Азаров пообіцяв скасувати указ, який створив неконкурентні умови для оцінювачів нерухомості
Фонд державного майна України (ФДМУ) та Міністерство юстиції (Мін'юст) скасують сьогодні, 14 червня, указ щодо оцінки вартості нерухомості, який давав можливість оцінювачам встановлювати невиправдано високі ціни. Про це на зустрічі з головами громадських рад при органах влади заявив прем'єр-міністр Україна Микола Азаров, передає кореспондент РБК-Україна.
"Вчора на засіданні Кабінету міністрів України ми обговорювали питання оцінювачів нерухомості. Питання для суспільства виявилося резонансним. Були внесені зміни в закон, лобіюючи, що він пройшов усі інстанції. На їхній підставі було видано указ Мін'юсту та ФДМУ. І в результаті вузьке коло людей, а саме 12 з 9 тис. отримали можливість встановлювати аномально високі ціни", - заявив він.
Азаров підкреслив, що "саме тому сьогодні ФДМУ сьогодні скасує цю безглуздість. І Мін'юст теж. І я вже попередив, що всі винні будуть покарані".
Як повідомлялося, 5 червня ц. р. набув чинності наказ Мін'юсту, згідно з яким для нотаріального посвідчення угод з нерухомістю та рухомим майном потрібна не просто незалежна оцінка експерта, а оцінка того суб'єкта оцінювання, чиїм винятковим видом діяльності є "оцінка для цілей оподаткування", якщо він при цьому отримав відповідний сертифікат ФДМУ і був внесений до спеціального реєстру.
Учасники ринку висловлювали побоювання, що 12 сертифікованих оцінювачів належать одному і тому самому власнику - виходячи з однієї дати реєстрації, умов і навіть наповнення сайтів. На думку експертів, таке нововведення Мін'юсту могло лише посилити корупцію на ринку.
Критично оцінили наказ і юристи. Адвокат і партнер адвокатської фірми "Паритет" Олена Ткаченко і юрист цієї ж фірми Сергій Ярошенко прокоментували РБК-Україна ситуацію з оцінювачами нерухомості в Україну. За їхніми словами, норма про "оцінку для цілей оподаткування" без зайвого шуму з'явилася в законі про приватизацію перед другим читанням, оскільки, за словами юристів, внести таку норму до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оцінкову діяльність в Україні" було б куди складніше.
"Причому раніше напрями оцінки визначалися за видами майна: нерухомість, дорожній транспорт, інтелектуальна власність і т.д. Якщо іти за такою логікою, то оцінку "для цілей оподаткування" в окремий напрям виділяти не можна. Або залежно від того, для чого (кого) відбувається оцінка, повинні застосовуватися різні підходи? Чи може один і той самий будинок для цілей оподаткування оцінюватися якось інакше, ніж, наприклад, для передачі в заставу?", - розповіли юристи.
Готують унікальних оцінювачів у Науково-дослідному економічному інституті Міністерства економіки, єдиному навчальному закладі, який має договір із ФДМУ. Хоча, як зазначають експерти, Фонд держмайна зобов'язаний сприяти створенню конкурентного середовища серед навчальних закладів, які готують оцінювачів. За інформацією юристів АФ "Паритет", саме цей заклад, "швидко і не привертаючи "зайвої" уваги громадськості, набрав і випустив єдину групу "оцінювачів для цілей оподаткування". При цьому наступна група таких оцінювачів не набирається - і невідомо, коли буде.
"Врешті-решт, на сьогодні на всю Україну є лише 12 суб'єктів оцінкової діяльності "для цілей оподаткування" (вказані на сайті ФДМУ). Усі вони отримали сертифікати 6 червня 2012 р.", - повідомили Олена Ткаченко та Сергій Ярошенко.
Володіючи монополією на ексклюзивну послугу, новоспечені оцінювачі виставили нечувані ціни на свої послуги - найнижча ціна, яка була запропонована оцінювачами "для цілей оподаткування", в 2,5-5 разів перевищувала ціну на ту ж послугу раніше. При цьому величезна кількість суб'єктів оцінювання, які не увійшли в коло "дванадцяти обраних", уже залишилися без роботи.