За буквою закону: як Україна буде перешкоджати виведенню грошей в офшори
Через місяць після офшорного скандалу, фігурантом якого став президент Петро Порошенко, Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ) оприлюднив нову порцію даних про 200 тис. офшорів, зареєстрованих через панамську юридичну компанію Mossack Fonseca. З Україною в оновленій базі даних пов'язане майже 470 офшорних фірм, власниками яких стали 165 українців - від глави держави до представників великих компаній. Так тільки за Олексієм Азаровим, сином побіжного прем'єр-міністра України Миколи Азарова, значиться 26 таких компаній. Серйозних наслідків для фігурантів Panama Papers не буде, прогнозують юристи. Однак оприлюднена інформація дала серйозний поштовх для перегляду правил гри - деофшоризації українського бізнесу.
Нові фігуранти Panama Papers
"З початку офшорного скандалу ми розуміли, що повинні реагувати, - розповідає РБК-Україна голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Південця. - Концепція напрацьована і є приблизне розуміння, як повинна відбуватися деофшоризація".
На початку квітня президент Петро Порошенко виявився одним з фігурантів "панамського скандалу". Оприлюднені Міжнародним консорціумом журналістів-розслідувачів (ICIJ) документи підтверджували його причетність к використання офшорних юрисдикцій. Правову підтримку у створенні фірм с "пропискою" на Британських Віргінських островах йому надавала панамська компанія Mossack Fonseca. Така схема, за словами самого президента, знадобилася йому для передачі своїх кондитерських активів в управління інвестбанку RothschildGroup.
9 травня, як і анонсував ICIJ, з'явилася оновлена база даних. До інформації про 120 тис. офшорних компаній, опублікованих у 2013 році, додалася інформація ще про 200 тис. фірм, зареєстрованих за підтримки Mossack Fonseca. Як випливає з матеріалів, в базі журналістів-розслідувачів з Україною пов'язано майже 469 офшорних компаній. 195 такими фірмами володіє 165 українців.
Однією з перших компаній, які скористалися послугами Mossack Fonseca ще в 1994 році, стала Latan Corporation Inc., зареєстрована на Багамах. Вона була інактивована в 2012 році, а акціонерами були ряд компаній з реєстрацією в США і Гонконгу.
Крім президента і його Called Prime Asset Partners Ltd., у списку ряд його соратників, однокласників, бізнес-партнерів. Наприклад, нинішній глава Адміністрації президента Борис Ложкін, не ідентифікований у базі даних як українець. На ньому зареєстрована Integrity International Holding LTD. Одним з акціонерів є депутат від БПП Григорій Шверк, а в минулому - з 2001 по 2013 роки - віце-президент UMH group, яку Ложкін в 2013 році продав бізнесмену Сергію Курченко.
журналісти Змогли підтвердити і зв'язок президента і його партнера Ігоря Кононенка з Intraco Management Ltd, яку останній повністю заперечував. "Подивіться, хто є бенефіціаром цієї компанії. Згідно з даними панамського реєстратора Mossack&Fonseca - це громадянин України Сергій Зайцев,- написав на своїй сторінці в Facebook журналіст Слидство.Інфо Дмитро Гнап. - Людина з таким же ім'ям і прізвищем є заступником генерального директора корпорації "Рошен". А також сьогодні є співвласником ТОВ "центрально-європейська кондитерська фабрика" разом із самим президентом. Раніше Сергій Зайцев був однокласником і бізнес партнером Петра Порошенка. У 90-х вони разом ввозили какао в Україну. У документі вказано й адресу реєстрації Зайцева: Київ, вул. Електриків, 29-а. Саме за цією адресою в Києві зареєстровано ціле кубло фірм старих друзів: Порошенко, Кононенко, Зайцева, Свинарчука (Гладковського) ".
