Гучне рішення РНБО про нові правила в'їзду для іноземців, у першу чергу для росіян, буде реалізовано лише частково.
Ще в липні поточного року РНБО ухвалила гучне рішення про нові правила в'їзду для громадян РФ в Україну. Мова йде про попередню електронну реєстрацію росіян, охочих перетнути український кордон, а також про пропуск іноземців виключно за біометричними даними. 30 серпня це рішення підписав президент, після чого уряд мав виконати великий обсяг роботи по впровадженню цих нововведень. Однак, як з'ясувало РБК-Україна, це рішення в термін буде реалізовано лише частково. З 1 січня 2018 року біометричний контроль на кордоні буде впроваджений лише на деяких пунктах пропуску. А попередня електронна реєстрація і взагалі швидко не запрацює. З якої причини і з чиєї вини зірвано виконання відповідного рішення – розбиралася РБК-Україна.
10 липня 2017 року Рада національної безпеки і оборони зібралася на засідання для того, щоб обговорити питання посилення пропуску через український кордон, щоб уникнути проникнення на територію країни терористів, диверсантів, шпигунів, нелегальних мігрантів та інших небезпечних елементів. Не дивлячись на те, що основний акцент в аргументації цього рішення влада України робила на необхідності більш ретельної фільтрації росіян, нові правила, згідно з рішенням РНБО, стосуються всіх іноземних громадян. У тексті йдеться про те, що це необхідно "з метою забезпечення нацбезпеки, посилення контролю за в'їздом в Україну, виїздом з України іноземців та осіб без громадянства".
Цим же рішенням РНБО доручила Кабінету міністрів протягом місяця спільно з СБУ забезпечити комплекс заходів щодо посилення контролю за в'їздом і виїздом з України іноземців, у тому числі громадян РФ, а також удосконалити законодавство про порядок реєстрації їх перебування на території України. У список країн з міграційним ризиком відповідні органи повинні були включити РФ. Важливо в цьому рішенні те, що уряд мав у двомісячний термін відпрацювати питання створення механізму та поетапного впровадження попереднього електронного повідомлення іноземцями про в'їзд в Україну, а також питання їхнього в'їзду і виїзду за біометричними паспортами.
Як повідомив після засідання секретар РНБО Олександр Турчинов, ці нововведення повинні почати діяти з 1 січня 2018 року. "Створюється відповідна технічна інфраструктура на всіх пунктах перетину державного кордону, яка повинна запрацювати не пізніше ніж на початку наступного року. Для громадян РФ буде реалізована електронна система попередньої реєстрації", - заявив Турчинов. За його словами, громадянин РФ, який бажає прибути на територію України, повинен заздалегідь зареєструватися і надати МЗС необхідні дані. І Київ має дати добро такій людині на в'їзд або ж відмовити. Також, згідно з рішенням, Україна має намір ввести обов'язкову реєстрацію громадян РФ у місцях їхнього тимчасового перебування на території України.
Крім того, це рішення передбачає початок функціонування з 1 січня 2018 року національної системи біометричної верифікації та ідентифікації громадян України, іноземців та осіб без громадянства під час прикордонного контролю в пунктах пропуску. Кабінет міністрів, згідно з рішенням РНБО, повинен був профінансувати всі ці заходи з держбюджету.
Петро Порошенко ввів в дію це рішення своїм указом від 30 серпня, а контроль над його виконанням глава держави поклав на секретаря РНБО. Пізніше президент пояснив, що мова йде про трьох етапах перетину кордону: подача попереднього електронного повідомлення про перетин кордону, біометричний контроль безпосередньо в пункті пропуску та реєстрації на місці, де перебуває іноземець.
В РФ вже поспішили заявити, що вдадуться до відповідних заходів у разі запровадження українською стороною нових правил в'їзду для росіян. Проте в Києві спокійно реагують на ці загрози. "Нас не цікавлять загрози РФ. Незважаючи на їх істеричні заяви, робота в цьому напрямку буде продовжуватися", - сказав в коментарі РБК-Україна секретар РНБО Олександр Турчинов. Більш того, він як і раніше є прихильником введення візового режиму з РФ. "Посилення вимог до в'їзду і перебування громадян РФ на території України фактично можна порівняти з візовим режимом, так як передбачає попереднє інформування про наміри відвідати нашу країну, що дає можливість ще на цьому етапі відмовити у в'їзді без пояснення причини. У той же час, я вважаю, що рішення про подальше введення ще й візового режиму тільки покращить ситуацію", - підкреслив Турчинов.
