Свободівця Олега Осуховського зі скандалом усунули з посади голови депутатської робочої групи, що покликана розслідувати корупцію в уряді. Позафракційний нардеп Борислав Береза, який замінив Осуховського, обіцяє не політизувати роботу групи і, як її напрацювання, представити відповідний звіт. А тим часом термін роботи групи закінчується сьогодні, 7 травня.
Свободівця Олега Осуховського зі скандалом усунули з посади голови депутатської робочої групи, що покликана розслідувати корупцію в уряді. Позафракційний нардеп Борислав Береза, який замінив Осуховського, обіцяє не політизувати роботу групи і, як її напрацювання, представити відповідний звіт. А тим часом термін роботи групи закінчується сьогодні, 7 травня.
Очікування від сьогоднішнього засідання робочої групи були значними. Депутати мали заслухати представників Мінфіну та Нацбанку. Але, як повідомив на початку засідання Олег Осуховський, відзвітувати перед депутатами не прийшла ні міністр Наталія Яресько, ні її заступники. В секретаріаті робочої групи повідомили РБК-Україна, що на її засідання зареєструвалися представники Нацбанку. Крім того, на засіданні були присутні колишній і теперішній голови Держфінінспекції Микола Гордієнко та Михайло Диба, а також голова Національного Антикорупційного бюро Артем Ситник та начальник Антикорупційного управління ГПУ Павло Жебрівський.
Проте, третє і останнє, в рамках визначеного терміну роботи групи, засідання робочої групи через суперечки ніяк не могло розпочатися. Більшість членів групи сперечалися з тепер вже її екс-головою свободівцем Олегом Осуховським. Осуховський вже вкотре виступав за те, щоб засідання робочої групи проходило у відкритому режимі. Всі інші члени групи пояснювали йому, що це неприпустимо, оскільки на засіданні буде озвучена інформація, що є таємницею слідства. Це Осуховського не переконало і депутати, щоб не виганяти журналістів з зали засідань, перейшли на нараду до кабінету Борислава Берези.
Після невеликої наради нардепи вирішили все таки провести невелику відкриту частину засідання для журналістів, а надалі продовжити засідання у закритому режимі. Однак, після того як Осуховський знову взяв слово - засідання зірвалося, але цього разу це коштувало Осуховському посади.
Свободівець на правах голови, не узгодивши своїх дій з колегами, почав зачитувати дані про нові зловживання, які, за його словами, вдалося викрити.
Він вийшов поза межі тої інформації, яка раніше була озвучена колишнім головою Держфінінспекції Миколою Гордієнком. Депутат говорив про зловживання новим керівництвом Державної продовольчої зернової корпорації, а саме про зменшення ціни на кукурудзу в китайському контракті з 400 до 300 дол. за тону, без погодження з урядом, що, за його словами, за 13 років контракту завдало збитків на 4-5 млрд дол. Крім того, він додав, що мала місце закупівля 55 тис. т кукурудзи за завищеною ціною, що завдало збитку на 852 тис дол. Також Осуховський повідомив про нестачу 27,9 тис. т в державній спеціалізованій установі "Аграрний фонд", що завдало збитків на 27,9 млн грн. Свободівець заявив також про фіктивну заборгованість Аграрного фонду перед ТОВ "Володимирцукор" і ТОВ "Украгро-5" на 152 млн грн.
Поведінка Осуховського настільки обурила всіх членів робочої групи, що вони демонстративно покинули засідання і знову подалися до кабінету Борислава Берези. В той же час, колишній голова Держфініспекції Гордієнко повідомив представникам ЗМІ, що йому невідомі ті факти, які озвучив Осуховський. Гордієнко висловив припущення, що, можливо, йдеться про якісь нові результати роботи Держфінінспекції.
"Ревізія, проведення якої закінчується зараз Державною фінансовою інспекцією, я не знаю її результатів, я думаю, що ці питання дослідковувалися у цій ревізії, тому вже після її завершення тільки це можна оприлюднювати...", - сказав Гордієнко.
Сам Осуховський пояснив журналістам, що взяв інформацію з сайту одного з інтернет-видань, яке за його словами, оприлюднило відповідні документи.
Поведінка Осуховського, як голови робочої групи не зовсім зрозуміла, оскільки поки що термін роботи групи обмежений датою 7 травня, депутати не встигли вивчити ще всю інформацію, надану Гордієнком, а нардеп намагався долучити нову інформацію про зловживання, вивчати яку робочій групі ніхто не доручав. Значна частина інформації, озвученої Осуховським, стосувалася зловживань в аграрному секторі. Нагадаємо, раніше посаду міністра АПК займав свободівець Ігор Швайка.
Депутати звинуватили Осуховського в тому, що він політизує роботу групи і одностайно проголосували на те, щоб групу очолив позафракційний Борислав Береза. Заступником Берези залишився член комітету з законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності позафракційний депутат Яків Безбах. Секретар групи Дмитро Добродомов наголосив, що для об'єктивності роботи важливо, щоб групу очолювали саме позафракційні депутати.
Береза і Добродомов сподіваються, що термін роботи групи буде продовжено до червня. Відповідне прохання у письмовій формі було передано спікеру Володимиру Гройсману. "Я мав особисту розмову в тому числі з Олегом Осуховським разом з паном Гройсманом, особисто йому вручили в руки наше прохання, але, на жаль, станом на сьогодні ми не отримали відповіді щодо продовження роботи групи", - сказав Добродомов.
У секретаріаті групи РБК-Україна повідомили, що для того, щоб продовжити роботу групи, спікер має зробити відповідне протокольне доручення.
Фактично, на сьогоднішній день відбулося тільки три засідання робочої групи, оскільки частина терміну роботи групи припала на державні свята. В той же час розслідування ГПУ щодо корупції в уряді ще тривають, і попередній звіт генеральному прокурору, з яким хочуть ознайомитися члени робочої групи, буде надано 15 травня.
Начальник Антикорупційного управління ГПУ Павло Жебрівський сьогодні на засіданні робочої групи повідомив, що на даний момент ГПУ відкрила 12 кримінальних проваджень.
"ГПУ виявила деякі факти, де були підозри про скоєння злочину. Після цього ГПУ звернулася до суду з проханням провести позапланові ревізії, і після цього були позапланові ревізії проведені. На сьогоднішній день це 12 справ не по фактах проведених ревізій. Ці 12 справ - це довгі справи. Деякі займають 300 томів вже на сьогодні, це достатньо великий масив роботи, дуже багато експертиз, економічних, правових і інших проводиться в цій частині. Тому, коли 15 травня обговорюється, то це буде звіт управління про причетність керівного складу Кабінету міністрів до скоєння злочинів, які розслідуються ГПУ", - повідомив Жебрівський.
Отже, попри те, що термін роботи групи збігає, перед нею залишилося ще чимало невивчених питань, і тепер вже від спікера Володимира Гройсмана залежить, чи буде продовжено термін роботи групи.