ua en ru

Брати Дубневичі в оточенні НАБУ

Брати Дубневичі в оточенні НАБУ Фото: Ярослав і Богдан Дубневичі (facebook.com-Dubnevych.Bogdan)

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) впритул наблизилося до руйнування схем братів Ярослава та Богдана Дубневичів. Керівники компаній, де вони є кінцевими бенефіціарами, затримані, а схема поставок на "Укрзалізницю" тріщить по швах. 

Кучма - злочинний геній Дубневичів

18 січня поточного Солом'янський райсуд взяв під варту чотирьох посадових осіб, причетних до однієї з найбільш резонансних справ на ринку природного газу. Їм інкримінується заволодіння 300 млн куб. м. природного газу, який був використаний не за призначенням. В результаті цих дій компанії НАК "Нафтогаз України" було завдано збитків у розмірі 1,4 млрд грн.

Суд визнав одного з фігурантів – Ігоря Кучму – організатором схеми. Він є радником директора ТОВ "Енергія". Як стверджує слідство, Кучма також здійснює повний контроль над діяльністю компаній "Енергія-Новий Розділ" та "Енергія Новояворівськ". Він узятий під варту на два місяці з можливістю внесення застави у розмірі 5 млн. грн. Згідно з відкритими даними, кінцевими бенефіціарними власниками обох компаній є брати Ярослав та Богдан Дубневичі.

Інша посадова особа компанії "Енергія - Новий Розділ" Ігор Артимко взятий під варту з альтернативою внесення застави у розмірі 10 млн. грн. Його заступник Ігор Ільків та фіндиректор компанії Олег Павлишин так само взяті під варту з можливістю виходу під заставу в розмірі 3,4 млн. грн. і 2 млн. грн.

Всі чотири підозрюваних затримані 16 січня детективами НАБУ за участю Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. На думку слідчих, затримані, діючи, в тому числі, і в інтересах братів Дубневичів, завдали компанії НАК "Нафтогаз України" збитки у розмірі 1,4 млрд. грн. Причому встигли зробити це оперативно – лише протягом двох календарних років.

Як вдалося встановити детективам НАБУ, дві теплоелектроцентралі – Новояворівська і Новороздільська протягом двох років отримали близько 300 млн куб. м "пільгового" газу для виробництва тепла для населення. При цьому посадові особи і кінцеві бенефіціари компаній не планували використовувати газ за призначенням.

Замість цього, газ використовувався в господарській діяльності для виробництва електрики, яка в подальшому реалізували ДП "Енергоринок". Її поставили тарифом, визначеним виходячи з собівартості електроенергії, виробленої з газу за ринковою ціною.

"В результаті, прибутковість виробництва електрики цими ТЕЦ перевищила 60%. Хоча передбачена Національною комісією, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг рентабельність при виробництві тепла для населення складає лише 3-5%. Таким чином, на думку детективів НАБУ, ТЕЦ отримали надприбутки, порівнянні з розміром збитків, завданих НАК "Нафтогаз України" в результаті цієї "схеми", - йдеться в повідомленні НАБУ.

Як вдалося встановити слідчим СБУ, директор ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ", діючи за попередньою змовою з іншими невстановленими службовими особами, а також бенефіціарними власниками компаній "Енергія-Новояворівськ" - братами Дубневичами, скоїли низку тяжких кримінальних злочинів.

Служба безпеки кваліфікувала дії, взятих під варту, як зловживання службовим становищем, яке призвело до тяжких наслідків, а так само як легалізацію доходів, отриманих злочинним шляхом, вчиненого групою осіб в особливо великому розмірі.

Досудове розслідування встановило, що в період 2013 - 2015 років директор ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ", зловживаючи службовим становищем, з метою отримання неправомірної вигоди, незаконно використав набутий у НАК "Нафтогаз України" за пільговими цінами.

Детективи НАБУ з'ясували, що підконтрольні братам Дубневичам підприємства уклали з НАК "Нафтогаз України" низку договорів на постачання газу, призначеного для виробництва теплової енергії для забезпечення потреб населення. З початку 2013 до кінця 2015 року підприємства Дубневичів отримали від "Нафтогазу" близько 300 млн. куб. м. природного газу.

Вартість цього газу становила в різні періоди від 1309 до 2994 грн. за тис. куб. м. Так як він призначався для вироблення теплової енергії для потреб населення. У ці ж періоди комерційна вартість цього газу становила від 3340 до 11284 грн. за тис. куб. м.

Суть схеми Дубневичів полягала в отриманні природного газу, нібито для потреб населення. В реальності ж 300 млн. куб. м. газу за соціальною ціною були використані для виробництва електроенергії. Вона ж, у свою чергу, продавалася ДП "Енергоринок" вже за цінами оптового ринку електроенергії.

З матеріалів клопотання випливає, що менеджери компаній братів Дубневичів, з метою приховування даного розкрадання, надавали Національної комісії з регулювання енергетики і комунальних послуг підроблену звітність. В ній спожитий газ був врахований як використаний за призначенням.

Стукіт коліс і кріплень

Проте, основною метою детективів НАБУ є не посадові особи даних підприємств, а їх кінцеві бенефіціари – брати Дубневичі.

Богдан і Ярослав Дубневичі контролюють компанію "Енергія - Новояворівськ", хоча є якціонерами відразу кілька підприємств. Наприклад, Агропромислове підприємство "Львівське", міське комунальне підприємство "Новояворивськтеплокомуненерго" і новояворівське комунальне підприємство "Міські електричні мережі".

Вони є кінцевими бенефіціарними власниками компанії "Енергія – Новий Розділ". Хоча і тут акціонерами значаться той же Агропромислове підприємство "Львівське" та КП "Розділкомуненерго".

Ще в 2016 році їх декларації викликали величезний інтерес. Обидва брата і їх дружини задекларували вражаючі суми готівки і масу об'єктів нерухомості, зареєстрованої на них і членів їх сімей. Наприклад, Богдан Дубневич задекларував 11,5 млн. дол., його дружина Тетяна має 137,1 мільйонів гривень. Ярослав Дубневич зберігає готівкою 8,2 млн. дол., 2,7 млн. євро і 5 млн. грн.

У НАБУ вважають, що легалізація коштів, отриманих від махінацій з "соціальним" газом через обидва підприємства, що відбувалася через низку інших фірм, підконтрольних Дубневичам. Це "Корпорація КРТ", "Енергія-Тепловодосервис", "Енергія-Монтажсервіс" і "Енергія". Кінцевими бенефециарами всіх цих компаній є брати Дубневичі.

Наприклад, українські ЗМІ з посиланням на сайт публічних закупівель Prozorro повідомляють, що "Енергія-Новий Розділ" уклала чотири угоди з "Корпорація КРТ" на придбання обладнання для ремонту електродвигунів і загальностанційного обладнання на загальну суму в 886,29 тис. грн. Всі угоди були укладені 24 травня 2017 по процедурі переговорної. "Корпорація КРТ" повинна забезпечити обладнання та деталі для ремонтних робіт до кінця 2017 року.

"Корпорація КРТ" фігурує в низці скандалів, пов'язаних з поставками товарів та послуг для "Укрзалізниці". Наприклад, кріплення, які компанія поставляла залізничникам не пройшли незалежні випробування, які були проведені НАБУ. За результатами випробувань, проведених на замовлення НАБУ тільки п'ять з 32 зразків відповідали вимогам тендерів. При цьому держкомпанія протягом багатьох років купує у компаній, пов'язаних з Ярославом і Богданом Дубневичами деталі та комплектуючі на сотні мільйонів гривень.

У жовтні минулого року Господарський суд Києва визнав недійсним договір, який був ключовою ланкою схеми поставок обладнання на "Укрзалізницю". На думку слідчих НАБУ, схема закупівлі "Укрзалізницею" в кінці 2015 року різноманітного обладнання через підвідомче підприємство "Коростенський завод залізобетонних шпал" є незаконною, проводилася з порушенням процедури закупівель, за значно завищеними цінами і в інтересах фірм, серед яких є і компанії, що належать братам Дубневичам.

Крім цього, в НАБУ продовжують розслідувати відразу декількох кримінальних справ, в яких фігурують кілька високопоставлених чиновників "Укрзалізниці", які, зловживаючи своїм службовим становищем, підписали з належним залізниці підприємством "Коростенський завод залізобетонних шпал" договір в інтересах ряду комерційних підприємств, включаючи "Корпорацію "КРТ"

На думку слідства, посадові особи "Укрзалізниці" витратили в інтересах третіх осіб грошові кошти компанії в сумі 152 млн. грн., з яких понад 26 млн. грн. безповоротно вибуло з активів "Укрзалізниці", оскільки їх предметом була закупівля метизної продукції за цінами, які більше ніж на 30% вище ринкових.

По сліду братів Дубневичів йде і Генпрокуратура. Як повідомляють українські ЗМІ, в листопаді минулого року Печерський райсуд Києва надав слідчим доступ до документів, які знаходяться у філії "Центр забезпечення виробництва" та в Департаменті матеріально-технічного забезпечення "Укрзалізниці" і стосуються тендерних процедур по 2015-2017 роки.

Ще з березня у ГПУ розслідують факт привласнення посадовими особами компанії шляхом зловживання своїм службовим становищем чужого майна в особливо великих розмірах. Прокуратурою виявлено схему виведення коштів через підконтрольні підприємства посадовими особами "Укрзалізниці", шляхом завищення товарів, робіт і послуг.

Як вважають слідчі, завдяки антиконкурентним і узгодженим діям при проведенні закупівельних процедур, спрямованих на придбання товарно-матеріальних цінностей за цінами, що перевищують ринкові на 20-30% з подальшим переведенням і заволодіння надмірно сплаченими державними коштами.

Ще в листопаді суд надав слідчим ГПУ можливість вилучити у філії "Центр забезпечення виробництва" оригінали наступних документів: договорів, укладених філією протягом 2015-2017 років з "Корпорація КРТ", "Експозиція", "ВМ Трейдинг", а також всю тендерну документацію щодо торгів з цими компаніями за 2015-2017 років. У всіх трьох компаніях брати Дубневичі є кінцевими бенефіціарними власниками.

****

Брати Ярослав і Богдан Дубневичі є свого роду унікальним кейсом для України. Їх схеми масштабні і побудовані на засобах державних компаній – "Нафтогазу України" і "Укрзалізниці".

Весь ланцюжок використовуваних компаній зареєстрована на них безпосередньо. У схемі не задіяно ні однієї офшорної компанії. При цьому НАБУ і Генпрокуратурі знадобилося кілька років, щоб впритул підібратися до їх схем і добитися значимого прогресу.

Поки арештовано тільки виконавців схем Дубневичів, які керували їх підприємствами. Самі брати залишаються народними депутатами.