"Ісламська держава" активна не тільки в Сирії та Іраку. Джихадисти, що присягнули їй на вірність, контролюють значні території в африканських країнах і Афганістані, а з кінця травня ще й ведуть справжню війну на півдні Філіппін. Подробиці - матеріалі РБК-Україна.
Філіппіни - тропічне острівна держава з переважно католицьким населенням. Але на півдні країни живе чимало мусульман, за різними даними, становлять від 5 до 11% населення країни. У будь-якому випадку, мова йде про мільйони людей, адже на Філіппінах зараз більше 100 мільйонів постійних жителів.
Більшість філіппінських мусульман (так, власне, і всіх інших мусульман планети) - люди мирні, століттями без проблем уживаються з сусідами-християнами і язичниками. Але є і ті, кого в наш час прийнято називати джихадистами - прихильниками насильницького насадження ісламських норм і законів натомість світських.
Як і в усьому іншому світі, джихадисти ці об'єднувалися в угруповання, чисельність навіть самих великих з яких обчислювалася навіть не тисячами, а сотнями бійців. Десятиліттями ці угруповання вели то згасаючу, то знову разгорающуюся війну з центральним урядом, але до 90-м рокам минулого століття, здавалося, маргіналізувалися остаточно і розгубили навіть ту невелику підтримку місцевого населення, на яку могли розраховувати перш.
Сталося це багато в чому з-за рішення офіційної Маніли надати територій з переважно мусульманським населенням широку автономію з власним урядом і столицею, зберігши при цьому чималі дотації, що одержуються цими провінціями з центрального бюджету. Автономний регіон у мусульманському Мінданао - таку назву отримала нова адміністративна одиниця, утворена в 1989 році і пережила з тих пір кілька територіальних експансій.
Центральна влада фактично відібрали у ісламістів головний козир - самі створили мало залежну від Маніли автономію, влада в якій належить мусульманам. Сепаратисти-джихадисти, втім, поразки не визнали, пішли в глухе підпілля, з якого час від часу здійснювали вилазки для організації терактів, викрадення і вчинення інших злочинів. Однак центральним владі стало вже не до них — головною проблемою в Манілі визнали наркомафію, кинувши всі сили на боротьбу з нею.
- Киньте їх тіла в морі або в кар'єр. Тільки щоб все було чисто. Переконайтеся, що не залишилося ніяких слідів, - за свідченнями очевидців, саме такий наказ після особистої розправи над наркодилерами дав своїм підлеглим нинішній президент Філіппін Родріго Дутерте будучи мером міста Давао.
Джихадисти досить швидко оговталися від завдала їм настільки сильний шкоди появи автономного мусульманського регіону, переключившись на роботу з місцевою біднотою. Їх пропаганда, як потім пропаганда Аль-Каїди і того ж ИГИЛ, малювала перед жителями бідних сіл картини ідеального устрою світу, в якому богобоязливі віруючі, які допомагають своїм збройним братам, отримують нечесно присвоєні віровідступниками та «хрестоносцями» блага. Жили ці угруповання за рахунок викупів, одержуваних за захоплених ними заручників, шантажу тих, хто багатший і банального розбою.
Не виключено, що філіппінські джихадисти промишляли б усім цим і далі, не розраховуючи ні на що більше, не з'явися на світі "Ісламська держава" з його планами світової експансії та закликом до загальної війні з віровідступниками і неправильними. У 2014-2015 роках кілька філіппінських угруповань, слідом за «колегами» з Лівії, Нігерії, Єгипту та Афганістану, принесли присягу на вірність «Ісламському державі», ставши таким чином регіональними відділеннями найбільшої терористичної організації. Вірніше навіть, одним відділенням. Адже тепер, об'єднані під прапором ІГ, джихадисти стали діяти спільно. І виявилися куди більш небезпечні, ніж в ті часи, коли вони були самі по собі. Навіть небезпечніше наркомафії, яка в кінці травня раптово перестала бути проблемою номер один.
Все почалося з чергової спроби влади захопити Иснилона Хапилона - колишнього інженера, "переквалифицировавшегося" в голову угруповання "Абу Сайаф", присягнувшей на вірність "Ісламському державі". За Хапилоном, відомий більше під псевдонімом шейх Муджахід Абу Абдулла аль-Филипини, спецслужби та армія давно ганяються. За цією людиною є чимало тяжких злочинів, зокрема, вбивство громадянина США. Аль-Филипини, за якого, до речі, Вашингтон обіцяв нагороду в 5 мільйонів доларів, кожен раз йшов від переслідування, тому влада вирішила взяти в кільце не просто будинок або квартал, в якому міг ховатися головний місцевий джихадист. 23 травня був фактично оточений ціле місто Мараві, серед двохсот тисяч жителів якого перебував Хапилон і його найближчі соратники. Але силовики прорахувалися: бійці "Абу Сайаф" виявилися настільки добре озброєні і підготовлені, що змогли не тільки відбити атаку, але за кілька днів зайняти майже все місто. Незабаром до них на допомогу підтягнулися їхні товариші з інших джихадистські груп, заприсягнулися «Ісламському державі». Найпомітніша з цих груп – "Мауте", названа так на честь заснували її братів Абдулли і Омара Мауте.
- "Мауте" демонструє здатність заповнювати здавалося б фатальні втрати, завдані групі поліцією і армією. Можна припустити, що ця угруповання куди більше і краще організована, ніж прийнято вважати, - ще в жовтні 2016 року писав фахівець з безпеки регіону Сідні Джонс, вказуючи, що саме в "Мауте" зібралися найбільш здібні, освічені і мотивовані люди серед усіх угруповань Філіппін, якому присягнули на вірність "Ісламському державі".
Ці освічені та мотивовані джихадисти відзначилися низкою гучних терактів та активним залученням до своїх лав неповнолітніх.
Інші угруповання, також залучені в бої в Мараві, теж не гребують набирати до своїх лав дітей-солдатів і, судячи за повідомленнями, неповнолітні приймають участь в боях не тільки за це місто, але і в захопленні міста Пигкаваян, на який абсолютно несподівано для влади напали на цьому тижні представники іншого угруповання – "Бійці ісламського визволення Бангасморо" Вони захопили школу, взявши учнів і вчителів в заручники.
Війна на півдні Філіппін продолжатеся і зараз, прямо в ці хвилини. І ті хлопці, що розв'язали її, не приховують, що не збираються обмежуватися лише південними островами цієї держави. В планах у них - і вони цього зовсім не приховують - будівництво халіфату і в сусідніх мусульманських Індонезії та Малайзії.
Так що, із звільненням сирійської Ракки і іракського Мосула війна проти "Ісламської держави" не закінчиться.