Що сталося?
23 березня о 02:56 на технічній території військового складу в\ч А-1352 Мінооборони біля м. Балаклія Харківської області виникла пожежа. Перед виникненням НС військові чули звук безпілотників і вибух у двох місцях на одному з майданчиків. Через пожежу здетонували боєприпаси, що зберігалися на складі. В результаті вогонь поширився на третину площі складу. Вибухи були чутні протягом всієї ночі і дня.
Загальна площа арсеналу – 368 га, де загалом зберігається 125 тис тонн боєприпасів. Які саме боєприпаси на складі – точно невідомо. Але займання сталося на декількох відкритих майданчиках зберігання ракетно-артилерійського озброєння – танкові, а також артилерійські снаряди 125 і 152мм. За повідомленням Головного управління поліції Харківської області, поранено 54-річну жінку, її госпіталізували з осколковим пораненням в скроню.
Яка ситуація в місті?
Радіус 50 км від епіцентру вибухів оголошено надзвичайною зоною. З можливої зони ураження евакуйовано 19 тис чол. Це і жителі м. Балаклія, а також жителі ближніх сіл Вербівка і Яковенково. Було розгорнуто шість евакуаційних пунктів. Рятувальники використовують 74 автобуси і 24 карети швидкої допомоги для надання медичної допомоги, а також транспортування інвалідів і літніх людей. З центральної площі Балаклії людей автобусами евакуювали в Шевелевку, де людей розміщують у школі. З Балаклії йде величезний потік машин, виїхати практично неможливо. Також був евакуйований особовий склад військової частини.
Місто повністю відключене від газопостачання. Також припинено рух залізничного транспорту по станції Балаклія, організовано маршрут прямування поїздів за резервною схемою. Рух автомобілів також заборонено в районах біля місця події. У радіусі 40 км навколо пожежі "Укравіарух" тимчасово заборонив авіапольоти. Мобільний зв'язок в місті перевантажен або відсутній, стаціонарний - відсутній в деяких місцях.
Для ліквідації НС залучено понад 500 чоловік і 150 одиниць техніки, у тому числі від ДСНС – 330 осіб і 55 одиниць спеціальної та пожежної техніки. В арсеналі рятувальників – три піротехнічні розрахунки у складі 14 осіб і шість одиниць техніки. Охороняють громадський порядок 300 поліцейських і 300 бійців Нацгвардії.
Рятувальники приступлять до ліквідації НС тільки після зменшення інтенсивності вибухів. У повній готовності 12 резервних піротехнічних розрахунків (60 осіб та 24 одиниць техніки). На ж\д станції "Шебелинка" чергують два пожежних потяги. Також на місце події прибула два важких протипожежних танки Міноборони.
Хто винен?
Міністр оборони України Степан Полторак заявив, що на складі діяла диверсійна група. Він відкинув версію короткого замикання або підпалу сухої трави. За його словами, підрив розглядається як спосіб диверсії, а підозра, в першу чергу, падає на "представників Росії" і "Л/ДНР". Цікаво, що Балаклія знаходиться за 100 км від Харкова, 75 км від Донецької області, 170 км до найближчого підконтрольного бойовикам місту (Горлівка) і 125 км від кордону з Росією. За фактом вибухів розпочато два кримінальних провадження. У військовій прокуратурі - за фактом диверсії, а СБУ зареєструвала провадження за фактом недбалого ставлення до військової служби, що спричинило тяжкі наслідки в умовах особливого періоду. Ці два виробництва об'єднані в одне. Вести справу буде Головна військова прокуратура України.
Які склади з боєприпасами вибухали в Україні раніше?
Жовтень, 2003 р. Бахмут ( колишній Артемівськ), Донецька область
Пожежа на складах 52-ї окремої механізованої бригади. На той момент у неспорядженому стані там перебувало понад 31 тисячі ракет-снарядів до системи "Град", понад 46 вагонів боєприпасів, гранати, артилерійські і мінометні снаряди. Вибухнуло 10 з 17 складів. За допомогою пожежного танка вдалося загасити вогонь. Обійшлося без людських жертв, але в результаті вибухів осколкові поранення отримала 15-річна дівчинка, отримав контузію також один військовий. Причиною інциденту стало порушення техніки безпеки при проведенні несанкціонованих зварювальних робіт. Його організували два прапорщика з метою розкрадання металу, що призвело до пожежі та вибухів боєприпасів. Саму 52 Омбр після цього інциденту розформували.
