Лікарня бачиться на відстані: в Україні з'являться госпітальні округи
Уряд має намір оптимізувати кількість українських медустанов. Всі лікарні першого і другого рівня будуть розподілені по госпітальних округах, медичні заклади укрупнені, а решта перепрофільовані. Щоб заощадити державні кошти і поліпшити якість медичної допомоги, лікарні будуть обслуговувати населення відразу двох-трьох районів області, при цьому зона відповідальності клінік складе 60 км. Як буде працювати нова система в матеріалі РБК-Україна.
Конвеєр лікування
У наступному році більшість вітчизняних лікарень буде поділено на госпітальні округи. Перелік таких округів Міністерство охорони здоров'я має подати на затвердження уряду до 1 лютого 2017 року, йдеться в постанові Кабміну від 30 листопада "Про затвердження порядку створення госпітальних округів".
Свою ініціативу в Моз пояснюють необхідністю створення в країні нової схеми надання медичної допомоги вторинного рівня. "Госпітальні округи створюються для того, щоб упорядкувати мережу закладів медичної допомоги. Упорядкування буде відбуватися за двома принципами: по-перше, повинна бути забезпечена доступність якісної допомоги для громадянина. По-друге, закладу, де надається ця допомога, повинні мати належний рівень навантаження, щоб підтримувати відповідну кваліфікацію медичних спеціалістів", - заявив заступник міністра охорони здоров'я Павло Ковтонюк.
За його словами, у госпітальних округах будуть визначені лікарні інтенсивного лікування. Вона стане найпотужнішою в окрузі», а інші медичні заклади планується перепрофілювати таким чином, "щоб там надавалися послуги, що не потребують високотехнологічного обладнання".
"Це буде конвеєр лікування. Лікарня першого рівня буде мати деякі обмеження. По суті, її основна функція буде полягати в наданні медичної допомоги в типових або невідкладних випадках, наприклад, при інсульті. В останньому випадку основною метою лікарні першого рівня буде стабілізувати стан пацієнта, тобто виключити ризики для життя", - пояснив експерт з питань територіальної організації влади, один з розробників концепції створення госпітальних округів Юрій Ганущак.
Після цього, пацієнта доставлять до лікарні другого рівня, де він зможе отримати спеціалізовану допомогу. Такими лікарнями, на думку Ганущака, можуть стати медустанови, розташовані в обласних центрах та населених пунктах, де проживає більше 40 тис. жителів.
"Лікарнями першого рівня можуть бути приблизно третина нинішніх райлікарень. В окрузі повинна бути як мінімум одна лікарня інтенсивного лікування. Решта необхідно реструктуризувати в лікарні планового лікування певних захворювань, реабілітаційні лікарні або хоспіси. Останніх у нас мало, адже в хоспісах з людей важко взяти гроші", - зазначає він, додаючи, що в більшості клінік потрібно зберегти травмпункти.
За словами одного з власників клініки "Борис" Михайла Радуцького, лікарня першого рівня буде забезпечувати, як правило, тільки хірургічну або реанімаційну медичну допомогу. "У такій лікарні не буде терапевтичного відділення. Туди будуть привозитись пацієнти, які потребують оперативного хірургічного лікування. Лікарня другого рівня – це клініка, яка буде займатися плановими хворими, або буде доліковувати тих пацієнтів, які пройшли інтенсивне лікування в лікарні першого рівня. Якщо так буде влаштовано і у нас, то це буде відповідати міжнародним стандартам", - говорить він.
Втім, в деяких регіонах медустанови уже фактично працюють за таким принципом. "Приміром, у Києві на лівому березі є лікарня швидкої допомоги, тобто першого рівня, а поруч - лікарня №3, яка виконує функції лікарні другого рівня", - уточнив Радуцький.
Він також впевнений, що після створення госпітальних округів та реструктуризації лікарень не буде масових звільнень медперсоналу. "В Україні не вистачає більше 50% лікарів, тому всі вони будуть працевлаштовані. Висловлювання про те, що тепер варто очікувати масових звільнень докторів, робляться критиками нової система, щоб налаштувати медперсонал проти реформи", - зазначає він.
Доступність і якість
Поки чітке кількість медичних закладів, які будуть інтегровані в систему госпітальних округів, не визначено. Чиновники припускають, що лікарня першого рівня повинна бути розрахована на обслуговування не менше 120 тис. чоловік, з другого – не менш 200 тис. Створювати госпітальні округи планують в межах кожної області.
