як блокада Донбасу об'єднала Тимошенко і Садового
В парламенті готова з'явитися "коаліція опозиції" - так депутати від "Батьківщини" називають потенційне об'єднання з фракцією "Самопоміч" і неформальними депутатськими групами партій "Свобода", "Народний контроль", "Воля", а також позафракційними депутатами. Не виключено, що до цього об'єднання приєднається і група УКРОП. У фракції Юлії Тимошенко вже підрахували, що можливе утворення може об'єднати до 70 парламентаріїв.
Об'єднана опозиція має намір домагатися прийняття закону про статус окупованих територій, який у тому числі обмежує торгівлю з окремими районами Донбасу. Очікується, що "Самопоміч", "Батьківщина" та інші учасники потенційної "коаліції опозиції" сьогодні на погоджувальній раді вимагатимуть включити цей законопроект до порядку денного. Його прийняття вони мають намір домагатися різними методами, аж до блокування парламенту.
За інформацією РБК-Україна, Юлія Тимошенко, яка виступає ініціатором об'єднання опозиційних фракцій, наполягає, що союзникам варто формалізувати відносини і підписати спільну декларацію про цілі і наміри. В "Самопомочі" поки не поспішають укладати офіційний союз з "Батьківщина", і пропонують зупинитися на координації дій по прийняттю законопроекту про статус окупованих територій.
Що обіцяє потенційний союз опозиціонерів його учасникам і влади в матеріалі РБК-Україна.
Парламентський союз
Про те, що "Батьківщина" тепер розглядає фракцію "Самопоміч" більше ніж просто колег по парламенту соратники Юлії Тимошенко дізналися в минулий понеділок на засіданні фракції. "Керівництво поінформувало нас, що ми потенційно намагаємося об'єднати зусилля проукраїнської опозиції в парламенті і зараз з цього приводу йдуть переговори з Садовим, Добродомовим та іншими політиками. Очевидно, що зараз ми об'єднаємося навколо теми Донбасу, а далі подивимося", - розповідає в неофіційній бесіді один з депутатів від "Батьківщини".
Керівники фракції не приховують – такі переговори дійсно відбуваються. "У парламенті зараз викристалізується здорове ядро, налаштований на боротьбу з корупцією і реальні реформи, прийняття нового закону про вибори, закону про спеціальних комісіях", - говорить Сергій Соболєв, перший заступник голови фракції "Батьківщина". За його словами йдеться про фракції Юлії Тимошенко, "Самопомочі" і міжфракційному об'єднані "Єврооптимісти".
Втім, потенційні партнери "Батьківщини" обережні і кажуть, що поки що не згодні як-небудь формалізувати стосунки з Тимошенко. "Минулого тижня, вони ("Батьківщина" - ред.) нас в черговий раз почали "качати". Ми їм кажемо, що ви вже так багато разів об'єднувалися і якось то називали і це нічого не дало. Кожен має свою мету, але маємо державу спільну. Тому нащо ці дурноваті ігри і людей дурити? Давайте приймаємо закон про вибори, про окуповані території. Для чого об'єднуватися, щоб прийняти цей закон? Ми ж все-одно, як об'єднаємося, не будемо мати 226 голосів. Для чого це Тимошенко? Юля має сказати, що то вона об'єднала", – говорить співрозмовник РБК-Україна в керівництві "Самопомочі".
Всередині фракції Садового є й більш радикальна думка про те, що навіть ситуативне об'єднання ні до чого доброго не призведе "Самопомочі" завжди потрібно діяти окремо. Власне, саме ця точка зору схоже перемогла, коли до "Самопомочі" з пропозицією про співпрацю звернувся екс-глава Одеської ОДА Михайло Саакашвілі і його "Рух за очищення".
У "Батьківщині", у відповідь на зауваження колег з "Самопомочі" пояснюють, що їх мета аж ніяк не статус лідера об'єднаної опозиції, а дострокові вибори парламенту. Про що Юлія Тимошенко не раз заявляла публічно.
