ru ua

Бойко: Україна передумала оскаржувати в судах газові угоди з Росією

Автор: RBC.UA
Україна більше не планує оскаржувати в міжнародних судах газові угоди з Росією, підписані в січні 2009 р. Про це заявив міністр енергетики і вугільної промисловості Юрій Бойко, повідомляє видання "Комерсант-Україна".

Україна більше не планує оскаржувати в міжнародних судах газові угоди з Росією, підписані в січні 2009 р. Про це заявив міністр енергетики і вугільної промисловості Юрій Бойко, повідомляє видання "Комерсант-Україна".

"Ми будемо змінювати діючі договори винятково в ході переговорів",- пообіцяв Бойко, пояснивши таке рішення "стратегічним характером відносин з Росією".

Оскаржити в Стокгольмському арбітражному суді газові угоди від 2009 р. Президент Віктор Янукович обіцяв ще влітку. Повідомлялося навіть про підготовку документів для розгляду питання у суді. Україна наполягає на тому, що угоди були укладені незаконно, а колишній прем'єр-міністр Юлія Тимошенко була засуджена до семи років позбавлення волі за видачу директив на їх підписання.

Зараз переговори між Україною і Росією ведуться в конструктивному руслі, і, за словами прес-секретаря прем'єра Миколи Азарова Віталія Лук'яненка, сторони "дуже близькі до остаточного результату". "Коментувати можливі домовленості ми не будемо, щоб не нашкодити",- додав він. НАК "Нафтогаз України" і "Газпром" розробили кілька сценаріїв перегляду угод. "Росія стурбована технологічним станом нашої газотранспортної системи і один з варіантів перегляду контрактів - створення на її базі консорціуму",- говорить високопоставлене джерело в Міненерго. Ще один варіант - інтеграція України до Митного союзу. Від зниження цін на газ в обмін на здешевлення транзиту, а також від домовленостей щодо Чорноморського флоту боку, за словами співрозмовника видання, відмовилися. "Зараз мова йде про політичне рішення на вищому рівні. Воно з'явиться найближчим часом",- зазначив він.

Президент Росії Дмитро Медведєв також не виключає, що Київ і Москва укладуть нові газові домовленості, і розраховує, що вони будуть вигідні для обох країн.

14 жовтня ц.р. віце-прем'єр, міністр соціальної політики Сергій Тігіпко під час XI Міжнародного економічного форуму повідомив, що ціна російського газу для України на сьогоднішній день складає 500,5 дол. За його словами, різниця між закупівельною ціною і тарифом для ТКЕ "лягає на компанію НАК" Нафтогаз "і на державний бюджет". Тігіпко підкреслив, що вирішити цю проблему сьогодні можна двома способами: "піднімати тарифи для населення і другий вихід - вести постійні переговори з Росією щодо зниження ціни".

26 вересня ц.р. Тігіпко заявляв, що Україна буде змушена до кінця 2011 р. підвищити тарифи на газ для населення, щоб виконати ключову умову відновлення кредитування міжнародними фінансовими організаціями в період нестабільності на світових ринках капіталу. Вже на наступний день Тігіпко сказав, що не впевнений у перспективах підвищення ціни на газ. 25 жовтня прем'єр-міністр Микола Азаров сказав, що уряд виходить з тієї позиції, що вдасться знайти порозуміння з МВФ і не підвищувати тарифи на газ і теплову енергію для населення.

Зазначимо, в IV кварталі базова ціна на газ для України повинна скласти 564 дол. Раніше міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко зазначав, що ціна на імпортований з Росії газ для України в четвертому кварталі 2011 р. складе 398 - 402 дол. за тисячу кубометрів.

Перший віце-прем'єр, міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій Клюєв заявляв, що ціна на російський газ в 2012 р. коливатиметься від 414 до 416 дол за тис. куб. м.

Раніше ВАТ "Газпром" і Міністерство енергетики та вугільної промисловості України домовилися, що до досягнення нових домовленостей сторони продовжать строго дотримуватися чинних контрактів на постачання і транзит газу.

Газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в особливо гостру фазу на початку вересня 2011 р. у зв'язку із запланованим зростання цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики та вугільної промисловості України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу до 27 млрд куб. м в 2012 р. проти 40 млрд куб. м в 2011 р. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що, за умовами контракту, Київ зобов'язаний оплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія. Незабаром після цього прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що НАК "Нафтогаз України" буде ліквідована як юридична особа, а всі контракти (у тому числі і з "Газпромом") буде переглянуто. Росія ж наголосила, що перегляд контрактів можливий лише за умови злиття "Нафтогазу" з "Газпромом".

Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. У квітні 2010 р. "Газпром" і "Нафтогаз України" погодили знижку на газ для України, згідно з якою зниження становить 30% від ціни газу, але не більше 100 дол за 1 тис. куб. м. Знижка поширюється на обсяги постачань до 30 млрд куб. м в 2010 р. і 40 млрд куб. м - в наступні роки.