ua en ru

Азаров: Переговори з РФ щодо газу ніколи не заходили в глухий кут

Автор: RBC.UA
Переговори з Російською Федерацією щодо газу ніколи не заходили в глухий кут, а Україна дуже повільно, але просувається по цьому шляху. Про це в ефірі Першого національного телеканалу заявив прем'єр-міністр Микола Азаров.  

Переговори з Російською Федерацією щодо газу ніколи не заходили в глухий кут, а Україна дуже повільно, але просувається по цьому шляху. Про це в ефірі Першого національного телеканалу заявив прем'єр-міністр Микола Азаров.

"Переговори по газу не заходили в такий безнадійний глухий кут. Ці переговори продовжуються і зараз, сьогодні наш міністр (Юрій Бойко, - ред.) перебував у Санкт-Петербурзі і проводив черговий раунд переговорів. Він повідомив, що певне просування вперед. Але проблема в тому, що ці переговори все ж затягнулися з ряду причин. Причини зрозумілі - Росія має надзвичайно вигідний для себе договір. Для нас - це кабала. Але їм дуже важко відмовитися від того, що вони вважають прекрасним і перейти до нормальних, рівноправних відносин. Але крок за кроком, повільно ми просуваємося", - сказав Азаров.

При цьому він не став уточнювати вимоги російської сторони в газових переговорах. Проте сказав, що Україна втрачає на переплаті за газ близько 4 млрд грн щомісячно.

Коментуючи бюджет, Азаров сказав, що уряд повинен був його стверджувати, не чекаючи результату переговорів з Росією.

"Затягувати з прийняттям бюджету було не можна. Наступав новий рік, а країна не повинна жити без бюджету. І якщо росіяни вважають, що ми не витримаємо ціну в 416 дол., яка є в бюджеті, вони глибоко помиляються. Ми цей рік живемо за цією ціною, і ми витримали", - сказав прем'єр, при цьому додавши, що Росія на поставить Україну на коліна.

При цьому він уточнив, що якщо б вдалося домовитися про зниження ціни на газ, уряд зміг би реалізувати більш глобальні плани в видатковій частині держбюджету. Азаров зазначив, що наступного року уряд очікує істотного зростання соціальних стандартів. "Чекає зростання пенсій, зарплат, допомог", - сказав Азаров.

Зазначимо, раніше сьогодні Азаров зазначив, що бажання російської сторони зберегти наявну у газових контрактах з Україною перевагу є основною перешкодою для завершення газових переговорів. Проте прем'єр переконаний, що цей договір між Україною і Росією щодо імпорту природного газу з Росії рано чи пізно буде переглянутий.

"Особливістю наших переговорів з Росією є те, що ми хочемо переглянути чинний договір, який тут буде діяти ще 8 років, якщо ми не досягнемо його перегляду. Він виписаний так, що Україна практично не має ніяких прав. І, природно, у керівництва Росії з'являються спокуси зберегти в тій чи іншій мірі свою перевагу. Це бажання зберегти перевагу і є основною перешкодою для завершення переговорів", - заявив Азаров.

Нагадаємо, сьогодні стало відомо, що Росія і Україна продовжать газові переговори 15 січня 2012 р. Напередодні Олексій Міллер заявив, що "новорічних подарунків" для України не буде. Підписання додаткової угоди по газу можливо, швидше за все, в 2012 р. Він також зазначив, що переговори з українською стороною йшли протягом останніх місяців практично кожен день. "Залишилися ще принципово відкриті питання, про які знає українська сторона. Будемо сподіватися на досягнення взаємовигідного рішення", - сказав він.

20 грудня в Москві відбулися переговори на рівні президентів і прем'єр-міністрів країн. Очікувалося, що сторони домовляться про знижку для України, проте Віктор Янукович і Микола Азаров повернулися з Москви ні з чим.

21 грудня під час підсумкової прес-конференції Янукович заявив, що сьогодні для України ціна газу становить 415 дол./1000 куб. м з урахуванням знижки на газ в 100 дол.

Перед цим голова фракції Партії регіонів у Верховній Раді (ВР) Олександр Єфремов повідомив, що Україна не може погодитися на низку вимог РФ в газових переговорах. "Переговори тривають, вони йдуть в досить жорсткій атмосфері, і є питання, на які наша сторона піти не може", - зазначив він.

Більш того, увечері 21 грудня Азаров зібрав уряд на позачергове засідання з метою розгляду проекту держбюджету на 2012 р. У результаті Кабмін затвердив проект документа з прогнозованою ціною газу в 416 дол. за тисячу кубометрів. До цього уряд деякий час затягував розгляд держбюджету у ВР, оскільки сподівався, що ціну вдасться знизити до 250 дол. за тисячу кубометрів. Однак було сказано, що у разі подальших успішних переговорів про зниження цін на газ для України, ВР може переглянути держбюджет на наступний рік пізніше.

Джерела агентства Reuters в українському уряді вчора відзначили, що вартість російського газу для України вже в січні 2012 р. може підвищитися до 485 дол. за тисячу кубометрів.

Газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в особливо гостру фазу на початку вересня 2011 р. у зв'язку зі зростанням цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що за умовами контракту Київ зобов'язаний сплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія. Росія не раз підкреслювала, що перегляд контрактів можливий лише при злиття "Нафтогазу" з "Газпромом", що, на думку експертів, призведе до встановлення контролю над українською компанією і ГТС.

"Газпром" і НАК "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на постачання газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни.