ua en ru

Банки повернули борговий ринок єврозони в стан 1999 р

Автор: RBC.UA
Банки єврозони скоротили позиції в транскордонних державних і корпоративних облігаціях до такої міри, що знищили весь прогрес в інтеграції боргового ринку валютного блоку, який був досягнутий після введення євро, повідомляє телеканал "Росія 24".

Банки єврозони скоротили позиції в транскордонних державних і корпоративних облігаціях до такої міри, що знищили весь прогрес в інтеграції боргового ринку валютного блоку, який був досягнутий після введення євро, повідомляє телеканал "Росія 24".

Тенденція до такого "одомашнення" ринку облігацій в єврозоні є значним побічним ефектом фінансової кризи. У портфелі банків частка державних і корпоративних облігацій інших країн досягла максимуму в 40% на початку 2006 р.

Показник впав до мінімуму і склав 21,5% в II кварталі минулого року. В I кварталі 2013 р. частка таких облігацій склала 22,1%, і це все ще нижче, ніж 22,6% у II кварталі 1999 р., коли був введений євро, повідомляє The Financial Times.

Читайте також: Борговий ринок Греції повернувся в "нормальну зону"

Деякі аналітики відзначають, що таке обмеження портфелів облігацій та фокус на національних ринках несуть у собі політичні ризики. "Якщо стає менше транскордонних дій, то існують підстави для країни ставати все більш "острівний" у своїх поглядах. Вона все менше готова прийняти транскордонне об'єднання, а це ми вважаємо за необхідним для довгострокової стабільності", - сказав глава європейського інвестиційного підрозділу Pimco Ендрю Боллс.

Така тенденція також пояснює, чому прибутковість італійських та іспанських державних облігацій впала навіть тоді, коли вибори в Італії в лютому призвели до політичного тупика і під час кризи банківської системи Кіпру.

Внутрішні інвестори менш схильні скорочувати свої позиції в облігаціях, ніж іноземні інвестори, і використовували можливість придбати відносно високодохідні облігації. Цей фактор забезпечив захист під час розпродажі на світових ринках облігацій в останні три тижні, яка була викликана розмовами про можливе скорочення кількісного пом'якшення в США.

Скорочення частки транскордонних облігацій у портфелі банків вперше було зафіксовано в Німеччині та Іспанії, а тенденція стала вираженою в 2007 р. Зниження у Франції почалося трохи пізніше.

Ще однією причиною для такої тенденції став сумнів банків у кредитоспроможності інших країн єврозони і тиск з боку регуляторів, які вимагали скоротити ризики і більше покладатися на внутрішній борг. Не виключено і те, що банки потрапили під політичний тиск і змушені були допомагати національним урядам.

Читайте також: Німеччина і ЄЦБ виступають проти пом'якшення бюджетних зобов'язань для країн ЄС

Боргова криза єврозони охопила південні країни валютного блоку в 2010 р. Першою жертвою стала Греція, яка потерпіла крах на ринку держоблігацій. За нею епідемія перекинулася на всю зону євро, подкосившая найменш стійкі економіки, включаючи Ірландію, Португалію та Іспанію. В останній фінансова система потрапила під удар через необхідність рятувати банки. В цей же час прокотилася хвиля зниження суверенних кредитних рейтингів: довіру світових агентств, крім Греції, Ірландії, Португалії та Іспанії, підірвали Італія, Франція і навіть США.