Прем'єр-міністр Італії Сільвіо Берлусконі подав заяву про відставку, передає Reuters з посиланням на офіційну заяву президентської адміністрації. Прохання було затверджено Президентом країни Джорджіо Наполітано під час зустрічі двох політиків в президентському палаці в Римі.
Прем'єр-міністр Італії Сільвіо Берлусконі подав заяву про відставку, передає Reuters з посиланням на офіційну заяву президентської адміністрації. Прохання було затверджено Президентом країни Джорджіо Наполітано під час зустрічі двох політиків в президентському палаці в Римі.
Нагадаємо, 8 листопада ц.р. Берлусконі, який втратив парламентську більшість, в бесіді з Президентом Італії Наполітано оголосив про намір подати у відставку за умови, що парламент країни затвердить план економічних реформ і бюджет на 2012р.
Hаніше за три прем'єрських терміни Берлусконі не раз звинувачували в корупції, а також досі підозрюють в сексуальному зв'язку з неповнолітньою повією. Проте до того, як Європу охопила боргова криза, він зберігав підтримку значної кількості італійців, незважаючи на всі звинувачення.
Раніше вчора парламент Італії схвалив пакет антикризових заходів. Схвалений пакет включає комбінацію заходів з урізання бюджетних витрат і реформування італійської економіки, що практично не зростає. За оцінками Міжнародного валютного фонду (МВФ), в 2011 р. економічне зростання Італії складе всього 0,6%, а в 2012 р. і зовсім сповільниться до 0,3%. За останні 15 років економіка країни зростала в середньому на 0,75%.
Ймовірним наступником Берлусконі є колишній єврокомісар Маріо Монті. Остаточне рішення щодо кандидатури нового прем'єр-міністра буде прийнято після вивчення його політичної програми і переговорів про склад нового уряду. Перед новим прем'єр-міністром буде стояти завдання з формування нової адміністрації, здатної впоратися з борговою кризою в країні.
Зазначимо, третя за величиною економіка єврозони пройшла так звану точку неповернення - прибутковість її 10-річних держоблігацій на ринку перевищила 7%, що робить практично неможливим обслуговування зовнішнього боргу без зовнішньої підтримки. Тепер Італія стрімко котиться по "грецьким сценарієм". От тільки якщо дефолт Греції світ і Європа так-сяк здатні перетравити, то банкрутство члена "Великої сімки" та восьмої за величиною економіки світу загрожує вдарити по світовій системі так, що мало не здасться нікому.
Боргові проблеми у Італії виникли не одномоментно - країна досить довго жила в борг, поступово накопичуючи держборг. І до літа цього року такий стан речей мало кого турбувало - експерти вважали, що структура і масштаб економіки не дозволять країні піти по "грецьким сценарієм".
Проте в липні 2011 р., коли всі були зайняті розробкою планів порятунку Греції, італійська економіка несподівано для всіх виявилася в числі проблемних. Ситуація миттєво стала загрозливою. Держборг Італії до того моменту досяг рекордних для країни 1,9 трлн євро (близько 120% від ВВП), що перевищує борги Греції, Ірландії, Португалії та Іспанії разом узятих.
Влада країни приступила до термінової розробки антикризових заходів, які б допомогли скоротити дефіцит бюджету та розміри держборгу, а Європейський центральний банк (ЄЦБ) почав скупку італійських облігацій на вторинному ринку. Тимчасово все заспокоїлося, і увага ринків знову перемкнулася на варіанти дефолту Греції.
Тим часом у самій Італії почав проявлятися другий симптом грецької хвороби - політична криза. Як і у Греції та Португалії, економічні проблеми та необхідність вкрай непопулярних реформ позбавили багаторазового володаря прем'єрського крісла Сильвіо Берлусконі підтримки в парламенті, і в кінцевому підсумку він публічно заявив про намір подати у відставку.
Труднощі стагнуючої економіки, помножені на політичну нестабільність, дали закономірний результат: прибутковість облігацій Італії подолала критичну позначку, що сигналізує про початок повномасштабної боргової кризи в країні. Ситуація стала незворотною. Тепер країні, швидше за все, буде потрібна допомога Міжнародного валютного фонду (МВФ) та інших країн ЄС. Проблема полягає тільки в тому, що на порятунок настільки великої "риби" може банально не вистачити грошей - Фонд фінансової стабільності ЄС (ESFS), навіть якщо його вдасться наповнити до 1 трлн євро, здатний перекрити лише половину італійських боргів.