У Дніпропетровську в боротьбі за посаду мера зійшлися "закляті друзі" Олександр Вілкул ("Опозиційний блок") і Борис Філатов ("УКРОП"). РБК-Україна поговорила з Філатовим в розпал голосування. Хоча офіційні результати виборів ще не оголошені, за фактом екзит-поли вже свідчать про його впевнену перемогу. В інтерв'ю РБК-Україна кандидат розповів про своє ставлення до виборів, перші кроки в разі обрання мером і чому за нього не проголосував Геннадій Корбан.
РБК-Україна: Як ви оцінюєте хід виборів?
Борис Філатов: Настрій нормальний, оптимістичний. Ми сповнені сил, кампанію провели дуже рівно, якби не історія з Геннадієм Корбаном. Я досі не можу оцінити, це дало нам плюс або мінус. З одного боку, можна говорити, що це мобілізувало наших виборців, з іншого боку, звинувачення були настільки жахливі і брехливі, що я навіть не хочу це коментувати.
РБК-Україна: Корбан зміг проголосувати?
Борис Філатов: Йому бюлетень принесли, але він не зміг проголосувати, так як прокуратура у нього відібрала паспорт. Він написав заяву, але йому не дали проголосувати.
РБК-Україна: По всьому Дніпропетровську висить прихована агітація. Причому, вона креативна. Суть її в тому, що місту потрібен мер трудоголік, а не хам-алкоголік...
Борис Філатов: Це не бігборди нашої партії, точно. Є ситуація, наприклад, що Олександр Юрійович (Вілкул, - ред.) не може повірити в те, що в цьому місті реально його десятки тисяч людей ненавидять. У прямому сенсі слова. Причому, ненавидять з ряду причин: від розгону Евромайдана 26 січня до приходу в місто "російської весни", коли він взяв руки в ноги і втік у невідомому напрямку і з'явився лише через рік.
Тому у нас йде громадська підтримка і з боку підприємців, волонтерів, активістів. Вони теж креативу, і я не можу їх заспокоїти. Нещодавно приходить мобілізований боєць полку Дніпро-1 і каже: "Можна я сяду в БРДМ, поставлю гучномовець і буду їздити по дворах і агітувати людей йти на вибори?" Я кажу, що якщо будеш їздити по дворах, то люди навпаки попрячутся.
РБК-Україна: Чи задоволені ви явкою в другому турі?
Борис Філатов: Не дуже, але поки є оптимізм. Явка на даний момент (близько 14:00, - ред.) 20%. Це гірше, ніж в першому турі, але не набагато. Якщо минулого разу в цілому явка була близько 40%, то сьогодні місто дотягне до 35%.
РБК-Україна: З чим пов'язана така низька явка, адже традиційно у другому турі цей показник вище?
Борис Філатов: Люди ніколи не голосували в два тури на місцевих виборах, люди втомилися, розчарувалися. Наша основна задача - привести наших виборців. В першому турі я зустрівся особисто з 38 тис. чоловік, у другому - з 11 тис. Якщо з цих 49 тис. хоча б 30 тис. мені вдалося переконати, то вони прийдуть на вибори.
РБК-Україна: І в Дніпропетровську, і в Запоріжжі багато людей кажуть, що їх не влаштовує жоден кандидат. Але доводиться голосувати не тому що вони за одного кандидата, а тому що проти іншого...
Борис Філатов: Так практично завжди голосування у другому турі відбувається - не "за", а "проти".
РБК-Україна: Чи вдалося обійтися без провокацій в ході виборів в Дніпропетровську?
Борис Філатов: У нас є побоювання, що наші опоненти йдуть на зрив виборів. Вони контролюють голову виборчої комісії пані Панкулич, також від "Оппоблока" секретар комісії. Вчора, коли почали формуватись районні комісії, Панкулич з секретарем закрили друк і зникли. І зник системний адміністратор.
тобто, опоненти однозначно йдуть на зрив плюс вставляють шпильки в колеса Бабушкінської комісії, Самарської, Індустріальної. Це свідчить про те, що вони програють. Вчора Вілкул робив епічне заяву з приводу радикалів в куртках "Кропу" і "Правого сектора". Це вже просто схоже на шизофренію. Мовляв, що люди висуваються з Дніпродзержинська у напрямку Дніпропетровська. Навіть коментувати не хочеться.
Я до цього ставлюся не просто як до дурощів, а як до можливості провокацій. Ми однозначно не плануємо задіяти активістів, мобілізованих солдатів. Я чітко сказав, що будь людей з символікою "Кропу", "Правого сектора", які будуть намагатися надавати навіть мінімальний тиск, можна відразу затримувати. До нас вони жодного відношення не мають.
РБК-Україна: У вашій програмі "730 кроків на шляху до стійкого зростання" є пункт про боротьбу з корупцією. Це не зовсім компетенція місцевих органів влади. Тому незрозуміло, як ви будете виконувати цей пункт своєї програми?
Борис Філатов: Природно, я не можу підмінити собою правоохоронні органи. Але є профілактична функція. Як мінімум, можна перевести адмінпослуги на електронну платформу і скоротити контакт з винуватцем і таким чином, усунути причину корупції.
У нас адже де корупція? Землевідведення, БТІ... Там потрібно навести порядок, і першим нашим кроком буде реорганізація структури виконкому. Якщо ми погоним всю ту шушваль, яка там поприростала корінням скрізь - від сфери похоронної справи до озеленення, то можна усунути причину корупції.
РБК-Україна: Як правило, люди, які займають високі пости, починають лобіювати інтереси своїх друзів. Наприклад, переводити всі рахунки в банки близьких людей. Ви переведете рахунки в Приватбанк?