Для реалізації цього рішення РНБО рекомендувала уряду виділити близько 600 млн гривень. З них 300 млн – на технічне забезпечення процесу, і стільки ж – на облаштування кордону. Відповідні зміни до держбюджету були прийняті українським парламентом. Однак, як виявилося, перешкодою в реалізації цього рішення РНБО стали не стільки фінанси, скільки відсутність чіткої координації між відповідальними структурами. Якщо говорити про частину рішення, що стосується біометричного контролю, то цим питанням займається Держприкордонслужба. А ось відповідального за створення системи попередньої електронної реєстрації іноземців, у тому числі громадян РФ, РБК-Україна розшукати не вдалося. І не дивно, адже уряд не визначив відомство, яке має відповідати за реалізацію цього завдання.
За інформацією РБК-Україна, на сьогоднішній день Держприкордонслужба проводить закупівлі необхідного обладнання для зчитування біометричних даних на кордоні. Однак з 1 січня 2018 року новий режим пропуску буде введений тільки на кордоні з РФ. На всіх інших пунктах пропуску українського кордону до кінця року це зробити нереально, стверджують у відомстві. "Ми почнемо з 1 січня 2018 року поетапне впровадження механізму біометричного контролю. Спочатку це будуть пункти пропуску на кордоні з РФ, потім – з Молдовою та Білоруссю, і після цього – на інших ділянках кордону. У цілому цей процес займе кілька місяців", - розповів РБК-Україна речник Держприкордонслужби Олег Слободян. За його словами, необхідний час, щоб встановити і протестувати нове обладнання, в тому числі мобільне, яке буде застосовуватися на залізничному транспорті.
Крім того, фахівці цього відомства прогнозують, що план знімати в іноземців відбитки 10 пальців рук при першому перетині кордону може призвести до збільшення черг. Адже в такому випадку збільшиться час оформлення однієї людини на кордоні. При повторному перетині іноземець повинен буде здати відбитки 4-х пальців. Це дуже складна система і на її впровадження чотирьох місяців, звісно, дуже мало. Плюс необхідне додаткове фінансування.
Набагато сумніше ситуація з введенням попередньої електронної реєстрації іноземців. Як виявилося, МЗС не займається цим питанням. Точно так само, як не займаються прикордонна та міграційна служби. "В Україні не визначено орган, який відповідає за попередню електронну реєстрацію. Більше того, питання електронної реєстрації не врегульоване на законодавчому рівні, тому немає розуміння, як це рішення повинне бути реалізоване", - розповіло РБК-Україна джерело в зовнішньополітичному відомстві. Як стало відомо виданню, МЗС направив запит в СБУ, МВС, Держприкордонслужбу та Державну міграційну службу щодо їхнього бачення механізму та поетапності введення електронної реєстрації. Пропозиції від зазначених структур з цього питання ще чекає МЗС. "Тому очевидно, що біометричний контроль на кордоні з 1 січня 2018 року – це більш реальна перспектива, ніж попередня електронна реєстрація", - зазначило джерело в МЗС.
Крім того, дипломати стверджують, що є питання щодо реакції країн-партнерів. "А як діяти з Євросоюзом, з яким у нас безвізовий режим? Адже рішення РНБО стосується всіх іноземних громадян, не тільки росіян", - підкреслюють в МЗС.
У Державній міграційній службі небагатослівні. Там стверджують, що основні підготовчі роботи в цьому процесі - за Держприкордонслужбою і МЗС. Завдання міграційної служби – створити внутрішню базу даних і свої функції в цьому напрямку вона виконає, запевнили у відомстві.
Виходить, що гучне рішення РНБО про нові правила в'їзду для іноземців, у першу чергу для росіян, буде реалізовано лише частково. З 1 січня 2018 року Україна буде готова здійснювати біометричний контроль тільки в пунктах пропуску на кордоні з РФ. Пізніше цей механізм буде розширений вздовж усього кордону протягом наступного року. А от попередня електронна реєстрація з нового року не буде запущена. Джерела РБК-Украина стверджують, що набагато реальніше її запустити з 1 січня 2019 року, але це тільки в тому випадку, якщо буде вирішено весь комплекс проблем, пов'язаних з визначенням відповідальної структури, внесенням змін у законодавство і, звичайно ж, належним фінансуванням цього процесу.