Борис Ложкін готовий здати пост: хто стане новим главою АП
В адміністрації президента знову заговорили про те, що її керівник Борис Ложкін найближчим часом залишить свою посаду. Відразу два співрозмовника РБК-Україна в оточенні глави держави стверджують, що це може відбутися в період з 30 серпня до 5 вересня. В оточенні глави АП цю інформацію не підтверджують, але і не спростовують. Тим часом РБК-Украина стали відомі кандидатури, які зараз обговорюються на посаду глави адміністрації. Серед ймовірних кандидатів називаються діючі заступники глави АП Віталій Ковальчук і Костянтин Єлісєєв, посол України в США Валерій Чалий, голова СБУ Василь Грицак, а також перший заступник секретаря РНБО Олег Гладковський. Про те, чому Борис Ложкін хоче піти з АП і хто може прийти йому на зміну в матеріалі РБК-Україна.
В Адміністрації президента знову заговорили про те, що її керівник Борис Ложкін найближчим часом залишить свою посаду. Відразу два співрозмовника РБК-Україна в оточенні глави держави стверджують, що це може відбутися в період з 30 серпня до 5 вересня. В оточенні глави АП цю інформацію не підтверджують, але і не спростовують.
Тим часом РБК-Украина стали відомі кандидатури, які зараз обговорюються на посаду глави адміністрації. Серед ймовірних кандидатів називаються діючі заступники глави АП Віталій Ковальчук і Костянтин Єлісєєв, посол України в США Валерій Чалий, голова СБУ Василь Грицак, а також перший заступник секретаря РНБО Олег Гладковський. Про те, чому Борис Ложкін хоче піти з АП і хто може прийти йому на зміну в матеріалі РБК-Україна.
Спроба №3
Інформація про те, що Борис Ложкін незабаром покине адміністрацію президента періодично почала з'являтися, починаючи з осені 2015 року. Тоді, після арешту колишнього заступника голови Дніпропетровської ОДА Геннадія Корбана, Борис Ложкін нібито написав заяву про звільнення. Так, головний парламентер і, як його характеризують в команді Петра Порошенка, - "успішний комунікатор", - не тільки з групою "Приват" Ігоря Коломойського, але і іншими представниками великого капіталу, відреагував на те, що з ним навіть не порадилися з приводу долі Корбана.
Другий раз інформація про те, що Борис Ложкін покине Банкову, з'явилася навесні цього року, коли в країні йшла прем'єріада. Глава АП був одним з претендентів спочатку на посаду прем'єр-міністра, а потім - першого віце-прем'єра. Причому, на цій посаді його готові були бачити як Володимир Гройсман, так і його суперниця в боротьбі за крісло глави уряду - Наталія Яресько. Але, в підсумку Ложкін на роботу в Кабмін не пішов і залишився працювати в АП. Тоді ж з'явилися чутки про те, що він все ж домовився з президентом, щоб той підписав указ про його відставку восени нинішнього року, а до цього часу визначився з його наступником.
З наближенням нового політичного сезону, який традиційно починається з першим вересневим засіданням Верховної Ради, тема зміни глави АП знову придбала свою актуальність. За інформацією РБК-Україна, Борису Ложкіну було запропоновано остаточно визначитися зі своїм відходом. Мовляв, восени і без того буде вистачати турбот, а тому краще не відтягувати вирішення питання з наступником глави АП.
Ще одним аргументом, що нібито був названий швидкий запуск системи електронного декларування, новий старт якої очікується 1 вересня. Якби Борис Ложкін пішов у відставку 30 серпня, то вносити свої активи йому б не довелося, оскільки декларування стосується тільки державних чиновників. "Точної дати, коли це (відхід у відставку - ред.) відбудеться, - невідомо, як і те, чи відбудеться це взагалі ", - говорить один з радників глави АП.
Якщо ж відставка все ж станеться, то з великої політики Борис Ложкін не піде, відзначають співрозмовники з його оточення. "У президента коротка "лава запасних", та й ніхто не відпускає далеко від себе людей, які стільки знають", - говорить співрозмовник РБК-Україна.
Більш того, за наявною інформацією, він збереже кабінет в АП і отримає пост. Зокрема, в адміністрації зараз обговорюється його призначення секретарем Національного інвестиційної ради. Ця посада дозволить зберегти за ним одну з головних своїх функцій - бути посередником між президентом і великим капіталом.