Травень 2004 – липень-серпень 2006, с. Новобогданівка, Запорізька область
У населеному пункті відбулося кілька НС і вибухів. Перший самий масштабний вибух стався в травні 2004. На складі 275-ї бази зберігання артилерійських боєприпасів почалася пожежа, почали вибухати артилерійські снаряди. Осколки від снарядів майже тиждень розліталися в радіусі від 10 до 40 кілометрів. Тоді загинуло 5 людей, близько сотні отримали поранення. Вдруге снаряди в Новобогданівці вибухали в липні 2005 року, тоді була поранена одна жінка. Пожежу з подальшою детонацією артснарядів на території бази зберігання артилерійських боєприпасів вдалося локалізувати за 3,5 години: В результаті надзвичайної події поранення отримали п'ять осіб. Причиною вибухів було самозаймання димової міни під дією високої температури навколишнього середовища. Ситуація повторилася і в липні-серпні 2006 року, поранення отримали кілька людей. Зараз склади в Новобогданівці порожні, розмінували околиці протягом 10 років.
Серпень 2008, с. Лозова, Харківська область
На складі, який належить Південному оперативному командуванню Сухопутних військ Збройних сил України, зберігалося близько 95 тисяч тонн боєприпасів. А саме, тактичні ракети "Луна-М", артснаряди для танків та БМП, протитанкові УРи, ракети переносних зенітних комплексів і боєприпаси для реактивної артилерії. Пожежа виникла на складі в результаті загоряння на розташованому біля військової частини несанкціонованому звалищі. Загасити вогонь вдалося лише за три дні, тоді ж у Міноборони вирішили розформувати частину, а боєприпаси вивезти подалі від арсеналу, щоб НП не повторилося. Винними в НП були визнані двоє керівників військової частини – командир Олексій Поляков та його заступник Олександр Заїка. Саме вони, за версією слідства, вчасно не прибрали сміттєзвалище біля арсеналу, з якого і почалася пожежа.
Жовтень 2015 р. Сватове, Луганська область
Стався вибух на складі, де зберігалося близько 3500 тонн боєприпасів. Склади знаходилися в межах міста з населенням в 20 тисяч осіб, в безпосередній близькості від житлових будинків. Боротьба з вогнем тривала цілу ніч. В результаті надзвичайної події загинули чотири людини: троє військовослужбовців і місцева жителька. Також кілька людей отримали поранення. В Сватове, за попередніми оцінками, було знищено 3,5 тисячі тонн вже значно більш нових боєприпасів для «Градів», САУ і гармат. Причиною пожежі на складі боєприпасів в Сватове Луганської області військова прокуратура назвала недбалість посадових осіб.
Чи був склад боєприпасів самим великим і яким чином це може відобразитися на обороноздатності країни?
На складі в Балаклії зберігалося біля 130 тисяч тонн боєприпасів. За словами міністра оборони України Степана Полторака, вибух в Балаклії не завдав істотного збитку обороноздатності країни. Раніше ці артилерійські склади в Балаклії вважалися найбільшим сховищем на території країни. Однак з початком проведення АТО частина арсеналу розвезли по інших баз, складів і сховищ і називати цей склад в Балаклії найбільшим вже не можна. Поки продовжує горіти третина території складу. Після вибухів у Балаклії Міноборони посилило охорону арсеналів, складів боєприпасів та баз зберігання по всій країні.
І що далі?
Говорити про можливі терміни гасіння пожежі поки неможливо. Тому доведеться чекати вигорання снарядів, які знаходяться в зоні, охопленій вогнем. На думку експертів, повна ліквідація пожежі на цій території може тривати від 2-3 днів до тижня. При цьому одним з важливих чинників, чи зможуть пожежники швидко впоратися з вогнем, буде локалізація пожежі в одному з кутів полігону і непоширення його на інші ділянки. У Харківської облдержадміністрації заявили, що повну оцінку руйнувань в місті на даний момент дати не можуть. Але мова йде про незначні руйнування.