ua en ru

Білоус може очолити Фонд держмайна

Білоус може очолити Фонд держмайна Кандидатуру Білоуса на посаду голови ФДМУ рекомендував глава АП Борис Ложкін
Ігор Білоус, який звільнився за власним бажанням з посади голови ДФС, після закінчення службового розслідування, не залишає спроб повернутися на держслужбу. Його кандидатура розглядається на посаду голови Фонду держмайна - поряд з нинішнім в.о. керівника Фонду Дмитром Парфененком. Кадрове рішення глави ФДМУ може бути ухвалене наступного тижня.

Ігор Білоус, який звільнився за власним бажанням з посади голови ДФС, після закінчення службового розслідування, не залишає спроб повернутися на держслужбу. Його кандидатура розглядається на посаду голови Фонду держмайна - поряд з нинішнім в.о. керівника Фонду Дмитром Парфененком. Кадрове рішення глави ФДМУ може бути ухвалене наступного тижня.

Фонд держмайна України (ФДМУ) працює без повноважного керівника майже дев'ять місяців. Обидва уряди, очолювані Арсенієм Яценюком, не змогли за цей час визначитися з кандидатурою і оголосити конкурс. До недавнього часу головним претендентом на пост голови ФДМУ вважався його нинішній в. о. керівника Дмитро Парфененко. Але, за даними РБК-Україна, у Парфененка є вагомий конкурент - екс-глава Державної фіскальної служби (ДФС) Ігор Білоус, який звільнився за власним бажанням після закінчення службового розслідування.

Білоус неодноразово заявляв, що якщо в уряді йому запропонують залишитися на держслужбі, він прийме таку пропозицію.

Втім, за словами джерела в Кабміні, рішення призначити Білоуса главою ФДМУ рекомендує прийняти глава Адміністрації Президента Борис Ложкін. Він наполягав на збереженні Ігоря Білоуса на посаді глави ДФС поки йшло розслідування комісії.

Зараз екс-головний фіскал країни продовжує займатися ліквідацією Міністерства доходів і зборів. Але співрозмовник РБК-Україна зазначив, що Білоус занадто часто з'являється в будівлі Кабміну, в чому особливої необхідності у нього, як голови ліквідаційної комісії міністерства, немає. "Він же інвестбанкір, зможе оцінювати, структурувати, пакетувати держактиви, готувати до "зливу" держмайно", - сказало джерело в Кабміні.

Сам Білоус категорично спростував будь-які пропозиції. "Не буду коментувати. Я чув, що говорять. Як будуть надходити пропозиції, так відразу і будемо спілкуватися", - заявив РБК-Україна колишній глава ДФС.

Дмитро Парфененко на дзвінки вчора не відповідав.

Втім, інформацію про можливе призначення Ігоря Білоуса у Фонд підтвердили представники спеціальної контрольної комісії Ради з питань приватизації. "Цей варіант не виключається", - зазначив один з парламентаріїв, членів спецкомісії.

Ще один зі членів спецкомісії з питань приватизації розповів РБК-Україна, що вони зверталися до Президента Петра Порошенка з питанням про призначення голови ФДМУ. "Прийшла відповідь, що це питання знаходиться в компетенції Кабміну. Ми написали прем'єру, а нам відповіли, що передали це питання до Мін'юсту", - сказав нардеп.

Їх колега по спецкомісії Павло Різаненко ("Блок Петра Порошенко") вважає, що на посаду голови Фонду необхідно оголосити відкритий конкурс. Оскільки, впевнений депутат, у цьому випадку буде мати місце певний тиск громадськості. "Напевно, не впорався з податковою службою, якщо Кабмін підтримав його відставку. Якщо там не зміг, то чи зможе в ФДМУ? Інвестбанкіри вміють продавати і купувати, а ефективно розпоряджатися майном можуть?", - сказав Різаненко.

За його словами, пропозиції щодо роботи ФДМУ робилися й іншим банкірам, зокрема, одному з керуючих директорів інвестфонду. Але в цілому, впевнений Різаненко, новий керівник повинен бути людиною з високим рівнем морально-етичної незалежності, щоб процес управління був незалежним від бажання певних людей, а рішення про купівлю-продаж держактивів приймалося не за дзвінком зверху.

"Такі люди є, але їх бояться ставити, так як всі хочуть передбачуваності", - заявив РБК-Україна нардеп.

Але експерти вважають, що саме інвестбанкір зможе правильно організувати оцінку та продаж держактивів. "Держава розписалася під тим, що не може ефективно продавати і розпоряджатися майном. Тому постало питання: або довірити цю роботу людині з бізнесу, або - з системи, але у нього може бути замилене око. А ФДМУ - більш правильна робота для інвестбанкіра, ніж ДФС", - вважає керуючий партнер юридичної компанії Arzinger Тимур Бондарєв.

Крім нового голови Фонду потрібні системні і прозорі правила гри для всіх інвесторів, щоб приватизаційні процеси через якийсь час не приводили до можливості реприватизації, вважає партнер юркомпанії "Лексвелл і партнери" Андрій Колупаєв. "Ми бачимо, що подаються позови проти держави. Зараз хоч і не найкращий час для продажу, але на ринку величезна кількість збиткових підприємств, які не приносять користі державі, так як вона самий неефективний власник. Тому, якщо є можливість продавати, то краще це робити", - сказав юрист.

За даними членів спецкомісії Ради з питань приватизації, на наступному тижні щодо голови ФДМУ буде прийнято остаточне рішення.

У держбюджет-2015 закладені 17 млрд грн надходжень від приватизації. У середу на засіданні Кабміну було розглянуто перелік об'єктів, що підлягають продажу. Проте, відповідна постанова уряду досі не опублікована. Останні роки плани надходження від приватизації не виконувалися.