Раніше ЗМІ, в тому числі і британська The Guardian, повідомляли, що Intraco Management Ltd здійснювала незаконні валютні операції, оплачувала перельоти Порошенко, а також закуповувала авіапаливо у доньки російського "Газпрому".
До речі, Олег Свинарчук, він же Гладковський, зараз є першим заступником секретаря РНБО. Але це не заважає йому бути фігурантом Panama Papers і бути бенефіціаром Teckford Investments Financial Corporation.
Власниками офшорів також є нинішні депутати, представники "Опозиційного блоку" Юрій Бойко і Сергій Матвієнков, екс-парламентарій, співвласник кондитерського бізнесу - компанії "Конті" - Борис Колесніков. Його бізнес-партнером є брат Ріната Ахметова - Ігор.
"Цій "сенсації" вже півтора року, і вона знаходиться в публічному доступі до грудня 2014 року, коли була видана ліцензія НБУ на переоформлення активів, - відреагував на свою причетність до офшорів Колесніков. - В грудні 2014 року я не був державним службовцем, ні депутатом. Тому, як керувати підприємствами, не порушуючи українського законодавства, це моя особиста справа".
26 офшорних компаній зареєстроване на сина-втікача прем'єр-міністра Миколи Азарова Олексія. Свої фірми в офшорних юрисдикціях мають батько екс-депутата Геннадія Бобова Борис, батько нинішнього парламентарія від фракції "Батьківщина" Олени Іван Шкрум, екс-заминистра промислової політики, а нині президент "Металургпрому" Олександр Каленков.
У списках також значаться колишній глава НАК "Нафтогаз України" Олег Дубина і представники великого бізнесу - син почесного президента "Укравто" Таріела Васадзе Вахтанг, сім'я Гут, володіла збанкрутілої агрокомпанією "Мрія", Вадим Гриб, власник групи компаній "ТЕКТ", якого ЗМІ називали рейдером №1, Ольга Нечитайло-Ріджок, колишня президентом групи компаній "Баядера" (померла в 2012 році), інвестбанкір Сергій Будкін, бізнесмен, письменник Гарік Корогодський
"Ні, воно, звичайно, приємно увійти в короткий лист найбільш відомих українців, що і говорити. Але! Вони нарили відомості про моїх офшорах. Круть. А те, що я на їх установа отримував ліцензію НБУ, ніби ніхто і не знає", - прокоментував у Facebook наявність офшору Корогодський.
Черговий скандал з Panama Papers став причиною блокування роботи парламенту, який після тритижневих канікул спробував приступити до роботи. Фракція Радикальної партії Олега Ляшка вимагає створення тимчасової слідчої комісії з офшорним даними, погрожуючи блокування трибуни Верховної ради до прийняття відповідного рішення. Крім того, лідер фракції зареєстрував постанову про звільнення міністра фінансів Олександра Данилюка з посади через «вчинення корупційних дій». Як йдеться в документі, Данилюк, перебуваючи на держслужбі, не вніс у декларацію за 2015 рік інформацію про наявність у його власності частки компаній, зареєстрованих в офшорних зонах.
Старший юрист ЮК "Право-груп" Ярослав Абрамов вважає, що побоюватися переслідувань фігурантам не варто. "Не буде політичного замовлення, не буде і реакції. З'являться нові інформаційні приводи і всі забудуть про офшорах, як це було з офшорними компаніями Порошенко", - додає він.
З ним погоджується і керуючий партнер ПКК "Де-юре" Григорій Трипульський: "Я слабо вірю в об'єктивне розслідування особливо щодо такого кола осіб. Крім того, я практично не сумніваюся, що у нас не вистачить доказової бази, щоб інкримінувати кому-небудь кримінальну відповідальність. Найчастіше підпису на документах стоять нереальних бенефіціарів. Найяскравішим прикладом може служити пошук грошей Януковича і Ко, який, на жаль, нічим не закінчився".
Кампанія "Деофшоризація"
Тим часом, в податковому комітеті розгорнулася кампанія з напрацювання законодавства з деофшоризації. Перед травневими святами президент підписав указ про створення робочої групи, яку очолила Ніна Південця. І на першому засіданні в середу, 4 травня, її команда представила своє бачення вирішення проблеми виведення грошей з України і оптимізації оподаткування. Наступного разу робоча група планує зібратися у п'ятницю, 13 травня, і, за даними експертів, що входять до неї, готова буде розглянути відповідний законопроект.
За інформацією РБК-Україна, вчора президент після оприлюднення чергової порції інформації про власників офшорних компаній, просив прискорити процес напрацювання законодавства з деофшоризації, щоб "не давати більше можливості хаяти і обливати брудом всіх, хто пов'язаний з цією темою". Як розповідають співрозмовники РБК-Україна, знайомі з ходом напрацювання законодавчої бази, в планах прийняти відповідні норми до кінця поточної сесії - до липня. За даними видання, сьогодні, 11 травня, з цього приводу в Адміністрації президента відбудеться зустріч з робочою групою.
На порядку денному робочої групи - розробка законопроекту за одноразовим декларуванню. "За основу буде взятий закон "Про запобігання корупції", щоб нічого не пропустити, - каже Ніна Південця. - Ми розділимо норми і хочемо перейти до активів за кордоном".
Суть нульової декларації може полягати в наступному. Декларуванню буде підлягати загальний дохід (не більше 750 мінімальних зарплат; зараз - 1,162 млн грн) громадян, отриманий як в Україні, так і за кордоном, в тому числі і той, з якого не були сплачені податки, а також готівкові кошти.
Для осіб, які перебувають на держслужбі або планують її, поріг декларування змінюватися не буде (за законом це 50 МЗ; 77,5 тис грн). Ставка податку на доходи фізосіб у разі "податкової амністії" становитиме 10%, якщо гроші будуть внесені на банківський рахунок - 5%.
Нерухоме, рухоме майно, цінні папери, частки (паї), фінансові інструменти, інші майнові права також будуть підлягати одноразового декларування. А оподаткування - 10% - планується поширити лише на активи, з яких не були сплачені податки і збори або раніше вони не декларувалися.
Як пояснили РБК-Україна в Державній фіскальній службі, проведення нульового декларування є першочерговим кроком стратегії впровадження рекомендацій BEPS (проект ОЕСР з розробки заходів протидії розмивання податкової бази і виведення прибутку). "Проведення нульового декларування має розмежувати минуле від майбутнього, в якому громадяни будуть зобов'язані звітувати та сплачувати податки з усіх отриманих доходів, включаючи доходи за межами України, - зазначає директор департаменту адміністративного оскарження та судового супроводження ГФС Донець Дмитро. - Це необхідно для отримання державою достовірної і повної інформації про все майно".
Для цього, за його словами, держава повинна або звільнити задеклароване майно від оподаткування, або забезпечити сплату податків за низькими ставками. А, крім того, гарантувати безпеку для суб'єктів декларування та не допустити притягнення до будь-якої відповідальності щодо задекларованого майна.
В уряді зазначають, що в законодавстві варто уникати слів "податкова амністія" або "амністія капіталів". Проти цього налаштований МВФ. Якщо і вводити декларування, то воно повинне бути загальним, без обмежень. "Ті, хто не подадуть декларація, контролюючі органи будуть розуміти, що немає великих доходів, понад 200 тис, наприклад, та іншого майна, окрім того, що вже є в реєстрі, - говорить співрозмовник РБК-Україна в Кабміні. - Чи ГФС може заповнити декларацію, а потім відправити платникам для звірки". Крім того, чиновник упевнений, що оподатковувати такі доходи, активи не варто. З цим погоджується і президент Союзу податкових консультантів, член робочої групи Леонід Рубаненко.