Список бажаючих
Одним з головних претендентів на пост глави адміністрації президента джерела РБК-Україна називають нинішнього першого заступника глави АП Віталія Ковальчука. Ложкін та Ковальчук працюють разом вже майже два роки, підкреслюють свої дружні відносини і змогли розподілити між собою повноваження і зони відповідальності.
Фото: Віталій Ковальчук один з головних претендентів на крісло глави АП у разі відходу Ложкіна
Борис Ложкін взяв на себе функцію зв'язкового і миротворця. Це через нього йде контакт президента з олігархами. У свою чергу Віталій Ковальчук зосередився на внутрішній, насамперед, регіональній політиці. Він же займається забезпеченням підтримки критично важливих для президента Петра Порошенка голосувань у парламенті. Це він контролює роботу голів обласних і районних адміністрацій, зумівши вибудувати жорстку адміністративну систему. Ковальчуку не знадобиться багато часу, щоб увійти в курс справ на новій посаді.
Головною перешкодою Ковальчука до нової посади може стати те, що у нього досить складні стосунки з людьми в оточенні президента. У першу чергу, з прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом, зусиллями якого Ковальчук не отримав посаду першого віце-прем'єра. Враховуючи, що глава адміністрації, по суті, - керівник офісу президента, який організовує його зв'язку з іншими органами влади, головним з яких є уряд, Володимир Гройсман, напевно, візьме участь у визначенні кандидатури глави АП. І нехай зараз між прем'єром і першим заступником глави АП, який також представляє президента в уряді, і немає публічної дискусії, це не говорить про те, що відносини між ними нормальні. Більш того, якщо президент зупиниться на кандидатурі запропонованої прем'єром, це може говорити про те, що інтереси Гройсмана виявляться вище інтересів Порошенко.
Віталій Ковальчук своє можливе призначення головою АП не коментує.
Очолити АП можуть і дипломати. За наявною інформацією, в країну ненадовго повернувся посол України в США Валерій Чалий, який, нібито, розглядається президентом на цю посаду. Конкуренцію йому складає ще один заступник глави АП - Костянтин Єлісєєв, який вважається особистою креатурою президента. З Петром Порошенком він працював, коли нинішній президент очолював МЗС. Єлісєєв в цей час був заступником міністра.
Фото: дипломат Костянтин Єлісєєв так само розглядається як новий глава АП
Джерела РБК-Україна про кар'єрне зростання Костянтина Єлісєєва заговорили відразу після того, як він повернувся з Брюсселя, де з 2010 року очолював представництво України при Європейському союзі. До речі, саме він курирував процес підготовки Угоди про асоціацію України з ЄС. У Києві його готували на різні посади - глави МЗС, профільного віце-прем'єра. Однак, з якихось причин цього не сталося. У липні 2015-го він - заступник глави АП і відповідає в адміністрації за питання зовнішньої політики.
Єлісєєв і Чалий - дипломати, і це може допомогти їм впоратися з роллю комунікатора між різними групами на Банковій і за її межами. Правда, на відміну від Ложкіна, обоє не мають досвіду в бізнесі, так що відносини з представниками великого капіталу треба буде вибудовувати по-новому.
Ще два претенденти на посаду глави АП, які в разі відходу Бориса Ложкіна, як стверджують співрозмовники РБК-Україна в оточенні президента, можуть претендувати на пост глави АП - голова СБУ Василь Грицак і перший заступник секретаря РНБО - Олег Гладковський. Слід визнати, що, хоч Грицак і Гладковський і знаходяться у "шорт-листі" на пост глави АП, шанси їх призначення невеликі.
У той же час, не виключено, що новим главою адміністрації може стати людина, яка зараз в адміністрації не працює, наприклад, хто-небудь з діючих глав обласних адміністрацій. Майже зі 100% впевненістю можна говорити про те, що це не голова Одеської ОДА Михайло Саакашвілі, перед яким зараз відкриваються перспективи повернення в Грузію. Але не секрет, що Борис Ложкін близький, як мінімум з двома губернаторами: Дніпропетровської області - Валентином Резніченко - і Харківської – Ігорем Райніним. З першим його пов'язує спорідненість і робота в Українському медіахолдингу (УМХ), а з другим - земляцтво, так як обидва вони з Харкова.