Переможець тендеру на закупівлю ліків для пацієнтів з ВІЛ/СНІД, компанія "Вектор фарма", вимагає від МОЗ доплатити за ліки. Відповідний позов фірма подала 30 квітня. Розгляд претензії заплановано на 16 червня. Але ліки для пацієнтів можуть закінчитися на день раніше.
Переможець тендеру на закупівлю ліків для пацієнтів з ВІЛ/СНІД, компанія "Вектор фарма", вимагає від МОЗ доплатити за ліки. Відповідний позов фірма подала 30 квітня. Розгляд претензії заплановано на 16 червня. Але ліки для пацієнтів можуть закінчитися на день раніше.
Ні ліків, ні грошей
11 грудня 2014 року між компанією "Вектор фарма" та МОЗ був підписаний договір, згідно з яким фірма зобов'язалася поставити в Україну протягом 180 днів ліки для пацієнтів з ВІЛ/СНІДом. Фірма взяла на себе зобов'язання відвантажити до кінця червня препарати "Ламівудин", "Зидовудин/Ламівудин", "Енавіренз" на загальну суму 52,6 млн грн.
За даними заступника міністра охорони здоров'я Ігоря Перегінця, МОЗ відразу заплатив ці гроші - згідно з постановою Кабміну №117 за минулий рік, що дозволило надавати постачальникам ліків 100% передоплату.
Але ліки досі не доставлені. У прес-службі МОЗ стверджують, що через коливання курсу валют, постачальник повідомив міністерство про свою нездатність виконати договір і звернулася до Госпсуду Києва з вимогою збільшити суму договору з 52,6 млн грн до 62,9 млн грн. Але, як стверджував нещодавно Ігор Перегінець, згідно з умовами договору, перерахунок ціни товару був можливий тільки на день оплати.
Зазначимо, що за останній місяць компанія встигла змінити назву, власника і керівника. Так, назва компанії змінилося з "Вектор фарма" на "Фіоліс трейд лтд", а власник - з "Керімар трейд ллпі" на аналогічне "Фіоліс трейд лтд". Керівником компанії замість Сергія Копилова став Володимир Молчанов.
Не хочуть чути
Разом з тим на сайті "Вектор фарма" опубліковано відповідь-спростування на звинувачення в адресу компанії.
"Ми виконаємо взяті на себе зобов'язання з поставок за укладеними договорами з МОЗ. На сьогоднішній день ми не порушили жодного зобов'язання, взятого на себе при підписанні договорів. Ми маємо достатньо часу для поставки препаратів по програмі "Централізована закупівля медикаментів для антиретровірусної терапії дорослих, підлітків та дітей", - сказано в повідомленні.
У "Ветор фарма" кажуть, що після укладання договорів на поставку, ще до отримання передоплати, вони звернулися до МОЗ з офіційним листом, в якому попросили в законному порядку зміни ціни. Відповіді на офіційний лист компанія не отримала.
У фірмі стверджують, що після отримання передоплати вони неодноразово зверталися до МОЗ з проханням надати сприяння в цільової купівлі валюти, змінити ціну договору та інше. Але відповіді або не приходили, або містили спотворені дані.
Передоплатою МОЗ відзвітував про використання бюджетних коштів в 2014 р. і, нібито зняв з себе всі зобов'язання, сказано в коментарі "Вектор фарма".
У повідомленні стверджується, що після особистої зустрічі директора "Вектор фарма" з Ігорем Перегінцем, представниками "Укрвакцини", "Українського центру контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України", стало зрозуміло - ніхто не намагається сприяти у вирішенні проблем з поставками, які склалися через складну ситуацію в країні.
"І нам зазначили, що треба діяти в правовому полі. Тому компанія була змушена піти в суд", - наголошується в повідомленні.
У "Вектор фарма" стверджують, що, незважаючи на судовий процес, компанія буде поставляти товар. "Товар виготовлений, упакований і знаходиться в стадії відправлення з допомогою авіатранспорту", - сказано на сайті компанії.
Похмурі наслідки
Радник голови координаційної ради пацієнтської організації "Всеукраїнська мережа ЛЖВ" Володимир Курпіта стверджує, що вищевказані препарати входять в схеми лікування майже 20 тис. осіб. "За нашою інформацією, у разі непостачання ліків, вже в червні передбачається термінова заміна і переведення пацієнтів на інші препарати", - сказав він.
За словами Курпіти, в цьому випадку "ми спровокуємо нову кризу з ліками для інших пацієнтів з ВІЛ/СНІДом на кінець року, оскільки не передбачалося більш активне використання препаратів не від "Вектор фарма"".
Ситуація з непостачанням ліків призвела до багатьох невідомих, каже Володимир Курпіта. Незрозуміло, що робити лікарям і пацієнтам у разі нестачі препаратів.
"Іншими ліками можна їх замінити, але тут виникають два моменти. По-перше, невідомо, чи будуть нові схеми лікування такими ж ефективними, як попередні. По-друге, після переходу на нові ліки невідомо, чи можна буде повернутися на старі схеми", - зазначив радник голови координаційної ради "Всеукраїнська мережа ЛЖВ".
Також перехід на кожну нову схему лікування для пацієнтів з ВІЛ/СНІДом завжди дорожче попередніх, підкреслив Володимир Курпіта.
За даними "Всеукраїнської мережі ЛЖВ", виробником препаратів виступила індійська Ranbaxy - одна з найбільших компаній в секторі виробництва препаратів для пацієнтів з ВІЛ/СНІД. Компанія випустила ліки ще в січні поточного року, стверджує керівник цієї мережі Володимир Жовтяк.
Однак, сказав Володимир Курпіта, коли вони зв'язалися з Ranbaxy, то там сказали, що гроші від України ще не отримали.
Ситуація ризикує перетворитися на нескінченний марафон з невідомими наслідками, впевнений Володимир Курпіта. За його словами, через зміну назви та керівника "Вектор фарма", складається враження, що компанія хоче затягнути процес на три-чотири роки.
Наприклад, зазначив Володимир Курпіта, проти МОЗ є позови, за якими товар не поставляється з 2012 року.
Директор департаменту зовнішніх зв'язків фармацевтичного холдингу STADA CIS Іван Глушков сказав, що ситуація, в якій знаходиться МОЗ (якщо постачальник не виконає свої зобов'язання), патова. "Судові процедури займуть достатньо часу, а препарати закінчаться раніше. МОЗ може спробувати оголосити ще один конкурс, але і в цьому випадку міністерству не вистачить часу, щоб належним чином провести, забезпечити поставку препаратів і не переривати лікування. Тому МОЗ у будь-якому випадку буде винен, на жаль", - сказав Глушков.
На його думку, поведінка постачальника неетична, у сформованій ситуації він виявився не готовий нести нормальні підприємницькі ризики. "Але умисел - вкрасти гроші і не постачати продукцію, необхідно ще довести правоохоронним органам", - підкреслив Глушков.
Він порадив МОЗ у нинішній ситуації домовитися з виробником Ranbaxy, щоб він на тих чи інших умовах відвантажив вже випущені препарати, а Україна оплатила продукцію пізніше.