Банкіри і регулятори в Давосі нагадали, що основні виклики для світової економіки нікуди не зникли
У Давосі у вихідні завершилася щорічна зустріч Світового економічного форуму. Більшість з 2,5 тис. учасників, як мантру, повторювали тезу про те, що найгірше для глобальної економіки вже позаду. Однак, під завісу форуму настільки райдужні настрої стривожили ряд регуляторів і банкірів, які нагадали присутнім, що економічні ризики в 2013 р. як і раніше великі.
На позитивний лад учасників форуму від початку налаштували гарні новини з фінансових майданчиків. Так, індекс Eurostoxx 600 banks за підсумками 2012 р. виріс на 23% (для порівняння: в 2011 році він просів на 33%). Фондові майданчики активно росли і з початку січня: до кінця минулого тижня S&P 500 додав 5,5%, FTSE 100 - 6,6%, Nikkei - 5,1%, Hang Seng - 4%, Euro Stoxx50 (європейські блакитні фішки) - 4,4%, Thomson Reuters Global Banks - 5%. Головною причиною того, що відбувається називалися позитивні зрушення в боротьбі з борговою кризою в Європі. Глава ЄЦБ Маріо Драгі обнадіяв, що європейська економіка почне відновлюватися в другій половині цього року. Він відзначив "суттєвий прогрес" у проведенні фінансових реформ з боку національних урядів, що обернулося зниженням прибутковості ряду облігацій.
Читайте також: Економіка єврозони почне відновлюватися до кінця 2013 р., - глава ЄЦБ
Як наслідок, в кулуарах форуму панувала розслаблена атмосфера, яка дала змогу багатьом учасникам більшою мірою зосередитися на обговоренні перспектив свого бізнесу, а не глобальних трендів. Як зазначила The Financial Times, це був найоптимістичніший Давос з 2007 р.
І все ж, під завісу заходу банкіри та регулятори, немов схаменувшись, змінили тон. Вони нагадали, що основні виклики для світової економіки як і раніше нікуди не зникли. Так, голова ради директорів швейцарського UBS Аксель Вебер в суботу виступив з попередженням, що оптимізм щодо завершення кризи в єврозоні передчасний. "Очікування, особливо в частині ролі центробанків, занадто великі", - зазначив банкір. Його підтримав глава Банку Канади Марк Карні, який цього літа стане біля керма Банку Англії. Карні заявив, що під час дискусій з банкірами він неодноразово чув, що "залишкові ризики зменшилися". "Залишкові ризики все ще існують", і центробанки одні не зможуть з ними впоратися, попередив банкір.
Найбільш чітко послання до політичної та економічної еліти сформулювала в суботу глава МВФ Крістін Лагард. Вона попросила "не розслаблятися" і попередила, що відновлення темпів економічного зростання в цьому році "буде дуже крихким" і лідери провідних країн єврозони, США і Японії зобов'язані продовжити "приймати правильні рішення". Для Європи - це процес консолідації, включаючи створення банківського союзу, зазначила пані Лагард.
Янукович у Давосі: від епохальної угоди із Shell до надій на асоціацію з ЄС у 2013 р (фото)
Показово те, що розмови про потенційні ризики 2013 р. підтримали в Давосі та гості з Азії. Один з провідних економістів Китаю Лі Даокуй оцінив можливість повернення кризи в 2013 р. в 30%. За прогнозами, саме КНР стане драйвером зростання глобального ВВП в цьому році (очікуване зростання китайської економіки - 8-8,5%), і для китайської влади і бізнесу це ще один привід задуматися про внесення коригувань в інвестиційну стратегію. Якщо в Європі і видний певний позитивний зсув, то, наприклад, американські політики, по суті, ще навіть не приступили до роздачі серйозних обіцянок щодо боротьби з бюджетним дефіцитом, наводить думку Лі Даокуя CNBC.