Таке число потенційних пацієнтів дозволить оптимально завантажити наявне обладнання в українських лікарнях і персонал. "Зараз, наприклад, при лапароскопії (неполосной операції, - ред.) людина на наступний день може виїхати додому. Тому немає необхідності утримувати велику кількість ліжок і витрачати на це кошти. Концентрація надання медичної допомоги в лікарнях дозволить нам збільшити навантаження на обладнання і персонал до оптимального рівня. Це, в свою чергу, дозволить лікарям підвищувати свою кваліфікацію і, як наслідок, покращити якість надання медичної допомоги. Зараз наявне в Україну обладнання завантажено на низькому рівні, крім того, часто воно вже застаріле", - відзначає він.
При цьому, згідно з постановою, пацієнт повинен буде мати можливість потрапити в лікарню протягом години, а відстань до клініки не повинна перевищувати 60 км, за умови, що дорога - "із твердим покриттям".
"Для цього місцеві органи влади повинні будуть на локальному рівні так побудувати інфраструктуру і логістику, щоб пацієнт найбільш ефективно і якісно отримав медичну допомогу. Крім того, в окрузі буде створено госпітальний рада, яка буде приймати рішення щодо перепрофілювання вже існуючих медустанов. До складу ради входитимуть представники місцевої влади залежно від того, скільки людей проживає у тому чи іншому населеному пункті", - розповів РБК-Україна менеджер медичної групи "Реанімаційного пакету реформ" Олександр Ябчанка.
На думку Михайла Радуцького, годину часу для того, щоб доїхати в лікарню першого рівня – це занадто довго. "Це неправильно. Максимальний час для того, щоб доїхати до лікарні повинна становити 15 хвилин. Це той максимум, який можна забезпечити швидкої допомоги для підтримки життєдіяльності пацієнта. Все що вище 16 хвилин - це ризик для життя хворого", - упевнений він.
Чиновникам варто було б скасувати заборону на польоти вертольотів санавіації над населеними пунктами: "Для цього треба прийняти буквально кілька рішень владою. Зокрема, дозволяти польоти санітарних вертольотів над містами, а також ввести загальнообов'язкову медстраховку, яка могла бути покрити витрати на послуги санавіації", - зазначив Радуцький.
"Нова система надання медичної допомоги по госпітальних округах дозволить населенню отримувати більш якісну медичну допомогу на противагу теперішній системі, коли вважається, що вторинна медична допомога повинна надаватися ближче до розміщення пацієнта, хоча і з посередньою якістю. Є два варіанти - або ближче, або краще. Треба вибирати. Ми не можемо поставити універсальну лікарню в кожному селі. Якщо і поставимо, то не знайдемо для неї кваліфікований персонал", - говорить Юрій Ганущак.
Примітно, але у висновках Міністерства юстиції за результатами правової експертизи прийнятої постанови зазначено, що законодавчими актами не передбачені повноваження уряду та Моз щодо затвердження переліку, складу госпітальних округів та примірного положення про них.
Очікують поліпшення
Опитані РБК-Україна представники медичної спільноти підтримують рішення Кабміну. "Давно пора. Це дасть можливість сконцентрувати сили на госпіталях і наданні хорошою допомоги. Йдемо від совка", - говорить головлікар Київського міського дитячого діагностичного центру Андрій Семиволос.
Позитивно висловлюється про рішення уряду і головний лікар Львівської обласної дитячої клінічної лікарні ОХМАТДИТ Мар'яна Візник. "Створення таких округів, на мою думку, це важливий крок. Я є головним лікарем лікарні 3-го рівня (надання високоспеціалізованої медичної допомоги – ред.). До нас дуже часто звертаються пацієнти, які не задоволені рівнем надання допомоги у себе за місцем проживання. Це результат того, що велика кількість лікарні, ще не гарантує надання у них якісної медичної допомоги. Якщо є лікарня через дорогу, то це далеко не означає, що там буде отримана найкраща допомога", - зазначає вона.
На думку Михайла Радуцького, перед тим, як формувати госпітальні округи необхідно створити єдиний медичний простір. "Це має на увазі під собою те, що в єдину систему надання медичної допомоги будуть об'єднані ресурси всіх медустанов. Зараз, приміром, у Києві, є ортопедичні відділення у багатьох міських лікарня. Але є ще Інститут ортопедії, де 70% пацієнтів складають кияни. По суті, ці медустанови надають дублюючі медпослуги. Це не поодинокий приклад дублювання. Є лікарні для залізничників, МВС, Міноборони, Дусі. Всі ці медустанови необхідно об'єднати під єдиним початком і привести їх число до реальних потреб у тому чи іншому госпітальному окрузі", - говорить він.
Після цього, за словами Михайла Радуцького, безпосереднім керівником всіх медустанов госпітального округу необхідно призначити головлікаря лікарні першого рівні. "Лікарні першого і другого рівня, амбулаторії, медичні установи, які зараз знаходяться у віданні тих чи інших відомств. Це забезпечить ефективну логістику пацієнтів. В іншому випадку, створення госпітальних округів буде мертвонародженим дитям", - підсумовує він.