"Нульова декларація потрібна і неминуча. Зараз потрібно починати з декларування тих, хто точно впевнений, що щось порушив, - вважає партнер податково-юридичної практики аудиторської компанії Ernst & Young Володимир Котенко. - Грубо кажучи, можемо запропонувати амністію, і, може бути, навіть за гроші. Щодо тих людей, які подають декларацію про зарубіжних доходи та активи, прощаються всі порушення, пов'язані з валютним законодавством, незалежно від строку давності. Вони можуть заплатити певну суму, якщо вважають, що щось не доплатили, або, якщо вони вважають, що все сплачено, то нехай тоді не ображаються, коли при перевірці будуть виявлені невідповідності". У перспективі - запровадження непрямих методів оцінки доходів і витрат громадян.
Ревізія договорів
Ще одним ключовим пунктом, що стоять на порядку денному робочої групи, є активізація процесу аудиту договорів про уникнення подвійного оподаткування. В Україні, за даними Мінфіну, діє понад 70 двосторонніх угод, більша частина з яких була укладена наприкінці 1990-начле 2000 років, тобто до початку використання Конвенції ОЕСР в Україні (2003 рік).
В планах уряду - ініціювання переговорів з Бельгією, Німеччиною, Великобританією, Австрією (заступник міністра фінансів Олена Макеєва вже провела переговори, низку угод парафовано, але не ратифіковані парламентом), договори з якими передбачають або нульові ставки оподаткування пасивних доходів, або низькі. Мета - підвищення ставок мінімум до 5% (правила ОЕСР—5-15%).
Ніна Південця додає, що передбачається зняти заборону на оподаткування доходів в Україні, якщо прибуток була отримана за кордоном. "Тут будуть дооблагать, якщо за кордоном сплачена прибуток за ставкою на 5 п. п нижче, ніж в Україні", - уточнила глава податкового комітету.
Мова йде про запровадження правила KIK, тобто оподаткування прибутку контрольованих іноземних компаній. У ГФС додають, що служба надала ряд пропозицій, зокрема, розширюють правила KIK не тільки на фізосіб-нерезидентів, але й на громадян України, які можуть бути нерезидентами для податкових цілей.
Крім того, як повідомив міністр фінансів Олександр Данилюк, Україна в рамках деофшоризації планує приєднатися до угоди про обмін інформацією, що дозволить швидко обмінюватися фінансовими обліковими даними і ефективно запобігати спробам ухилення від сплати податків. "За відсутності такого обміну жоден із запропонованих механізмів не буде працювати і не дасть очікуваного результату", - говорить РБК-Україна Дмитро Донець.
Для цього, додає Південця, Україна повинна внести зміни в ряд законів, в тому числі відкрити доступ до банківської таємниці фізичних і юридичних осіб, лібералізувати валютне законодавство. "Насамперед, слід провести лібералізацію валютного законодавства, - вважає юрист Григорій Трипульський. - Діючі заборони не дозволяють чесно вести бізнес. Також слід посилити законодавство, яке передбачає відповідальність за несплату податків". Серед необхідних кроків у ГФС називають спрощення правил здійснення зовнішньоекономічної діяльності: залучення іноземних інвестицій, репатріації прибутку, розрахунків у сфері ЗЕД.
Ярослав Абрамов скептично ставиться до пропонованих змін. В умовах тотальної недовіри бізнесу та громадян до держави, впровадити норми буде складно. "Можна це все робити, але не зараз, років через 3-5. У нас ніхто ніколи не випише законодавство так, щоб його не намагалися обходити", - каже він. Крім того, першими, хто заблокують або перепишуть до невпізнання норми, будуть депутати. "Ми хочемо, аби ці люди так просто відмовилися від використання офшорів, якщо вони там сидять з моменту проголошення незалежності. Дуже б не хотілося, щоб під приводом пошуку кращих норм, в парламенті це питання просто забалакали", - резюмує один з податкових експертів.