни Євросоюзу підозрюють Іран в спробах створити ядерну зброю. Американська розвідка не сумнівається, що Іран здатний створити ядерну зброю, і нарощує потужності для збагачення урану, які при бажанні можуть бути використані для створення ядерних боєголовок. Водночас, розвідка впевнена, що Іран не стане самостійно починати або провокувати військовий конфлікт.

Іранський уряд заявляє, що ядерна програма носить виключно мирний характер і направлена на забезпечення країни електроенергією.