Борис Філатов: Не буду.
РБК-Україна: Якщо виграєте вибори, чи будете ви переглядати умови договорів, укладених при попередниках, наприклад, договорів оренди, землеотдводов?
Борис Філатов: Перше, що ми будемо робити - це ревізія міськбюджету і комунального господарства.
РБК-Україна: Так вже думати про бюджет на 2016 рік потрібно...
Борис Філатов: Я розумію, що потрібно формувати бюджет, але є логіка. Вона укладається в адміністративне управління, бізнес-логіку, логіку домогосподарств. Ось ви, наприклад, йдете в магазин і хочете зробити покупки на 500 гривень, але в гаманці є 200 гривень. Ви шукаєте додаткові джерела фінансування: у сусідки просіть, скребете по засіках або у чоловіка заначку шукайте.
Тому, для того щоб розуміти, на якому світі ми перебуваємо, треба розуміти бюджет. Є величезна кількість комунальних підприємств, які здають в оренду міське майно, бюджет від цього отримує копійки, але там сидить директор-тато з зарплатою 30 тис. гривень, головбух-мама з зарплатою 25 тис. гривень, юрист-син з 15 тис. гривень.
Плюс вся ця публіка, з якою ми боремося, вивела з комунальної власності 96 об'єктів. Ми, коли були в облдержадміністрації, повернули 60. Решта 30 не повернули, тому що там були добросовісні покупці. Нам у всьому цьому неподобстві потрібно розібратися, тому що власність знаходиться невідомо де. І коли ми всі зрозуміємо, можна буде оперувати цифрами.
РБК-Україна: Якщо ви виграєте вибори, як будете формувати більшість у міськраді? Адже у "Опозиційного блоку" велика кількість людей пройшло в раду.
Борис Філатов: Я б так не сказав. У нас з ними майже рівні фракції - по 20 осіб. Плюс "Солідарність", "Самопоміч" і "Громадська сила". Тобто, більшість демократичне. Люди з "Громадськой сили" відомі в місті, їх лідера я знаю давно, тобто потрібно буде визначатися, але все буде залежати від того, чи не буде у них завищених вимог. Я б не хотів, щоб вони вважали, що у них є золота акція.
Я проводив переговори з "Самопомочью", у них є "блакитна" мрія в хорошому сенсі слова - розвивати проект електронного бюджету. Це правильно, нормально, європейська практика. Я ж не проти, і для міста це добре, що нас не будуть звинувачувати в тому, що ми пиляємо бюджет - всі доходи і витрати будуть видні. Є логіка об'єднання навколо добрих справ. Логіка об'єднання інших товаришів - незрозуміла. Тобто, "тобі - секретар, нам - заступники". Я не хочу таких переговорів, я хочу об'єднуватися навколо ідей, програм розвитку міста, реформування.
РБК-Україна: Хто піде з вами в мерію в разі вашої перемоги?
Борис Філатов: Є команда. Є нинішній начальник управління ЖКГ Олег Лисенко, його багато поливали брудом, розповідали, що він тричі судимий, що він злодій. Але це той чоловік, при якому за історію Дніпропетровська запустили 400 ліфтів. Він запустив ліфти, які не працювали з 1987 року. Є нормальні люди, які пройшли, як депутати. Але в першу чергу, ми будемо спиратися на молодь. У "Солідарності" є нормальні хлопці, які розбираються в ЖКГ, ОСББ.
РБК-Україна: Не тільки в Дніпропетровську, а й в інших містах тема тарифів стала передвиборчим гаслом. Яка у вас програма, що ви будете робити?
Борис Філатов: З першого дня ми почнемо робити те, що людей цікавить в першу чергу. На зниження тарифу ми не можемо вплинути, але за рахунок бюджету збираємося встановлювати теплові лічильники, впроваджувати програми енергозбереження, утеплювати фасади, двері, вікна тощо - відповідно, буде менше витрата. У нас є програма по використанню альтернативних джерел енергії.
У чому основна різниця між мною і суперником. Він робить акцент на великих інфраструктурних проектах, розповідає, що вони будували об'їзну дорогу, робили з'їзди, переходи, але все це було недоделано, кинуто. Це все потрібно, але ми повинні в першу чергу вирішувати питання, які стосуються людей. Будівництва століття - добре, але коли бабуся по півроку не може вийти з квартири за продуктами, тому що у неї ліфт не працює, то для початку це потрібно робити. Дахи ремонтувати. Тобто вирішувати побутові проблеми.
РБК-Україна: Якщо ви переможете, яку готові брати відповідальність на себе, якщо не реалізуєте свої передвиборчі обіцянки і програму?
Борис Філатов: Відповідальність може бути тільки політична. Ну, може ще прийти і плюнути мені в обличчя. На два роки вперед важко загадувати, але ми сповнені впевненості.
РБК-Україна: Якщо ви станете мером, вам доведеться скласти депутатський мандат і позбутися недоторканності. Чи Не побоюєтеся ви кримінального переслідування?
Борис Філатов: Мені боятися нічого. Можна придумати що завгодно. За мною не водиться оборудок а-ля Мосійчук, хоча і до цього є питання. Я, до речі, не голосував за зняття депутатської недоторканності з нього. Тому не боюся і думаю, вони не посміють це зробити, після того, як жителі Дніпропетровська висловлять свою підтримку. Хоча мер - це така посада, що людину можна постійно пресингувати.
РБК-Україна: Якщо Вілкул виграє, привітаєте його?
Борис Філатов: Немає. Він не виграє. Я не вірю в те, що якщо він і виграє, то це буде чесно.
Бесіду вели Наталія Непряхіна та Марія Цатурян