Зараз "Самопоміч" і "Батьківщина" - є послідовними критиками влади. При цьому вони, можливо, інтуїтивно б'ють в різні її "больові точки". Прихильники Юлії Тимошенко акцентують увагу на соціальних питаннях, таких як тарифи. У той час як "Самопомочь" зараз робить акцент на критиці політики щодо ОРДЛО, а її представники перейшли до акцій прямої дії, заблокувавши залізничне сполучення між непідконтрольною та контрольованої територіями Донбасу. Втім, з блокадою їм допомагає й УКРОП Ігоря Палиці та Ігоря Коломойського. "У блокаді бере участь чимало воїнів АТО і представників громадянського корпусу. Ми підтримуємо контакти з депутатами – організаторами блокади. Зокрема з Володимиром Парасюком", - сказав РБК-Україна Тарас Батенко, голова політради УКРОПу.
Інші опитані лідери політсил поки вирішили не коментувати перспективу об'єднання.
У теж час у міжфракційному об'єднанні "Єврооптимісти" зовсім не думають про потенційне об'єднання зусиль з "Батьківщиною". "На загальних зборах така тема не піднімалася, і ніхто з наших депутатів не контактував з "Батьківщиною". Тому не думаю, що ми будемо з ними об'єднуватися», - сказала РБК-Україна представник "Єврооптимістів" Вікторія Пташник.
Загальна тема
Партії і фракції, які за інформацією видання можуть скласти "коаліцію опозиції" є одна спільна тема - вони наполягають на тому, щоб Верховна рада прийняла закон про статус окупованих територій. Відповідний проект зареєструвала група депутатів на чолі з віце-спікером парламенту Оксаною Сироїд (пройшла в парламент за списком "Самопомочі").
Документ має врегулювати статус окремих районів Донбасу і, зокрема, це стосується обмеження торгівлі з цими територіями. На початку лютого законопроект розглядав профільний комітет парламенту з питань державного будівництва. У результаті його вирішили доопрацювати, для чого створили робочу групу. "Самопоміч" розраховує, що робоча група закінчить роботу над документом вже сьогодні, після чого у вівторок його финализируют, і, можливо, в четвер проголосують. Якими б не були зміни, центральний теза законопроекту залишиться незмінним – непідконтрольні центральної влади території мають отримати статус окупованих, з усіма витікаючими наслідками.
Представники коаліції побоюються, що тема закону про Донбасі послужить опозиціонерам лише приводом, щоб заблокувати трибуну парламенту та паралізувати його роботу. Минулого тижня віце-спікер Ірина Геращенко заявила, що "дві політичні сили збираються в наступний вівторок заблокувати трибуну, щоб тиснути на владу у питанні Донбасу". Втім, в "Самопомочи" наміри блокувати трибуну заперечують, у той час як в УКРОПі таку можливість допускають, вважаючи її "законним способом тиску на керівництво парламенту".
В коаліції впевнені – головна мета Тимошенко і її потенційних союзників – спровокувати парламентську кризу і тим самим запустити механізм перевиборів. Власне, сама Юлія Тимошенко цього і не приховує. Вона неодноразово наполягала, що нинішній склад Верховної ради перестав бути ефективним, а це означає, що парламент повинен бути розпущений.
Ще одним важелем тиску, який готова нова опозиція повинна стати вулиця. 22 лютого під Раду своїх прихильників виведуть націоналісти зі "Свободи", "Правого сектора" і "Азова". Зроблять вони це в рамках Маршу національної гідності. Серед заявлених вимог до влади в тому числі припинити торгівлю з окупованими територіями.
Втім, влада готується перехопити в опозиції тему закону про статус окупованих територій. Народний депутат від "Народного фронту" Леонід Ємець повідомив РБК-Україна, що за його інформацією Міністерство юстиції зараз готує свій проект закону про ОРДЛО, який буде внесений в Раду найближчим часом.