Більшості в Раді не вистачило одного голосу для введення в Україні векселів
Верховна Рада України (ВР) не підтримала законопроект №2846, ініційований народним депутатом від Партії регіонів Валерієм Омельченком, про внесення змін до закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" (щодо вдосконалення процедури стосовно фінансових векселів). "За" проголосували 225 народних депутатів при мінімально необхідних 226.
Читайте також: Банківські векселі збільшать обсяг ліквідності, - банкір
Зазначимо, що спікер парламенту Володимир Рибак виніс на голосування відповідний законопроект для голосування в першому читанні і в цілому.
Законопроектом передбачалося, що Кабінет міністрів має право реструктуризувати фактичну бюджетну заборгованість за визначеними ним видатками держбюджету, які виникли станом на 1 січня 2013 р., шляхом видачі фінансових казначейських векселів у встановлених ним обсягах і порядку.
Крім того, планувалося надати право органам, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, на підставі отриманих висновків відповідних органів державної податкової служби із зазначенням сум податку на додану вартість, що підлягають відшкодуванню з бюджету, за заявою платників податків видавати їм зазначені у висновках суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість шляхом видачі фінансових казначейських векселів відповідно до порядку, визначеного Кабінетом міністрів України.
Читайте також: Експерти прогнозують високу ліквідність казначейських векселів
Додамо, що на прохання членів фракції Партії регіонів Рибак запропонував народним депутатам повернутися до голосування за законопроект. Однак і цього разу більшості забракло голосів. Дану пропозицію підтримали 223 депутати, в тому числі один із "Батьківщини" - Андрій Пишний.
"Я голосував проти. Це система дала збій. Я не голосував за цей законопроект", - заявив у відповідь Пишний.
Після цього ВР ухвалила в першому читанні за основу законопроект №2847 "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо вдосконалення процедури стосовно фінансових векселів)". "За" проголосували 227 народних депутатів при мінімально необхідних 226.
Законопроектом пропонується в Податковому кодексі встановити, що до 1 січня 2014 р. органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, на підставі отриманих висновків відповідних органів державної податкової служби із зазначенням сум податку на додану вартість, що підлягають відшкодуванню з бюджету за заявою платників податків видавати їм зазначені у висновках суми бюджетного відшкодування шляхом видачі фінансових казначейських векселів.
У ході розгляду відповідного законопроекту голова профільного комітету Віталій Хомутиннік заявив, що він пов'язаний із законопроектом №2846, яким пропонувалося наділити Кабінет міністрів правом реструктуризувати борги шляхом видачі векселів.
Нагадаємо, 18 квітня ВР прийняла в першому читанні за основу законопроект №2845, згідно з яким борги з ПДВ пропонується виплачувати казначейськими векселями. "За" законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури стосовно фінансових векселів" проголосували 239 народних депутатів при мінімально необхідних 226.
Читайте також: Експерти констатують, що запуск казначейських векселів наповнить економіку додатковими грошима, а підприємства - оборотними коштами
Законопроектом передбачається, що порядок видачі, обігу, погашення та стягнення за фінансовими банківськими векселями затверджується Національним банком України, а порядок видачі, обігу та погашення фінансових казначейських векселів, що випускаються центральним органом виконавчої влади, який здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, затверджується Кабінетом міністрів України відповідно до закону про Державний бюджет на відповідний рік.
Уточнюється, що фінансовий казначейський вексель видається в документарній формі або у формі електронного документа, а також визначається порядок підписання векселя, складеного у формі електронного документа. При цьому пропонується визначити, що видача фінансових казначейських векселів України є частиною бюджетного процесу і не підлягає регулюванню Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Читайте також: Критика фінансових векселів парламентською фракцією "Свободи" економічно необгрунтована, - експерт
На думку експертів, введення фінансових казначейських векселів допоможе частково зняти навантаження з бюджету, а також дещо спростити повернення ПДВ. "Фінансовий вексель може бути борговим інструментом, свого роду - допомога грошам. Цей інструмент допоможе зняти частину навантаження з бюджету з повернення ПДВ. Зараз держава повинна продемонструвати готовність реально погашати ці векселі, тоді вони будуть цікаві і для фінансового сектора", - зазначив виконавчий директор центру соціально-економічних досліджень CASE-Ukraine Дмитро Боярчук.
Водночас, коментуючи політизацію цього питання, експерт наголосив, що бізнесу в будь-якому випадку цікавіше отримувати з бюджету живі гроші, а не боргові зобов'язання уряду.
З 1 січня 2013 р. набули чинності положення закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення адміністрування податків і зборів", які передбачають введення фінансового векселя для оформлення бюджетної заборгованості.