Обстановка в Лівії нестабільна, але режиму Муаммара Каддафі прийшов кінець. Таку думку висловив Президент США Барак Обама.
Обстановка в Лівії нестабільна, але режиму Муаммара Каддафі прийшов кінець. Таку думку висловив Президент США Барак Обама.
За словами глави Білого дому, хоча бої на лівійської території тривають, "правління Каддафі завершене", передає Associated Press.
Американський лідер пообіцяв бути громадянам Лівії "другом і партнером", а також надати країні гуманітарну допомогу. У той же час Президент США заявив, що лівійській опозиції належить здійснити перехід до демократії, що має бути "мирним, всебічним і справедливим". Обама в чергове зазначив, що не має наміру відправляти до Лівії наземні війська.
Навпаки, про можливість участі бундесверу в акції з підтримки стабільності в Лівії заявляли в Берліні. Міністр оборони ФРН Томас де Мезьєр сказав в інтерв'ю газеті Rheinische Post.: "Якщо до бундесверу звернуться з відповідним проханням, ми конструктивно вивчимо цей запит - так, як ми це робимо завжди".
Також вчора Євросоюз закликав главу лівійської Джамахірії полковника Муаммара Каддафі залиишити свій пост. Відповідну заяву зробив офіційний представник ЄС. Бунтівників він закликав діяти відповідально і захищати мирне населення. Представник Євросоюзу оголосив також про початок консультацій з формування системи влади в Лівії після відходу М.Каддафі від влади.
Схожу заяву зробив міністр закордонних справ Великобританії Алістер Берт. Він сказав, що Національній перехідній раді Лівії слід утриматися від репресій щодо своїх політичних опонентів і військових супротивників та забезпечити в Тріполі громадський порядок.
У разі продовження опору повстанцям Лівії Муаммар Каддафі нестиме особисту відповідальність за "криваву лазню" в м.Тріполі. З відповідною заявою виступив глава Міністерства закордонних справ Італії Франко Фраттіні. При цьому він додав, що час переговорів з М. Каддафі завершився і полковник повинен постати перед Міжнародним трибуналом в Гаазі.
Сьогодні стало відомо, що відвідати Лівію найближчим часом збирається Президент Франції Ніколя Саркозі. Про це місцевим ЗМІ повідомив міністр закордонних справ країни Ален Жюппе. "Франція схиляється до їдеї збереження територіальної цілісності Лівії. Ми не виступаємо за те, щоб Муамар Каддафі був фізично усунутий ... Франція з самого початку була у перших рядах країн, які допомагали лівійському народові. Їй довелося докласти чимало зусиль у дипломатичній сфері до того, щоб домогтися рішення Ради Безпеки ООН, що дозволило уникнути кровопролиття в Бенгазі. Франція активно діяла і у військовому плані, виконавши разом з її британськими колегами 80% роботи, проробленої НАТО в ході військової операції в Лівії ", - підкреслив Жюппе.
На зміну режиму в Лівії відреагував і глава російського МЗС Сергій Лавров. Він закликав Перехідну національну раду та інші угруповання нести відповідальність за події в країні та підкреслив, що за припиненням бойових дій в Лівії має негайно піти початок політичного процесу, формування законних органів влади, узгодження принципів майбутньої демократії.
Нагадаємо, в ніч на 22 серпня загони опозиції увійшли в лівійську столицю Тріполі, в місті тривають запеклі бої. Прихильники М.Каддафі зазнають поразки. Тим часом стало відомо, що син Каддафі Саїф аль-Іслам втік від повстанців. Про його арешт повідомляли в ніч з неділі на понеділок. А сьогодні вночі Сеіф аль-Іслам несподівано з'явився в готелі "Ріксор", де живуть акредитовані в Тріполі іноземні журналісти. Він повідомив, що операція бунтівників в столиці Лівії близька до провалу, а весь лівійський народ підтримує М. Каддафі. Де знаходиться сам Каддафі невідомо. За деякими даними, полковник все ще перебуває у своїй резиденції в Баб-аль-Азіза.
Серію авіаударів по ній завдали цієї ночі літаки НАТО.
Відомо, що в ряді лівійських посольств вже змінили державний прапор на прапор повстанців. Зелений стяг Великої Соціалістичної Народної Лівійської Арабської Джамагирії на триколірний прапор змінили над посольством Лівії в Україні. Посольство в Мінську надійшли аналогічно.
Лівійські повстанці тим часом повідомляють про перспективу перегляду контрактів в нафтовій галузі з Бразилією, Китаєм, Росією. Як повідомляється, Москва, Пекін і Бразиліа раніше виступали проти жорстких санкцій щодо Каддафі. Раніше, фахівці італійської нафтової компанії Eni, найбільшого іноземного оператора в Лівії, вже прибули на територію північноафриканської країни. У лондонській штаб-квартирі ВР заявили, що направлять до Лівії групу своїх експертів, як тільки дозволять умови. Як відзначають в Лондоні, очікується, що в боротьбу за нафтові контракти в Лівії можуть вступити нові гравці.
Нагадаємо, масові акції протесту в Лівії почалися 15 лютого 2011р. на хвилі панарабської революції. Влада країни спробувала силою придушити виступи опозиції, але вони переросли у повстання, на бік опозиції перейшли загони армії і поліції, ряд високопоставлених чиновників. Захід різко засудив застосування силами М. Каддафі авіації та артилерії проти опозиції. Після того як заколотникам вдалося взяти під свій контроль кілька великих міст, 26 лютого в Бенгазі було оголошено про створення тимчасового лівійського уряду.
17 березня Рада безпеки ООН прийняла резолюцію № 1973, що вводила заборону на всі польоти над Лівією і відкривала можливості для іноземного військового втручання. Розпочалася військова операція коаліційних сил за участю США, Франції, Великобританії, Іспанії, Італії, Катара.
Понад шість місяців війська Муаммара Каддафі тримали оборону. Але ситуацію змінив несподівано успішний штурм Тріполі. У ніч на 22 серпня вони захопили більшість районів столиці, повідомили про арешт синів Каддафі та підготовці про їх передачу в Гаазький суд.